Turizm cennetinde yardım çığlığı: İçim kan ağlıyor

Turizm cennetinde yardım çığlığı: İçim kan ağlıyor

Türkiye'nin ehemmiyetli turizm merkezlerinden Antalya'da ocak ayında Düden Şelalesi'nde yaşanan etraf lekeliliği tesirini sürdürüyor. Mevzuyla alakalı konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı…

Antalya- Manavgat Yolu üzerinde bulunan Cırnık Köprüsü'nün altından akan şelalenin suyunun yosun ve mevsimsel polenlerle kaplanması sebebiyle makûs koku ve görüntü oluştu. Bölgede yer alan bir hayli serada bu suyun kullanıldığı bilindi. Düden Şelalesi'nin Akdeniz ile buluştuğu noktada ise denizde köpüklenme görüldü. Aylardır ara ara devam eden köpüklenme, dikkat topluyor. Turistik teknelerin ve yatların köpükler arasında gezintiye devam ettiği ve şelaleye yakın falez noktalarında denize girildiği görüldü.

'BUZ DAĞININ GÖRÜLEN KISMI'

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Düden Şelalesi'ndeki görüntü lekeliliği hakkında bilgi verdi. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün Antalya Havzası'na ait hazırladığı rapora göre, 2100 senesine kadar sıcaklığın 5-6 derece çoğalacağını aktaran Çeltik, yağış rejiminin yüzde 26 düşeceğini, 2050 senesine kadar popülasyonun yüzde 450 çoğalacağını ve su kaynaklarının süratle tükeneceğini belirterek, Düden Şelalesi'nin can pahasına korunması gerektiğini vurguladı.Turizm cennetinde yardım çığlığı: İçim kan ağlıyor
Düden Şelalesi'nin gün geçtikçe kirlendiğine dikkati sürükleyen Bayram Ali Çeltik, "Hiçbir zaman bu dönemki kadar lekelilik olmadı. Bu köpüklenme Antalya yer altı sularının, Antalya'nın geleceğinin ve Düden Şelalesi'nin dayanak çığlığıdır. Bu çığlık, bu köpüklenme gerçeğinde buz dağının görülen kısmı. Zira bu su üst havzadan doğal su yollarıyla karstik boşluklardan geliyor. Bir kısmı şelaleden çıkarken, bir kısmı denize boşalmaya devam ediyor. Bu rotada yapılan onlarca sondaj var. Sondajlardan çiftçiler nebatları suluyor ve bu kirlenen su denize boşalmaya devam ediyor. Biz bu nebatlardan ve deniz mahsullerinden besleniyoruz. Dolayısıyla gerçeğinde kendi geleceğimizi tehdit ediyoruz. Lütfen bu çığlığı dinleyelim" dedi.

'HAKİMİYET ALTINA ALINMADAN ARINILMADAN BAHSEDİLEMEZ'

Düden Şelalesi'nin korunmasının ehemmiyetli olduğunu vurgulayan Bayram Ali Çeltik, "Jeoloji yapısı itibariyle 1700- 2000 kilometrekare alandan beslenen bu kaynak için bütüncül bir çalışma ve buna uygun kuruluşlar yapılmalıdır. Kesintisiz teftiş altına alınmalıdır. Gerektiğinde radikal kararlar alınmalıdır. Biz öğreniyoruz ki bu lekelilik üst havzadan başka bir deyişle sanayi kuruluşlarından, konutsal atıklardan ve tarımdan kaynaklı. Bugün üst platoda hala kanalizasyon iletişimi olmayan onlarca ev ve mesken alanı var. Şayet bütün bir teftiş yapmak, bundan tamamen temizlemek istiyorsak, düdenleri, tarımı, sanayi kuruluşlarını ve alt yapı sistemlerini hakimiyet altına almadan bütün olarak bir arınılmadan bahsetmemiz muhtemel değil" diye konuştu.

'BALIK VEFATLARIYLA BÜYÜYEN YİYECEK ZİNCİRİNİN BOZULMASINDAN KAYNAKLANABİLİR'

Geçen aylarda Düden Şelalesi'nde binlerce balık vefatının yaşandığını anımsatan Çeltik, "Köpüklenme hala devam ediyor. Bunun birden çok nedeni olabilir. Fakat bizim üzerinde durduğumuz mevzu, balık vefatlarından kaynaklı yiyecek zincirinin kırılmasından kaynaklanabileceği. Natürel ki net neticeler için numuneler alınmalı ve uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Koruma kararı ve aynı zamanda yapılan teftişler ve cezalar başlangıç olarak ehemmiyetli, fakat netlikle yeterli değil" dedi.

Hepsi Marmara Denizinden çıkarıldı: Bazı bölgelerde tehlike varHepsi Marmara Denizi'nden çıkarıldı: Bazı bölgelerde risk var

'İÇİM KAN AĞLIYOR'

Antalya'da yaşayan Polonyalı Beata Modrzejewska 40, Düden Şelalesi'nin döküldüğü noktaya dostlarını getirdiğini ve denizdeki köpüklenmeyi gördüğünü söyledi. Modrzejewska, "Gördüğüm ve okuduğum kadarıyla köpüklenme ne yazık ki devam ediyor. Doğasever olarak bu görüntüyü görünce içim kan ağlıyor. Bunu görünce insanların azıcık daha şuurlu olması gerekli. Bu köpüğü görünce insan mucizevi üzülüyor" dedi.

'BU STİL GÖRÜNTÜLERDEN RAHATSIZ OLUYORUZ'

Polonyalı dostu Hania Jannasz 35 ise Düden Şelalesi'ne dolaşmaya geldiği belirterek, "Çok hoş bir ülke ama bu stil görüntülerden rahatsız oluyoruz. Bunun hakkında bir şeyler yapılsın" diye konuştu.

NE OLMUŞTU

Antalya'da ocak ayında Düden Şelalesi'nin döküldüğü yerin 100 metre altındaki kaynak çıkış noktasında oluşan köpüğün neden olduğu makûs koku, bölgede yaşayanların tepkisine neden oldu, şelalenin aktığı noktalarda balık vefatları yaşandı. Antalya Etraf ve Şehircilik Şehir Müdürlüğü Etraf İdare ve Teftiş Şube Müdürlüğü teftiş takımı, Düden Şelalesi'nin kaynak çıkış noktasında oluşan köpüğe neyin yol açtığını tanımlamak için numune aldı. Yapılan teftişlerde toplam 10 şirkete 2 milyon 598 bin 797 TL yönetimsel para cezası uygulanırken, bu 10 kuruluşun faaliyeti durduruldu. 18 Ocak 2021'de yapılan teftişlerde ise 10 kuruluş daha sorgulandı. Bunlardan 3'ünde atık sularını toprağa veya yer altına vermeleri gibi negatiflikler tespit edildi. 3 kuruluş hakkında da yönetimsel harekât başlatıldı.