Turizmde 'Rüzgarı' arkalarına aldılar

Turizmde 'Rüzgarı' arkalarına aldılar

Daha fazla para harcayan turisti ülkeye sürüklemek isteyen turizmciler, yatırımları süratlendirdi. Özellikle rüzgârı ve deniziyle değişik bir yapıya sahip Muğla Dalaman’ı yurtdışında bu özellikleriyle

Türkiye turizmi pandeminin ardından süratli bir yükseliş yarıyılına girdi. İstanbul seneler sonra yine cruise gemilerinin favorisi olmaya başlarken, kıyı bölgelerindeki otellerden de yabancı turist arzındaki çoğalış mevzusunda coşturucu haberler geliyor. Yaşanan pozitif büyümelere karşın daha fazla yabancı turist sürükleyip, daha fazla kazanç elde etmek isteyen turizmciler, turizmi çeşitlendirme çalışmalarına da sürat kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda Muğla’nın Dalaman ilçesinde de yatırımlar yapılıyor. Artık yalnızca, deniz, kum, güneş ve her şey dahil ile turist sürüklemenin muhtemel olmadığının altını çizen Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & SPA Genel Müdürü Tunç Batum, yapılan yenilikçi çalışmalarla bölgenin yurtdışında daha fazla dikkat toplayabileceğine vurgu yaptı.

ADINI DUYURACAĞIZ

Hem otel olarak hem de bölgedeki turizmcilerin, Dalaman’ın rakiplerinden ayrışması için yenilikler üzerinde çalıştığını kaydeden Batum, “Bölgemiz aldığı rüzgar ve deniziyle çok değişik bir yapıya sahip. Biz de bölgenin bu özellikleriyle dinlenmesi için çalışmalar yapmaya başladık. Dalaman-Sarıgerme rüzgâr kıymetleriyle yelken sporları ile ilgilenenler için güçlü bir potansiyel barındırıyor. Biz de Hilton Dalaman olarak fırsatı değerlendirerek 2022 senesinde kiteboard, kitefoil, wingfoil, eFoil, rüzgâr sörfü ve IQ Foil gibi su sporlarına yatırım yaptık. Kulüp ve eğitim merkezi olma mevzusunda adımlar attık.

Bölgemiz turizmine, spora katkı sağlamak ve milli ve beynelmilel yarışlar tertip etmek emeliyle lüzumlu adaylıklarımızı bitirmiş durumdayız. 2022 Kite Foil World Series & Wing Foil World Cup ve 2023 Formula Kite Avrupa Şampiyonası organizasyonları için görüşmelerimiz devam ediyor. Yaptığımız bu çalışmalarla bölgemizin adının dünya çapında dinlenmesini sağlayacağız. Böylece ülkemize yeni alanlarda da turist sürüklemeyi muvaffak olacağız” ifadelerini kullandı.

BÖLGEYE İNGİLİZ AKINI

Turizmde değişikleşerek galibiyetin tutulabileceğine dikkat toplayan Tunç Batum, otelin konuğu olarak gittiğimiz Dalaman’da şunları söyledi: “Bundan evvel bölgemizdeki otellerin vasati maliyetleri Antalya Belek’e göre düşük kalıyordu. Orta segment turisti ağırlıyorduk. Oteller aynı kaldığı sürece maliyetlerini yükseltmeyi muvaffak olamıyor. Bu surattan özellikle İngiltere’de ciddi pazarlama çalışmaları yaptık. Gastronomiden kuş gözlemciliğine kadar 12 ayrı alaka grubuna yöneldik. İşte bu çalışmalarla otel maliyetimizi yükseltmeyi muvaffak olduk.

Geçmişte otelimizde ağırladığımız turistlerin yüzde 40’ı İngiliz turistlerden oluşurken, bu oran yüzde 70’e kadar çıktı. Özellikle bu yaz yarıyılı için İngilizlerin çok ciddi akını var diyebiliriz. Yerli turist alakası da bir hayli yüksek. Bunların dışında Avrupalı turistlerden de arz geliyor. Son yaptığımız rüzgâr ve su sporları çalışmalarıyla da kazanç seviyeyi yüksek turisti bölgeye sürükleyeceğiz.”

'DALAMAN BELEK GİBİ OLABİLİR'

Dalaman’ın geçmişte çok ciddi turizm yatırımı aldığını vurgulayan Tunç Batum, “Son yarıyıllarda ise bölgeye pek fazla yatırım yapılmamış. Ancak bölgenin gelecekte daha fazla turizm yatırımı alacağını düşünüyoruz. Zira Dalaman, Antalya gibi sezonun uzun yaşandığı bir bölge. 9 ay denize girilebiliyor. Sezonun uzun olmasının yanında daha az nemli bir bölge olmasıyla da turistlerin ilgisine sürüklüyor.

Şayet bölgeye daha fazla yatırım yapılırsa, rekabet de çoğalacaktır. Rekabetin çoğalması niteliği de çoğaldırır. Artan nitelik ile beraber elde edilen kazanç da yükselir. Türkiye turizmi turist sayısı dışında kazançlarını da çoğaldırırsa reel galibiyet tutulmuş olur. Destinasyonlar ne kadar bedelliyse, hasılat da o kadar fazla olur. Böylece daha çok para harcayan turistler kazanç.

Bölgede golf sahası yatırımları tasarlanıyor, yeniden Dalaman’a yat marinası yapılması da gündemde. Şayet yeni otellerle beraber mevzubahisi yatırımlar devreye girerse ‘lüks bir segment’ yaratılmış olur. Dalaman 10 sene sonra Bodrum ve Belek gibi bir bölge olabilir. Burada kazanan Türkiye turizmi olur” diye konuştu.