Türk çiftin NASA projesi: Şişme uzay istasyonu

Türk çiftin NASA projesi: Şişme uzay istasyonu

Amerika Birleşik Devletleri’deki Türk teşebbüsçüler Fatih ve Eren Özmen çifti, 2028’de emekliye parçalaması beklenen Beynelmilel Uzay İstasyonu’nun yerini dolduracak ticari bir uzay istasyonu…

Fatih ve Eren Özmen çiftinin kurduğu, merkezi Nevada eyaletinde bulunan Sierra Nevada Corporation SNC firmayı uzay çalışmalarını tertip ettiği basın buluşmasında açıkladı. 7 sene içinde şişirilebilir kısımlardan oluşan, insan hayat alanlarına sahip bir ticari uzay istasyonu kurmayı tasarladıklarını duyuran Sierra Nevada’nın Başkan Yardımcısı Janet Kavandi, uzay istasyonunun uyku alanları, laboratuvar ve besin yetiştirmek için uzay tarımı teçhizatı olan üç katlı bir bina ebadında olacağını belirtti. Uzay tabanlı araştırma veya imal yapan işletmelere, uzay turistlerine hatta film üretimcilerine de hitap edecek olan yeni uzay istasyonu inşa faktörün maliyetini ise açıklamadı. Tasarıları tanıtılan yeni uzay istasyonunun hayat habitatı, ananesel bir roket ile fırlatılan ve yörüngede şişen, 8 metre genişliğinde, üç katlı özel sentetik bir kumaştan oluşuyor.

UZAYDA SEBZE YETİŞECEK

Yeni istasyondaki bir öbür kısım olan ‘uzay bahçesi’ sistemi de habitat içinde taze sebzelerin yetiştirilmesini sağlayacak. Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Beynelmilel Uzay İstasyonu giderek ihtiyarladığı için, pespaye Dünya yörüngesinde yeni serbest uçan habitatlar inşa etmek için SNC, Space X ve Boeing ile geçtiğimiz hafta uyuşma yapmıştı.

UZAY UÇAĞI PROJESİ

İşletmenin planladığı Dream Chaser isimli ‘uzay uçağı’yla, 2022 senesinden itibaren Beynelmilel Uzay İstasyonu’na yedi kere kargo taşımak için NASA ile kontratı bulunuyor. SNC İdare Heyeti Başkanı ve sahibi Eren Özmen, uzay uçağı olmadan bir uzay yolculuğu sanayisi olamayacağını belirtiyor.