Türk mutfağına Michelin ödülü

Türk mutfağına Michelin ödülü

Uzun seneler New York’taki finans merkezi Wall Street ile Cenevre’deki ve Londra’daki Foreks piyasalarında çalıştıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami şehrinde ‘El Turco’ isimli Türk lokantayı

Michelin geçen sene Miami’de açılan El Turco’yu, Bib Gourmand mükâfatına layık gördü ve girilmesi çok güç olan Michelin lokanta rehberine ilave etti. El Turco, Miami’de Michelin listesine giren tek Türk lokantayı olarak kayıtlara geçti.

‘ŞEREF DİNLİYORUZ’

Doğru Yol Partisi 19. Yarıyıl Niğde Milletvekili Rıfat Yüzbaşıoğlu’nun oğlu olan Gökhan Yüzbaşıoğlu, Foreks piyasalarında 37 sene çalıştıktan sonra, çok hoşlandığı Türk mutfağının tanıtımına katkıda bulunmak için eşiyle senelerdir hayalini kurdukları restroranın Michelin ile taçlandırılmasından şeref dinlediğini söyledi.

Türk mutfağına Michelin ödülü

TARİHSEL ETKİLEŞİM

El Turco’nun kurucu ortağı Nurdan Gür Yüzbaşıoğlu ise Türklerin tarihsel süreçte etkileşim içinde olduğu uygarlıklarla yeme içme kültürümüzü şekillendirdiğini belirterek, bu kültürün tesiriyle oluşturdukları mönüyü küçük değişlerle El Turco’ya özel hale getirdiklerini ve Türk konukseverliğiyle harmanladıklarını ifade etti.

Türk mutfağına Michelin ödülü

ÇAĞDAŞ DEĞİŞ

Gökhan Yüzbaşıoğlu ile eşi Nurdan Gür Yüzbaşıoğlu’nun işlettiği El Turco, çağdaş Türk-Osmanlı mutfağı mönüsü sunuyor.