Turizmde yabancı çalışan tartışması

Turizmde yabancı çalışan tartışması

Turizm kanununda yabancı çalışanlarla alakalı tertip etme münakaşa yarattı. Turizm şirketlerinde mevcutta yüzde 10 olan yabancı personel hududu bakanlık izniyle yüzde 20’ye kadar çıkabiliyor.…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’de görüşmeleri başlayan turizm kanununda yabancı çalışanlarla alakalı tertip etme müzakerelere neden oldu. Milletvekilleri tertip etmeyle, kuruluşlarda yabancı çalışan hududunun kaldırılacağını belirtirken, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turism Komiteyi Başkanı Tahir Akyürek, “Hudut Şu anda yüzde 10’muş, yüzde 20’ye çıkıyor” dedi.

3 AY EVVELDEN

Turizm teşvik kanununda farklılıklar getiren yasa önerisinin 8. maddesi, turizm şirketi dokümanlı firmalardaki yabancı personeli kapsıyor. Halen yürürlükte olan kanunda, “Dokümanlı firmalarda, Bakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nın fikri alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca verilen izinle yabancı uzman personel ve artistler çalıştırılabilir. Ancak bu biçimde çalıştırılan yabancı personelin ölçüyü toplam personelin yüzde 10’unu geçemez. Bu oran bakanlıkça yüzde 20’ye kadar çoğaldırılabilir. Bu personel şirketin faaliyete geçişinden 3 ay evvelinden itibaren çalışmaya başlayabilir” ifadesi yer alıyor. Gündemdeki önerideki ise, bu tertip etme “Turizm şirketi dokümanlı firmalarda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen izinle yabancı personel çalıştırılabilir” ifadesiyle hudutlandırıyor.

‘ÖZGÜR HALE GETİRİLİYOR’

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komiteyi’nda perşembe günü yapılan görüşmelerde, bu tertip etme müzakerelere neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, “Türkiye’de 10 milyondan fazla işsiz var, bu yetmezmiş gibi turizm kuruluşlarında çalışan yabancı rakamıyla alakalı tam kısıtlamaları kaldırarak, bunu özgür hâle getiriyorsunuz” derken, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, “Siz bir madde koyuyorsunuz, yabancı hududunu ortadan kaldırıyorsunuz. Yüzde 10’ken ortadan kaldırıyorsunuz. Bu ne demek öğreniyor musunuz? Ben, Kazakistan’dan, Suriye’den 300 dolara çalışan personel getiririm, çalıştırırım burada otellerde” ifadelerini kullandı. Öneride ilk imza sahibi olan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ise, yabancı çalışanlarla alakalı olarak, “Yabancı personel çalıştırma Aile, Çalışma Bakanlığı’nın kanununa göre yapılır. Yaptığımız bu... Orada yüzde 20, beşte 1 koşulu var, aynı koşul devam ediyor. Yaptığımız hiçbir şey yok burada” açıklamasında bulundu.

YÜZDE 100 ARTTIRIYOR

Yabancı çalışanlarla alakalı münakaşalar, zabıtlara şöyle yansıdı:

· Kültür ve Turizm Bakan Dayanakçısı Ender Alpaslan: Çalışma Bakanlığı’yla alakalı mevzuat var.

· CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu: O zaman buna ne gerek var zati Çalışma Bakanlığı’nın izniyle yüzde 20 çalıştırabiliyor. Şu anda da çalıştırabiliyor. Şu anda çalıştırabildiğine göre bu yasa maddesine o zaman ne gerek?

· Kurul Başkanı Tahir Akyürek: Şu anda yüzde 10’muş da yüzde 20’ye çıkıyor.

· CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat: Yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkınca yüzde 100 çoğalmış oluyor öğreniyorsunuz değil mi?

· CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu: Bakın, bu ucuz iş eforu demek. Şimdi Suriyeliler… Türkiye’de şu anda özellikle belirli bölgelerde Suriyeliler, Afganlar, Özbekler, Kazaklar, Afrikalılar ciddi bir popülasyona sahipler.