Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Emine Işınsu hayatını kaybetti!

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Emine Işınsu hayatını kaybetti!

Cumhurbaşkanlığı Lafçısı İbrahim Kalın sosyal medya hesabından Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Emine Işınsu'nun yaşamını kaybettiğini duyurdu. Kalın, "Emine Işınsu hanımefendiye Allah’tan…

Eşi olan yazar Prof. Dr. İskender Yetim, 83 yaşındaki akılda kalemin ölümüne ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Az evvel eşim Emine Işınsu'yu kaybettim." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Lafçısı İbrahim Kalın sosyal medya hesabından Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Emine Işınsu'nun yaşamını kaybettiğini duyurdu.

İşte Cumhurbaşkanlığı Lafçısı İbrahim Kalın'ın iletiyi:

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Emine Işınsu hanımefendiye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Sancı, Zulüm Toprakları, Çiçekler Gelişir gibi hoş yapıtlar ve sadaka-yi cariyeler vazgeçti geride. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Emine Işınsu hanımefendiye Allah’tan rahmet, ailesine be yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Sancı, Zulüm Toprakları, Çiçekler Gelişir gibi hoş yapıtlar ve sadaka-yi cariyeler vazgeçti geride. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

— Ibrahim Kalin @ikalin1 May 5, 2021

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan paylaşılan iletide "Edebiyatımızın kıymetli kalemlerinden Emine Işınsu’nun ölümünü derin bir yeisle bildik. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

EMİNE IŞINSU KİMDİR?

Aralarında "Sancı", "Çiçekler Gelişir", "Zulüm Toprakları" ve "Ak Topraklar"ın bulunduğu 20'yi aşkın yapıtın sahibi olan Emine Işınsu Yetim, 17 Mayıs 1938'de Kars'ta dünyaya geldi.

Cumhuriyet yarıyılının tanınmış şair ve yazarı Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna'nın kızı olan yazar, annesinden dolaylı devamlı edebiyattan laf edilen ve şiir okunan bir etrafta, babasının misyonlarından dolayı da Sarıkamış, Şanlıurfa ve Karaman gibi yurdun muhtelif yerlerinde yaşayarak gelişti.

Yetim, annesiyle çıkardıkları "Ayşe Mecmuası" ile başlayan mecmua yayıncılığın ardından ilk şiir kitabını henüz 17 yaşındayken "İki Nokta" ismiyle çıkardı.

"Minik Dünya" isimli kitabından sonra da 1960'lı senelerde yoğun bir biçimde roman yazmaya yönelen akılda kalem, fikir ve sanat mecmuası "Töre"yi 1971-1981 seneleri arasında çıkardı.

"Bir Vicdan Satıldı" 1967, "Bir Milyon İğne" 1967 ve "Adsız Kahramanlar" 1975 oyunlarını da kaleme alan Yetim'ün Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda radyofonik reyin olarak yayınlanan "Bir Vicdan Satıldı" yapıtı ile "Minik Dünya" romanı televizyon dizisi olarak Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda izleyicilerle buluştu.

Bir Hayli mecmua ve gazetede de yazıları yayımlanan Yetim'ün Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Türk Edebiyatı Vakfı, Türkiye Radyo Televizyon Müesseseyi, Türkiye Ulusal Kültür Vakfı ve Türkiye Yazarlar Birliği gibi bir hayli müesseseden mükâfatı bulunuyor.