Türk SİHA'ları dünyanın takdirini topluyor... Başarısı kanıtlandı! Türkiye oyun değiştirici rolde

Türk SİHA'ları dünyanın takdirini topluyor... Başarısı kanıtlandı! Türkiye oyun değiştirici rolde

Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'da yayımlanan bir haberde, Türkiye'de üretilen düşük maliyetli silahlı insansız hava taşıtlarının SİHA Suriye, Libya…

Wall Street Journal'da James Marson ve Brett Forrest imzasıyla yayımlanan haberde, "Düşük maliyetli Türk SİHA'ları çatışma bölgelerini ve jeopolitiği yine şekillendiriyor" başlığı kullanıldı.

Dünya genelinde ufak orduların, bütün donanımlı düşmanlarına karşı daha ucuz atak taşıtlarına yöneldiğine işaret edilen haberde, "Geçen sene bölgesel çatışmalarda zaferli olduğu ispatlanan bu yeni savaş stratejiyi, Türkiye ve Rusya'nın çevresindeki stratejik balansı değiştirdi." değerlendirmesine yer verildi.

Haberde, Türkiye'de üretilen düşük maliyetli dijital teknoloji, Rusya'nın Suriye, Libya ve Azerbaycan'da hamiliğini üstlendiği savaşlarda tankları, değişik zırhlı vasıtaları ve değişik korunma sistemlerini enkaza çevirdi. Bu SİHA'lar, en az, yüksek teknolojiye sahip ama pahalı olan savaş vasıtaları kadar tesirli ama ucuz olan bir geleceğe işaret ediyor." ifadesi kullanıldı.

İSRAİL VE Amerika Birleşik Devletleri TEKNOLOJİLERİNE DÜŞÜK MALİYETLİ RAKİPLER

Tek başına ya da grup halinde uçabilen bu hava taşıtlarının, daha evvel oldukça pahalı savaş uçaklarının vazifesini üstlendiğine işaret edilen haberde, "Bu SİHA'lar 24 saat havada kalarak hava korunma sistemlerindeki sarihleri bulabiliyor, hem savaş uçaklarının hedef almasına takviye ediyor hem de kendileri füze fırlatabiliyor." bilgileri yer aldı.

Daha evvel İsrail ve Amerika Birleşik Devletlerinin SİHA sektöründe lider olduğuna işaret edilen haberde, "Teknolojik büyümeler ve küresel rakipler pahalı olmayan seçenekler üretti. SİHA devrinin en son standart taşıyıcısı geçen sene Türkiye etrafında ortaya çıktı ve bunun ismi Bayraktar TB2 idi. Amerikan MQ-9'a mukayeseyle TB2 4 lazer güdümlü füzesiyle daha hafif silahlı TB2'nin uzaktan hakimiyetli donanım limiti 200 mile kadar çıkıyor." değerlendirmesine yer verildi.

NATO ÜLKELERİNİN TÜRK İMALİ SİHA'LARA ALAKASI

1984'te kurulan Baykar'ın alıcıları arasında Katar ve Ukrayna olduğunun belirtildiği haberde, NATO abonesi Polonya'nın da geçen ay 24 TB2 almak istediğini dile getirdiğini ayrıca başka NATO azaları, Afrika ve Asya ülkelerinin de bu SİHA'larla ilgilendiği aktarıldı.

Haberde, "İHA'ların galibiyeti Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok sayıda asker ya da pahalı donanımı tehlikeye atmadan bölgesel tesirini artırmasına dayanakçı oldu." düşüncesi paylaşıldı.

Rusya'nın Kırım işgali ile karşılaşan Ukrayna'nın da Ocak 2019'da TB2 için uyuşma imza attığına işaret edilen haberde, "TB2 Türkiye'nin mevcut Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail modellerinden memnun olmaması ve Türkiye'nin PKK ile gayretini kendi hakimiyetindeki bir sistemle vermek istemesinden doğdu." ifadeleri kullanıldı.

SURİYE VE LİBYA'DA SİHA'LAR

Baykar TB2'nin, geçen sene Bahar Kalkanı Operasyonu'nda beynelmilel arenada dikkat toplamaya başladığının ve İdlib'deki Rusya destekli Suriye rejimi hedeflerini vurduğu ifade edilen haberde, "Geçen baharda TB2'ler Libya iç savaşında, BM destekli Trablus merkezli hükümet için işleri değiştirdi." görüşüne yer verildi.

Türkiye'nin 2019'da Libya hükümetine silah yolladığına ve askeri takviyesini artırdığına işaret edilen haberde, bu destek sayesinde 2020 Haziran ayına kadar Hafter eforlarının Trablus'tan çıkarıldığı belirtildi.

DAĞLIK KARABAĞ GALİBİYETİNDE TÜRK SİHA'LARI

Türk imali SİHA'ların Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ galibiyetinde de tesirli olduğuna işaret edilen haberde, Türk SİHA'larının Ermeni hedeflerini vurduğu anların Azerbaycan Korunma Bakanlığı tarafından sosyal medyada paylaşıldığı hatırlatıldı.

Haberde, "Azerbaycan ve Ermenistan takribî 6 hafta çatıştıktan sonra her iki hükümete de yakın olan Kremlin, kasım ayında bir mütarekeye aracılık etti. Azerbaycan kaybettiği toprakların çoğunu geri kazandı." ifadesi kullanıldı.