Tunceli’de sıcaklık 40 dereceyi buldu: Valilikten önemli uyarı

Tunceli’de sıcaklık 40 dereceyi buldu: Valilikten önemli uyarı

Tunceli'de termometreler 40 dereceyi gösterince sıcaktan sıkılan kent serinkanlıları ile yerli ve yabancı turistler, kar sularıyla beslenen Munzur ve Pülümür çaylarına girerek ferahladı.  Sıcak havanın

Tunceli el dokunmamış natürel hoşluklarıyla bölgenin turizm alanlarının başında geliyor. Kent, son senelerin en sıcak yazlarından birini yaşıyor. Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği kentte sıcaktan sıkılan Tuncelililer, tatil için kente gelen yerli ve yabancı turistler kar sularıyla beslendiği için soğuk suya ve natürel kuma sahip olan Munzur ve Pülümür çayı kıyısında tabiatla iç içe olan natürel plajları doldurdu. Özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve kente komşu olan Elazığ, Erzincan, Diyarbakır’dan gelenler meşe ağaçları ile dağların arasından süzülen berrak Munzur ve Pülümür çaylarını ferahlıyor. Suya girenlerin kimileri riske aldırış etmeden yüksekten buz gibi soğuk suya atlarken, bazıları da şezlonglarda güneşlenmeyi seçim etti. 

Tatil için Fransa’dan Türkiye’ye gelen ve Ovacık yolu üzerinde Munzur Vadisi Ulusal Parkı girişinde yer alan Kemerbel mevkinde suya girerek ferahlayan Fatma Piya Yoltay, Antalya, Marmaris veya Muğla yerine Tunceli’yi seçim ettiğini belirterek, “Burası benim hoş memleketim, burayı çok hoşlanıyorum. Munzur suyu çok pak ve buz gibi. İnsan yaz aylarında üşüyor resmen. Doğası, havası pak. O surattan her sene yaz aylarında geliyorum” dedi.

Tunceli’de sıcaklık 40 dereceyi buldu: Valilikten önemli uyarı


Erzincan’dan gelen Ümit Deli ise, “Her sene Marmaris, Antalya ve Bodrum’da tatil yapıyorduk ama bu sene Tunceli’yi seçim ettik. Suyu buz gibi ve insanı dinç yakalıyor. Şu an sıcaklık 40 dereceyi gösteriyor ama suya bir kere girip çıkıyorsun insanı eksi derecelere kadar düşürüyor sanki” diye konuştu. 

VALİLİK UYARDI

Sıcak havanın tesirini artırarak devam etmesi beklenirken, Valilik, özellikle boğulma olaylarına karşı ihtarda bulundu. Valilik açıklamasında, “Ovacık ve Pülümür çaylarımızın debilerinin yüksek olması ve akıntı süratinin fazla olması; boğulma hadiselerinin sık yaşanmasına neden olmaktadır. Yurttaşlarımızın boğulma olaylarına karşı dikkatli ve önlemli olmaları ehemmiyet talep etmektedir. Muhtemel boğulma hadiselerinin önüne geçmek için Ovacık ve Pülümür vadilerimizde kuruluşlaşmanın olduğu alanlar dışında yüzmeyelim” denildi.