Türk doktora altın onay... Tümörün büyümesini durdurdu

Türk doktora altın onay... Tümörün büyümesini durdurdu

Teşebbüssel Radyolog Prof. Dr. Rahmi Öklü’nün geliştirdiği, kanser rehabilitasyonunda damar içinden uygulanan ve urun gelişmesini durduran hidrojel usulü, Amerikan Besin ve İlaç Müesseseyi’ndan FDA onay

Türk radyolog Prof. Dr. Rahmi Öklü’nün Amerika Birleşik Devletleri’deki dünyaca ünlü Mayo Clinic’teki laboratuvarında geliştirdiği damar tıkanıklığı ve kanser rehabilitasyonu için damara enjekte edilen hidrojel, muayenehane çalışmaları Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldıktan sonra Amerikan Besin ve İlaç Müesseseyi’ndan FDA onay almayı muvaffak oldu.

TIPTA BİR İLK

Dr. Öklü’nün geliştirdiği usulün tıpta bir ilk oluşu ve ilk defa FDA onayı alması, tıp dünyasında ‘Altın Standart’ olarak gösteriliyor. FDA, kanser rehabilitasyonunda ilk kere damar içinden uygulanan bir biyomateryale onay verirken, Dr. Öklü’nün kurduğu Obsidio işletmesinin kıymetinin 400 milyon dolara eriştiği belirtildi. Kanserli alana dolaysız erişme olanağı tanıyan hidrojel usulü, anevrizma rehabilitasyonlarında da yeni bir yaklaşım sunuyor.

Türk doktora altın onay... Tümörün büyümesini durdurdu

YAKINDA PİYASADA

Öklü’nün ‘Shear-Thinning’ ismini verdiği hidrojel, damar içi tıkanıklıklar ya da anevrizmalarda kan akışını hakimiyet olanağı tanırken, kanser rehabilitasyonunda da urlara kan akışını eksiltme imkânı sunuyor. Damara girerek minimal invazivle iletilmek üzere planlanan bu embolik hidrojel, Obsidio adıyla çok yakında Amerika Birleşik Devletleri’de piyasaya sürülecek.

MUHTEŞEM KARİYER

Dr. Öklü Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tamamladı, Yale Üniversitesi’nden lisans derecesini ve Cambridge Üniversitesi’nden biyokimya hekime derecesini aldı. Cerrahi ve radyoloji eğitimini Columbia Üniversitesi NY Presbiteryen Sağlık Kurumu’nde bitirdi. Vasküler ve teşebbüssel radyoloji dalında Massachusetts Genel Sağlık Kurumu Harvard Tıp Fakültesi’nde çalıştı. 2016’dan bugüne Amerika Birleşik Devletleri Mayo Clinic Vasküler ve Teşebbüssel Radyoloji Anabilim Dalı Profesörü ve tıbbi makine geliştiren laboratuvarın direktörü. Koç Üniversitesi’nde de profesör olan Öklü, Koç Sağlık Grubu’nun da idare heyetinde. Teşebbüssel radyoloji alanında dünyanın önde gelen adlarından olan Dr. Öklü’nün 6 adet Amerika Birleşik Devletleri Milli Sağlık Enstitüsü NIH, Araştırma Projesi RO1 dayanağı var.

Türk doktora altın onay... Tümörün büyümesini durdurdu

ALİ KOÇ KEŞFETTİ

Arizona Eyaleti’nin Scottsdale şehrindeki laboratuvarında biyomaterial jel ve değişik çalışmaları, hastalarının rehabilitasyonunda karşılaştığı meselelerden esin alarak geliştiren Dr. Öklü, daha talebelik yaşlarında Ali Koç tarafından keşfedildiğini söylüyor. Uzun süren eğitim sürecinde mentörlüğü ve kendisine sağladığı burs ile her zaman yanında olan Ali Koç’un dayanağını hiç unutmadığını ve Türkiye’ye olan bağlılığı sebebiyle geliştirdiği rehabilitasyonun muayenehane çalışmaları için Türkiye’yi seçim ettiğini belirtiyor.

FİRMANIN KIYMETİ ARTTI

Dr. Rahmi Öklü’nün kurduğu, İdare Heyeti Azası ve Baş Sağlık Misyonlusu olduğu Obsidio’nun kıymeti, FDA onayı alması sonrasında 400 milyon dolar olarak gösteriliyor. Laboratuvar çalışmalarındaki faalliği gösterilmiş ve “Science” mecmuasında kapak olan rehabilitasyon usulünün muayenehane çalışmalarının yürütücülüğünü Cerrahpasa Tıp Fakültesi Teşebbüssel Radyoloji Dalından Prof. Dr. Fatih Gülşen yaptı.

Türk doktora altın onay... Tümörün büyümesini durdurdu

Hürriyet, Prof. Dr. Rahmi Öklü’nün çalışmalarını yakından takip etti, ilaçla alakalı büyümeleri okurlarına duyurdu.