Türk Lirası'na güven artıyor! Dolar satışları hız kazandı... Mevduata avantaj devam ediyor

Türk Lirası'na güven artıyor! Dolar satışları hız kazandı... Mevduata avantaj devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı'nın değişmesiyle beraber piyasalarda spekülatif hareketler yaşanmıştı. Yabancı kaynaklı hareketlere karşılık yerli yatırımcılar elindeki doları satmaya…

Merkez Bankası'ndaki başkan farklılığının ardından kurda yaşanan spekülatif çoğalışa yerli yatırımcı rekor satışla karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "döviz ve altınınızı finansal sisteme sokun" çağrısı evvelinde harekete geçen yerliler 6 operasyon gününde 10.5 milyar dolarlık satış hakikatleştirdi.

Bankacılık tertip etme ve Sorgulama Kurumu'nun bilgilerine göre 19 Mart'ta 255 milyar 703 milyon dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü, 29 Mart haysiyetiyle 10 milyar 494 milyon dolar eksilerek 245 milyar 209 milyon dolara geriledi. Bu yarıyılda fertsel yatırımcıların döviz hesapları 8 milyar 58 milyon dolar, işletmelerin hesapları ise 2.4 milyar dolar eksildi.

TL MEVDUATA HAMLE

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, 19-29 Mart tarihleri arasında bankalardaki TL hesapların büyüklüğü ise 78 milyar lira çoğalarak 1 trilyon 646 milyar lira ile tarihi doruğa çıktı. Yerli yatırımcıların döviz satışlarına karşın, kurun hali hazırda 8 liranın üzerinde tutunmasında yabancı alımları tesirli oldu.

Türk Lirasına güven artıyor Dolar satışları hız kazandı... Mevduata avantaj devam ediyor

STOPAJ YARDIMI 2 AY UZATILDI

Öte yandan yurttaşın Türk Lirası'na geçişini özendirmek için uygulamaya alınan TL mevduata stopaj yardımı uygulamasında müddet 31 Mayıs 2021'e uzatıldı.

KARAR FOTOĞRAFI GAZETEDE

Mevzuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Fotoğrafı Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türk Lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar 6 ay dahil vadeli hesaplar için yüzde 5, 1 seneye kadar 1 sene dahil vadeli hesaplarda yüzde 3 kesinti yapılacak.

1 seneden uzun vadeli hesaplarda ise kesinti oranı sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek.