Turizm tesislerini gizli misafir denetliyor

Turizm tesislerini gizli misafir denetliyor

KORONAVİRÜS önlemleriyle başlayan yeni turizm sezonunda turizm kuruluşları ’saklı konuk’ tarafını sorgulanıyor. Tıpkı otel alıcısı gibi kuruluşa gelen saklı denetçiler her türlü aksamayı raporluyor.…

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs takribî 1,5 buçuk yıldır insanların pek çok alışkanlığını değiştirdi. İnsanların bir araya geldiği alanlarda bulaş tehlikesini eksiltmek için erişimden tatile kadar her türlü alanda dünya genelinde bir dizi farklılık yapıldı. Geçen sene turizm sezonuna girildiği dönemde Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm kuruluşlarını yeni sezona hazırlamak için Tehlikesiz Turizm Sertifikası’nı GTS hayata geçirdi.

Bu kapsamda kuruluşların hizmet verebilmesi için tanımlanan kriterleri taşıması ve kesintisiz asıllaştırılan teftişlerden geçmesi gerekiyor. Turizm kenti Antalya’da da kuruluşlar kesintisiz olarak denetleniyor. Akredite kuruluşlar ve bakanlıkların yanı gizeme şehirlerde valilik ilçelerde ise kaymakamlık misyonluları tarafından sorgulanan kuruluşlarda en ufak aksama bile bağışlanmıyor. Belge iptaliyle cezalandırılan kuruluşlar, belgeleri olmadığı için pandemi yarıyılında hizmet veremiyor.

Kuruluşlar müessese ve özel akredite kuruluşlar tarafından yapılan ani teftişlerin yanı gizeme gizlice de denetleniyor. Bu iş ’saklı konuk’ olarak adlandırılan bireylerce yapılıyor. Tıpkı konuk gibi kuruluşa giden sorgulayıcı, otele yerleştikten sonra kuruluşun girişinden çıkışına kadar olan tüm düzeyleri türkiye elektrik kurumu türkiye elektrik kurumu raporluyor. Bu rapor neticesinde yeniden bir aksama tespit edilirse kuruluşun Tehlikesiz Turizm Sertifikası iptal ediliyor.

Türkiye Elektrik Kurumu YETERSİZLİKTE BELGE İPTAL

Türk Standartları Enstitüsü Türk Standartları Enstitüsü Akdeniz Bölge Koordinatörü Hasan Demirtaş, Antalya, Burdur ve Isparta’da kuruluşların teftişini yaptıklarını söyledi. Bölgelerinde kendilerine kayıtlı 129 kuruluşun olduğunu kaydeden Demirtaş, her ay belgelerin yenilendiğini söyledi. Kaideleri ihlal edenlerin belgelerinin iptal edildiğini belirten Hasan Demirtaş, Çok ciddi liste var. Otele girişinden çıkışına kadar her alan türkiye elektrik kurumu türkiye elektrik kurumu sorguluyor. Alıcı içeri girdiğinde ateş ölçülmesiyle başlayan ve alıcı kuruluşu terk edene kadar her adımı türkiye elektrik kurumu türkiye elektrik kurumu izleniyor. Şezlong ayrımına kadar her adıma bakılıyor. Türkiye Elektrik Kurumu yetersizlikte bile belge iptal ediliyor. Bunun esnetilmesi mevzubahisi olamaz. O esnetilen noktadan belki bir bulaş yayılacak, bunu kimse göze alamaz" dedi.

MASRAFINI KURULUŞ KARŞILIYOR

Türk Standartları Enstitüsü Akdeniz Bölge Koordinatörü Hasan Demirtaş, ’saklı konuk’ özelliğinin de teftişin bir parçası olduğunu söyledi. Anlık teftişlerde denetçilerin otelin her noktasına rahat bir biçimde gidebildiğini ancak saklı konuğun saklılık özelliği sebebiyle muhakkak noktalara erişebildiğini kaydeden Demirtaş, şöyle konuştu:

Alıcı gibi giriyor ve orada gözlemlerini raporluyor bu saklı konuklar. Sıradan teftişle saklı konuk arasında bazı farklar var. Saklılık olması gerekiyor. Bu saklı konuklar dışarıdan hizmet alımıyla tanımlanıyor. Belgelendirme kuruluşları, kuruluşları bu biçimde sorguluyor. Giderleri de yeniden belgelendirme kuruluşlarına ait oluyor"

SERTİFİKA KRİTERLERİ ÇOK SERT

Turizm bölgesi Belek’te hizmet veren 5 yıldızlı bir otelin Nitelik Müdürü Burcu Soysal, tatilciler için otellerin baştan revize edildiğini ve değilen tüm yüzeyler ile toplu bulunulan her noktanın kesintisiz dezenfekte edildiğini söyledi. GTS kriterlerinin çok sert olduğunu da anlatan Soysal, 1 Haziran itibariyle kısmi sıradanlaşmaya geçtiklerini söyledi. Tatilcileri iç mekan yerine sarih alanlara yönlendirdiklerini belirten Soysal, Alanlarda kesintisiz olarak çalışanlarımız kendi içimizde zati bir teftiş yapıyor. Biz zati teftişlere aşinayız. Saklı konuk, anlık denetçi olarak geçiyor. Ani giriş yapıyor ve konuk gibi içeride süre geçiriyor. Tüm süreci raporluyor" dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara