Türk firma üretti! Hijyen tüneline yurt dışından talep yağıyor

Türk firma üretti! Hijyen tüneline yurt dışından talep yağıyor

Antalya'da endüstriyel paslanmaz mahsuller üzerine çalışan işletme tarafından yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı üretilen "hijyen tüneli", yurt dışından arz görmeye başladı.

Antalya'nın Aksu ilçesinde faaliyet gösteren işletme, geçen sene salgın başladığı yarıyılda sürece ait ne cins mahsul geliştirebilecekleri doğrultusunda bir Ar-Ge çalışması yaptı. Bunun üzerine otellerin, alışveriş merkezlerinin girişlerine konulabilecek, dışarıdan gelen insanların üzerindeki virüs ve bakterilere karşı tesirli olabilecek "hijyen tüneli" planladı.

Tünele girmeden evvel önüne yerleştirilen aparatla elini dezenfekte edenlerin, tünelden geçince de üzerindeki tüm kıyafetleri, bakteri ve virüslere karşı arınılıyor. Türkiye'de bazı otellere satış yapan işletme, ihracata da başladı.

TÜNEL, 150 BAKTERİ VE VİRÜSE KARŞI TESİRLİ DEZENFEKTAN KAPSIYOR

İşletmenin sahibi Fuat Akat, Anadolu Ajansı muhabirine, endüstriyel paslanmaz mahsuller üzerine Ar-Ge çalışmaları yapan bir işletme olduklarını söyledi.
Salgının ilk başladığı, herkesin evine çekildiği bir yarıyılda böyle bir mahsul için kolları sıvadıklarını aktaran Akat, çizimlerini yapıp, ilk mahsulü takribî bir hafta içinde ortaya çıkardıklarını dile getirdi.

Türk Tescil ve Marka Müessesesine müracaatta bulunarak mahsulün tescil hakkını aldıklarını, hatta "Verimli buluşlar" kategorisi için de başvuruda bulunduklarını anlatan Akat, temmuz gibi de bu alanda pozitif cevap beklediklerini bildirdi.

İlk mahsulü Ankara'daki bir otele kurduklarına değinen Akat, "Takribî bir yıldır kullanıyorlar, oldukça mutlular. Tünelin içinde 150'ye yakın bakteri ve virüse karşı tesirli bir dezenfektan var, Kovid-19 da bunların içinde. İçki kapsamıyor, göze ya da bedene hasarı yok." dedi.

5 BİN DOLARDAN SATIŞA SUNULDU

Tünelin sensörle girişi fark ettiğini ve dezenfektanın devreye girdiğini aktaran Akat, 4 ya da 6 saniye içinde dezenfekte harekâtının devam ettiğini dile getirdi.

Akat, mahsulün yalnızca otellerde değil, alışveriş, kurultay gibi merkezlerde de kullanılabildiğini belirterek, "Katma Değer Vergisi dahil 5 bin dolardan satışa sunuldu. Salgın yarıyılında aranan mahsullerden biri oldu. Gerçekten tesirli bir mahsul. Ağırlıklı olarak otel tedariki açısından alaka görüyor." ifadesini kullandı.

İLK İHRACAT ALMANYA'YA

Antalya'da bir kaç otelde de hijyen tünel montajının yapıldığına değinen Akat, mahsulün ihracatına da başladıklarını bildirdi.
Akat, mahsulün tanıtımları yapıldıktan sonra Almanya'dan bir işletmenin kendileriyle temasa geçtiklerini vurgulayarak, şunları kaydoldu:
"Almanya'ya bir mahsul gönderdik, çok sevildi. Hatta Almanya'ya bayilik verdik. Batı Avrupa'ya müteveccih satışlar bu bayilik üzerinden hakikatleşecek. Bosna Hersek'deri de bir işletmeyle görüşüyoruz, bayilik istiyorlar, 16 tane arzları oldu, değerlendirmeler devam ediyor. Yurt dışında çok alaka görüyor. Mahsul tamamen Türk mahsulü, Almanya'da da istenilen evrakları aldı. Dünyada kabul görmüş bir mahsul."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara