Turizmde lüks çadır dönemi

Turizmde lüks çadır dönemi

Lüks çadır turizminin ehemmiyetli bir seçenek turizm cinsi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mevzuyla alakalı legal altyapının oluşturulduğunu, usul ve temeller hakkında da

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, lüks çadır turizminin ehemmiyetli bir seçenek turizm cinsi olduğunu belirterek, “Uygulamaya temel olacak usul ve temeller hakkında lüzumlu çalışmalar Bakanlığımızca sürdürülmektedir. Kanun farklılığı ile ilk kez legal altyapısı oluşturuldu” dedi. CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Bakan Ersoy’un cevaplaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Karavan ve çadır turizminin pandemi ile beraber yükselen değer haline geldiğini vurgulayan Serter, “Lüks karavan ve çadır turizmini barındıran seçenek turizmin tasarılı büyümesi noktasında Bakanlığınızca atılacak adımlar nelerdir?” diye sordu. Bakan Ersoy, önergeyi şöyle cevapladı:

ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLECEK

“Lüks çadır, çadır ve karavan alanı yapılması ve işletilmesine ait farklılıkları kapsayan 18 Temmuz 2021 tarihli ‘Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanun’ 28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulamaya temel olacak usul ve temeller hakkında lüzumlu çalışmalar Bakanlığımızca sürdürülmektedir. Kanun farklılığı ile ilk kez legal altyapısı oluşturulan bu turizm ürünşöhrete ait Kanun farklılığı 28 Temmuz 2021 tarihinde yayımlandığından, Kanun farklılığı yönünde uygulamaya temel olacak usul ve temeller hakkında Bakanlığımız çalışmaları devam etmektedir.

KOLAY KONAKLAMA TURİZM BELGESİ

Kanun maddesinde belirtildiği gibi Bakanlığımızca belirtilen vakit içerisinde müracaatta bulunan konaklama kuruluşlarına kolay konaklama turizm firması belgesi verilecektir. İzmir şehri kapsamında Bakanlığımızca yürütülen tasarı ve proje çalışmalarında da bu stil seçenek turizm cinslerini geliştirmek ismine araştırmalar yapılmaktadır. ‘Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanun’ ile ‘Turizmi Teşvik Kanunu’na eklenen Geçici Madde 11 ile belediyeler tarafından tertip edilen işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyette bulunan konaklama kuruluşlarına bir sene içerisinde Bakanlığımızdan belge alma mükellefliği getirilmiştir.

Turizmde lüks çadır dönemi

Aşinayı üzere, ehemmiyetli bir seçenek turizm cinsi olan lüks çadır turizminin, ülkemiz mevzuatında da legal altlığının oluşturulması ve hakimiyetli gelişiminin sağlanması emeliyle, 28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanunun 4’namcı maddesinde alakalı fıkra tertip edilmiştir.”

DOĞA İLE GEÇİMLİ ETRAFA ARKADAŞ OLMALI

Geçen sene yapılan farklılıkta da çadır turizmindeki kuruluşlara ait çerçeve şöyle belirtiliyor:

“3621 rakamlı Kanuna uygun olmak kaydıyla, mesken tasarım ve idare tasarıyı ile şartları tanımlanan, doğal etraf ile geçimli, kalıcı yapı kapsamayan, lüzumlu güvenlik önlemleri alınan iyi teçhizatlı lüks çadırlarda gelişmiş hizmet sunan geçici lüks çadır kuruluşları yapılması emeliyle kiralama yapılabilir. Kuruluş kapsamında yapılacak her türlü birim, esassız ahşap platform üzerine, olası olan en az müdahaleyle, etraf arkadaşı çadır malzemesi kullanılarak ve doğal ekosisteme uygun olarak yapılır. Bakanlığın tanımladığı kriterlere uygun yapılmayan ve turizm firması belgesi almayan kuruluşlar firmaya açılamaz. Kontratlarına ters olarak Bakanlığın tanımladığı kriterlere uygun yapılmayan kuruluşların kira kontratları feshedilir ve taşınmazın tahliyesi sağlanır.”

VALİLİK VE BELEDİYELERE GENELGE SEVK EDİLECEK

Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Tokalak da şunları aktardı:

“Türkiye'de pandemi ile beraber çadır ve karavan kamp turizmi çok gelişti. Evvelden Türkiye’ye yurtdışından pek karavan gelmezdi. Şimdi bir hayli işletme satmak için getiriyor. Maliyetleri de 400 ila 500 bin lira etrafında. Son iki senede karavan rakamı beşe altıya dayandı. Türkiye'de de imalatçıları var. Her marangoz ‘ben karavan yapıyorum’ diye karavan imalatı yapıyor, derme çatma bir biçimde. Bunları da alan da var. Türkiye’deki kamping çok hudutlu. Bununla alakalı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı bir genelge hazırlıyor. Valilik ve belediyelere kamping açmak isteyenlere destekçi olmaları için talimat yollayacak. Daha ayrıntılı ve kapsamlı bir genelge olacak. Lüks çadır turizmi ile de daha çok otel şirketleri ilgileniyor.”

Turizmde lüks çadır dönemi

‘ÇOK BÜYÜK POTANSİYEL VAR’

Mersin Üniversitesi Turizm Firmacılığı Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Kemal Birdir, ‘glamping’ ismi verilen lüks çadır turizm ürünlerinin, gelişmenin beklendiğin alanlardan biri olduğunu vurgulayarak, “Çok büyük bir potansiyel var” dedi. Akademisyenler Ali Dalgıç, Kamil Unur ile beraber ortak bir çalışma yaparak mevzuyla alakalı yazı hazırlayan Prof.Dr. Birdir, Hürriyet’e şunları aktardı:

“Glamping dediğimiz lüks kampçılık, gelişmesini beklediğimiz alanlardan biriydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı teşvik kararı aldı. Bu da bu alanda yatırım yapmak isteyenlere pozitif yansıdı. Pandeminin tesiriyle de sektörün çok süratli gelişen bir dalı haline geldi. Özellikle kalabalık yerlerde tatil yapmak istemeyen insan rakamının çoğalmasıyla beraber de yatırımda çok ciddi alaka görüyor. Minik yatırımcıların çok büyük anapara gerektirmeden yatırım yapabilecekleri bir alan. Doğa içerisinde yaşamak isteyen insanlarımızın, hem aileleri hem de konukları ile birlikte yürütecekleri bir ürün çıktı karşımıza. Bakanlığın bir kapasite analiz çalışması var. Türkiye’de glamping yapılacak alanlar tespit edilip yatırımcılarla paylaşılırsa, bu mevzudaki ulaşım ve mevzuat mevzusunda da azıcık daha teşvik verilirse çok ciddi bir yatırım arzı kazanç. Çok büyük bir potansiyel var.”

Prof. Birdir, bunları yaparken açılacak olan alanlardaki sürdürebilirlik mevzusuna dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.