Turizm için son viraj

Turizm için son viraj

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya ile Türkiye arasındaki uçuş kısıtlamasının kaldırılması için yürütülen diplomatik teşebbüslerin son safhaya geldiğini belirterek, “Ruslar ziyaret…

RUSYA ile yürütülen diplomatik teşebbüsler ve turizm sezonuyla alakalı Cumhurbaşkanlığında bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Mehmet Nuri Ersoy, Rusya’nın Türkiye ile uçuş kısıtlamasını kaldırmasına ait temasları sürdürdüklerini belirterek, “Görüşmelerimiz pozitif gidiyor. Ruslar ziyaret programı istediler, programı verdik. Buluşma bekleniyor. Onlar bize 2 sayfa sual sordular, 150 sayfalık yanıt verdik. Ruslar yerinde tespit yapacak” değerlendirmesi yaptı.

AVRUPA SÜRATLENDİ

Kademeli banalleşmeyle beraber turizm sezonu hazırlıklarıyla alakalı bilgiler de veren Bakan Ersoy, “Tam ülkelerle bizim Sağlık Bakanlığı yetkilileri, öbür ülkelerin yetkilileriyle uzlaşma sağlıyoruz. Her iki kurulu kumpaslı olarak, kezlerce görüştürüyoruz. Herkesin karşılıklı sualleri oluyor. Sualler yanıtlanıyor. O safhalar geçiliyor şu anda. Pozitif gidiyor hepsi. Şu ana kadar sekizden fazla ülkeyle görüşme sağladık. Avrupa ülkeleri de süratlendi. Şimdi Fransa ile de başlıyor. Hollanda, Belçika ve öbür Avrupa ülkelerinin tamamıyla görüşmeler yapılacak. Görüşmeler kapsamında evvel sağlık ünitelerinin uzlaşmayı sağlanıyor. AB kendi içinde karar verme safhasında bulunuyor. Kararlarını yeni yeni alıyorlar. Avrupa dışı ülkeler de geçim sağlıyor” diye konuştu.
Turizm için son viraj
KRİTERLERE GELDİK

Alınan ihtiyatların tesiriyle Türkiye’nin olay rakamlarında Avrupa kriterlerine geldiğini kaydolan Bakan Ersoy, turistlerin gelişiyle alakalı temasların yoğun biçimde sürdüğünü kaydoldu. Ersoy, “Her ülkenin koronavirüsle alakalı kriterleri değişiklik gösteriyor. Başka Bir Deyişle Avrupa’nın tek bir kriteri yok. Biri diyor 100 binde 50, öbürü diyor ki 100 binde 40. Bir ülke ‘bu yetmez değişinim var’ diyor. Her ülkenin kendine ait kaideleri olduğu için değişik yaklaşımlar geliştiriyoruz. AB ortak karar almıyor. Nasihat kararı alıyor yalnızca. Avrupa dışı ülkelerde her ülke kendi kararını kendi alıyor. O surattan ülkelerle tek tek görüşmeler yapılıp, temaslar sağlıyoruz” dedi.

RUSLAR TATİL KARARINI BEKLİYOR

RUS turizmciler de Türkiye’de tatile bir an evvel onay verilmesini bekliyor. Evvelki gün Hürriyet Rus turizmcilerin temennilerini gündeme getirmişti. Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuriy Barzikin, Türkiye’ye 21 Haziran tarihine kadar kısıtlama altında bulunan charter uçuşların temmuz başında başlamasını umutla beklediklerini dile getirdi. Barzikin, “Rusya idaresinin Türkiye’yi Temmuz başında charter uçuşlara açması için iki ehemmiyetli ve nesnel sebebi bulunuyor. Bu sebeplerden ilki Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla zaferli çaba vermesi. Türkiye’de son bir haftada olay rakamı Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ ve Rusya’nın tanımladığı kriterlere uygun hale geldi. Türkiye’nin Rus yurttaşlarına turizm için açılmasının ikinci ehemmiyetli neden Rusya’da 500 bin üzerinde birey, acenteler üzerinden satın aldıkları turları reelleştirilmeyi bekliyor. Bu gidişat ciddi parasal mesullük getiriyor” ifadelerini kullandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara