Tüpündeki oksijen bitinceye kadar hayalet ağ temizledi

Tüpündeki oksijen bitinceye kadar hayalet ağ temizledi

Akdeniz Üniversitesi AÜ Su Mahsulleri Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, falez kayalıklarına hakikatleştirdiği dalışta, hayalet ağları arındı. Aylak balık ağlarının, bulunduğu…

'Hayalet ağ' olarak deyim edilen balıkçıların balık yakalamak için kullandığı ve muhtelif sebeplerle su altında kalan ağlar, su altı yaşamını tehdit ediyor. Su altında yok olması surat seneler süren hayalet ağlar, dalgıçlar tarafından çıkartılmadığı takdirde, bulunduğu yerdeki canlılar bu ağlara takılarak can veriyor.

Tüpündeki oksijen bitinceye kadar hayalet ağ temizledi


İş yaşamı süresince suratlarca deniz kaplumbağasının ve değişik cinslerde onlarca balığın can verdiğine tanıklık ettiğini anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, Antalya'nın falezleri olarak öğrenilen ve nesli tükenmek üzere olan koruma altındaki Akdeniz foklarının da konutu olarak adlandırılan bölgeye talebeleriyle dalış yaptı. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, su üstünden görülemeyen bu cins ağların çürüyüp yok oluncaya kadar tabiatı harcadığını belirterek, balıkçıların daha dikkatli olmasını ve kayalık yerlerde ağ atmamasını istedi. Prof. Dr. Gökoğlu, şöyle konuştu:

Tüpündeki oksijen bitinceye kadar hayalet ağ temizledi

"Sık sık dalış yaparak su altındaki mevsimsel farklılıkları takip ediyoruz. Son dalışım beni çok afallattı, üzdü ve öfkelendirdi. Tırıvırı olarak adlandırılan bir ağ çeşidi vardır. Kullanılması bakanlıkça menedilen bir ağ çeşididir. Su altında kayalıklara takılmak neticesiyle vazgeçilen bu ağ, kim öğrenir kaç zamandır su altındaydı? Fark ettiğimizde üç tane de gül yengeci bu ağa takılmış ve yaşam savaşı veriyordu. 27 metre derinlikten bu ağı çıkarmak için tüpümdeki oksijen bitinceye kadar ağı kesip yukarıya çıkarmak için uğraştım. Kayalık bölgeye ağ atılmayacağını balıkçıların öğrenmesi gerekli. Bizim için güç bir çalışma oldu. Ağın parçaları üzerindeydi. Balıklar bu ağlara takılıp can veriyor. Ağın ömrü bitene kadar tabiatı harcamaya devam ediyor. Akdeniz foklarının da konutu olarak öğrenilen falezlerde bu cins ağlar başta fok ve deniz kaplumbağaları için de çok riskli."