Türk dokuması sahneye çıktı

Türk dokuması sahneye çıktı

Ünlü tasarımcıların ananesel Türk dokumalarıyla hazırladığı giysiler, büyükelçiler ve eşlerinin alkışına sunuldu. Türkiye Dokuma Atlası Projesi kapsamındaki ilk sahne şovunu misafirlerle izleyen Emine

Anadolu'nun ananesel dokumalarının aslına uygun olarak yine üretilerek, çağdaş tasarımlarla dünyaya tanıtılması emeliyle Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ‘Türkiye Dokuma Atlası Projesi’ dün sahneye çıktı. ‘Geçmişten Geleceğe’ temalı ilk sahne gösterimi, Beştepe’de büyükelçiler ve eşlerinin katılımıyla asıllaştırıldı. Emine Erdoğan, Türkiye Dokuma Atlası Projesi’nin güçlü müesseselerin ortak çalışmasının mahsulü olarak ortaya çıktığını belirterek şöyle devam etti:

SANDIKLARDAN ÇIKARILDI

“Ulusal Eğitim Bakanlığımıza bağlı Olgunlaşma Enstitüleri, Tekstil İhracatçı Birliğimiz ve çok bedelli tasarımcılarımızın mücadelesinden doğdu. Yok olmaya surat yakalamış ananesel dokumalarımızdan ender misaller bir araya getirildi. Ne yazık ki artık ustası kalmamış kumaşlarımız sandıklardan çıkarıldı. Bu proje ile yok olmakla karşı karşıya kalan bu zengin kültürümüzü yine ihya etmeyi hedefliyoruz. Türkiye tekstil ihracatında çok güçlü bir ülke. Küresel salgın koşullarına karşın, 2020 senesinde bir basamak sıçrayarak dünyanın en büyük beşinci tekstil ihracatçısı vaziyetine geldi. Amacımız, bu ihracat galibiyetimizi yerel dokumalarımızla daha da zenginleştirmek, tekstilde bir Türkiye markası oluşturmak.

SİLİNMESİNE İZİN VERMEYİZ

Ananesel sanatların ihyası, bugünün tasarım dünyası için de taze bir soluk demek. Mimariden teknolojiye kadar, her alanın, insanın soyut dünyasından beslenmeye gereksinimi var. O sebeple, bu nadide bedellerin, yeryüzünden silinmesine izin tüberkülozayız.”

Türk dokuması sahneye çıktı

DÜNYACA ÜNLÜ MODACILAR İMZA ATTI

Tanıtımda ananesel dokumalar, değişik zamanlarda kullanıma ait planlanmış giysiler ve konut tekstil misalleri, 99 ülkeden büyükelçiler ve eşleri ile maslahatgüzarlar ve büyükelçilik temsilcilerinin alkışına sunuldu. Sahnede Arzu Kaprol, Dilek Hanif, Aslı Filinta, Ece Ege, Gül Ağış, Nedret Taciroğlu, Simay Bülbül, Tuvana Büyükçınar gibi ünlü tasarımcılar ile Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nden tasarımcıların planladığı giysiler yer aldı.