Türk jetleri Yunan uçaklarını kovaladı

Türk jetleri Yunan uçaklarını kovaladı

Kuzey Ege’de uluslararası sularda deprem araştırması yapan TCG Çeşme gemisine Yunan savaş uçakları yanıltıcı fişekle tacizde bulundu. Taciz üzerine bölgeye gelen Türk F-16’ları it dalaşına girerek…

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, Kuzey Ege’nin beynelmilel sularında hidrografik alanda ilmi ve teknik araştırmalar yapan TCG Çeşme gemisini taciz etti. Araştırma gemisine yaklaşan Yunanistan’a ait 4 adet F-16 savaş uçağından biri, 2 deniz mili mesafede “Chaff fişeği (yanıltıcı ısıyla tedbire)” bırakarak tacizde bulundu. Taciz üzerine hatıranda havalanan Türk F-16’ları it dalaşına girerek, Yunan uçaklarını bölgeden uzaklaştırdı.

2 MİL UZAKTA FİŞEK ATTI

Ulusal Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, senelik tasarılı faaliyet programı dahilinde 2 Mart’a kadar Kuzey Ege’de bilimsel ve teknik araştırmalarını yapacak olan TCG Çeşme, Yunanistan’a bağlı savaş uçaklarınca taciz edildi. 4 adet Yunan F-16’sı Limni Adası batısında TCG Çeşme’ye yaklaştı. Savaş uçaklarından biri TCG Çeşme’ye 2 deniz mili mesafede bir “Chaff fişeği” atarak tacizde bulundu.

Türk jetleri Yunan uçaklarını kovaladı

ASKERİ UÇAKLARIN ÇOĞUNDA VAR

Kaynaklar, Yunan uçaklarının bin metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik ihtiyaç duyulan karşılığın verildiği bilgisini paylaştı. Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak ve önlemek için kullanılan ‘Chaff sistemi’ askeri uçakların çoğunda bulunuyor. Sistem kaptanlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik fırlatılıyor.

ATİNA’NIN PROVOKASYONLARI

İki ülke arasında istişari müzakerelerin başladığı 25 Ocak’tan bu yana Yunanistan, İskiri Adası kuzeybatısındaki uluslararası suları da kapsayan alanda 20 gemi ve çok sayıda hava unsuru ile Şimşek-21 Tatbikatı’nı gerçekleştirdi. 10-17 Şubat 2021 tarihlerinde denizaltı faaliyetleri sebebiyle gayri askeri statüdeki Bozbaba, Semadirek, Limni, Taşoz, Midilli, Sakız, İpsara, Ahikerya ve Sisam adalarının karasularını kapsayan salahları ‘Subdanger - Denizaltı Tehlike Alanı’ duyuru etti. 17 Mart-27 Nisan 2021 tarihleri arasında da Ege ve Doğu Akdeniz’de atışlı eğitim yapılacağına yönelik deklarasyon yayınladı.

Türk jetleri Yunan uçaklarını kovaladı

YUNAN KAYNAKLAR İNKÂR ETTİ

Yunan medyasına göre, Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan uçaklarının, önceden NOTAM (havacılara ilan) yayınlayarak gerçekleştirdikleri eğitim çerçevesinde, Yunanistan’daki Halkidiki Yarımadası ile Orta Ege’deki İskiri (Skiros) adası arasındaki bölgede, 6 bin metre yükseklikte uçtuklarını öne sürerek “hiçbir şekilde ‘Çeşme’ gemisine 10 milden az bir mesafeye yaklaşmadıklarını” iddia ettiler.

AKAR: GEREKLİ KARŞILIK VERİLDİ

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın yaptığı tacizle alakalı şunları söyledi:

“Yunanlı arkadaşlarımızın günümüzde yaptığı taciz hareketlerinden biri bir gün evvel (evvelki gün) oldu. Gerekli karşılık verildi. Bizim oradaki çalışmamız tamamiyle zelzelelerle alakalı yaptığımız bir çalışma. Bu şekilde bir tacizin doğru olmadığını, iyi komşuluk ilişkilerine yakışmadığını hep beraber görüyoruz. Biz diyalogtan, uluslararası hukuka uyulmasından yanayız. Ancak ne yazık ki ara ara bu tür hareketler oluyor. Bu konuda tavrımız, kararımız belli, yapacağımız işler belli. Bundan kimsenin kaygısı olmasın.”