‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

Almanya’da 26 Eylül genel tercihleri evveli son eyalet tercihleri olan Saksonya Anhalt’ta Başbakan Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi CDU sürpriz bir galibiyete imzalaydı. Neticeler CDU’dan…

Daha Önceki Doğu Almanya hudutları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya Anhalt’ta pazar günü yapılan eyalet meclisi tercihlerinde, Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU beklenmedik bir galibiyet göstererek hesapları altüst etti.

FAŞİST PARTİ İKİNCİ

2016 tercihlerine göre oyunu yüzde 7.3 çoğaldırarak yüzde 37.1 oranında rey alan CDU, anket firmalarını da ters köşeye yatırdı. Anketlerde CDU ile başa baş bir çaba vermesi beklenen sağ popülist ‘Almanya için Seçenek’ Partisi AfD, 3.5 puan kaybederek reylerin yüzde 20.8’ini aldı. Bununla beraber AfD’nin eyalette ikinciliğini gözetmesi, aklıselimli etrafların tedirginliğini çoğaldırdı.

SPD’DE BÜTÜN FİYASKO

Almanya’da senelerce tercihlerden ‘en güçlü veya ikinci güçlü parti’ kalarak çıkan Sosyal Demokrat Parti SPD, ‘millet partisi’ olma özelliğini kaybetmeyi sürdürdü. Reylerin yüzde 8.4’şöhreti alan SPD’de düşüş devam etti. Genel tercih anketlerinde birinciliği zorlayan Yeşiller ise bu eyalette yalnızca yüzde 5.9 oranında rey aldı. Bir evvelki tercihlerde yüzde 5 barajını aşamayan Hür Demokrat Parti FDP, reylerin yüzde 5.9’unu alarak yine meclise girerken, Sol Parti’ye destek eksildi. 2016’daki tercihlerde toplam reylerin yüzde 16.3’şöhreti alan Sol Parti yüzde 11’e düştü.
‘Türk Armin’i sevindiren sonuç
LASCHET’E DOPİNG

CDU’nun eyalet tercihlerindeki galibiyeti, 26 Eylül tercihleri evvelinde CDU’nun genel başkan adayı Armin Laschet için doping tesiri yarattı. CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı olan Laschet, tercihlerden galibiyetle çıkan Saksonya Anhalt Eyalet Başbakanı Reiner Haseloff’u kutladı. Sağ popülist AfD’nin umduğu dayanağı bulamamasını da ‘demokrasinin galibiyeti’ olarak niteledi. Politik yorumcular Haseloff’un AfD’nin bazı söylemlerini özümseyerek seçmenin fazla sağa kaymasını yasakladığına işaret etti. Haseloff, AfD dışında tüm partilerle ortak yönetim görüşmelerine başlamak için hazır olduklarını açıkladı. CDU’nun mevzubahisi eyalette gösterdiği galibiyet, genel anlamda Laschet için ‘pozitif bir sinyal’ olarak yorumlanıyor.
‘Türk Armin’i sevindiren sonuç
MERKEL SONRASI CDU İKTİDARI DEVAM MI EDECEK

* Almanya Başbakanı Merkel’in 16 sene aradan sonra 2021’de aday olmayacağını açıklamasının ardından Hıristiyan Demokrat Parti, Armin Laschet’i başbakan adayı göstermişti.

* Türklerin yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı olan Laschet, Türk halkına yakınlığı sebebiyle ‘Türk Armin’ diye de anılıyor.

* CDU, 2021’in başında anketlerde Yeşiller Partisi’nin gerisine düşmüştü. Ancak son haftalarda koronavirüse karşı aşılanmanın süratlenmesi, Yeşiller aleyhine çıkan haberler üzerine CDU ivme kazandı.

* Saksonya Anhalt zaferinin ardından Laschet’in başbakanlık için yolunun henüz uzun olduğu, ancak bu ivmeyi sürdürebileceği yorumları yapılıyor. Halihazırda CDU/SPD iktidarı olan Almanya’da şimdiden yeni ortak yönetim hesapları yapılmaya başlandı.