Türk bilim insanları 60 yeni tür bakteri keşfetti!

Türk bilim insanları 60 yeni tür bakteri keşfetti!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Şahin ve takımı, 60 yeni cins bakteri keşfetti. 6 ülkede 2 senelik çalışma…

Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı Başkanı Prof. Dr. Şahin ve takımı, Türkiye, Türkmenistan, Kıbrıs, Rusya, Nijerya ve Hindistan toprakları ile göllerinden aldıkları misaller üzerinde yaptıkları çalışmaların ardından 60 yeni cins bakteri keşfetti. 2 senelik çalışma neticeyi bulunan cinslerin adlandırılıp belirlendikten sonra literatüre girmesi bekleniyor.

Türk bilim insanları 60 yeni tür bakteri keşfetti

Keşfedilen bakteri cinslerinin, yeni ilaç ve antibiyotik bulguyu için de ehemmiyetli adım olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahin, Türkiye’nin gen kaynaklarından katma değer oluşturma mücadeleyi içinde olduklarını kaydoldu. Şahin, “OMÜ olarak moleküler biyoloji ve genetik kısmı laboratuvarlarının altyapısı, beynelmilel seviyededir; ehemmiyetli bir ekipmana sahibiz. Bu alanda OMÜ, Türkiye’nin de lider üniversitesi, diyebiliriz. Üzerinde çalıştığımız organizmalar daha çok aktinobakteri grubu organizmalarıdır. Aktinobakterler, rehabilitasyonlarda yaygın olarak kullandığımız suratlarca antibiyotiğin de elde edildiği mikroorganizmalardır. Dolayısıyla biyoteknolojik ehemmiyetleri çok fazladır. Keşfettiğimiz organizmaları, natürel habitatları olan toprak, sediment, su, nebat, doku, kök kısımlarından yalıtımlarını yapıyoruz. İzole ettiğimiz organizmaları, beynelmilel standartlardaki testlere tabi tutarak belirliyoruz. Belirlediğimiz mikroorganizmalar içinde yeni cinsler varsa, bunlara yeniden beynelmilel adlandırma kaidelerine uygun olarak ad veriyoruz. Çok saygın mecmualarda yazılarını yayınlayıp, bu cinsleri literatüre kazandırıyoruz” diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük göç başlıyor! Bir Hayli bölgede adım atacak yer kalmadı...İzmir mitingine sert tenkit: CHP, HDP'ye dönüşüyor!Aşı olanlara ihtar! Bu bulgulara dikkat

‘ANTİBİYOTİĞİN KAYNAĞI OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP’

Son 10 senede takımıyla beraber 70’deri fazla bakteri cinsini literatüre kazandırdıklarını belirten Şahin, “Mikrobiyal gen kaynaklarının tespitine müteveccih çalışmalarımız devam ediyor. Son 2 senede de 60 yeni bakteri cinsini keşfettik. Bu bakteri cinslerinin büyük bir çoğunluğu genetik özellikleri bakımından antibiyotiğin kaynağı olma özelliğine sahiptir. Bunlarla alakalı yeni ilaç ve antibiyotik bulgularına müteveccih çalışmalarımız da var. Yeni ilaç bulgusuna müteveccih çalışmamızı devlet destek ver. Son 1 yıldır bununla alakalı ehemmiyetli belirtilerle ilerleyen bir çalışmamız daha var. Ayrıca bizim belirleyerek, adını verdiğimiz organizmalarla alakalı yeni ilaçların bulgusuna müteveccih çalışma yapan başka gruplar da var. Ülkemizin gen kaynaklarından katma değer oluşturma mücadelelerimiz devam edecek” dedi.