Türk tarafı ‘2 devletli’ çözüm için masada

Türk tarafı ‘2 devletli’ çözüm için masada

53 senelik Kıbrıs meselesine çözüm için taraflar Cenevre’de toplanıyor. Türk tarafı bu defa ‘iki devletli çözüm’ arzıyla masaya oturuyor. Atina ve Rumlar ‘federasyonda’ ısrarlı. Kıbrıs’taki…

Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderler ile garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere, 1968’den bu yana süren BM mülakatlarında Kıbrıs meselesine nasıl çözüm bulunacağını tanımlamak üzere bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde tarihi bir doruk tertip ediyor. BM’nin gayriresmi Kıbrıs konferansında Türk tarafı kronikleşen sualin iki devletli modelle çözülmesini masaya koyacak. Rum-Yunan ikilisi ise 53 yıldır neticesiz süren federasyon pazarlıklarının devamını istiyor.

MESELE KRONİKLEŞTİ

1968’de yarıyılın BM Genel Sekreteri Myanmarlı Burma-Birmanya U-Thant’la başlayan ve günümüzde Portekizli Antonio Guterres’le beraber 7 Genel Sekreter’in çözmeye çalıştığı Kıbrıs meseleyi, Rumların 2004’teki Annan tasarıyı dahil çok rakamda tasarıyı yalanlaması sebebiyle kronikleşti. 2017’de İsviçre’nin Crans Montana kentinde Guterres’in davetiyle bir araya gelen Kıbrıs konferansı ise ‘federasyon’ esasındaki röportajların son sınaması oldu. Garantör ülkelerin dışişleri bakanları seviyesinde katılacağı 3 günlük dorukta tarafların davranışları şöyle:

KKTC’de milliyetçi politikacı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Türk tarafında iki devletli çözüm modeli kuvvetlendi. Tatar, adadan bölmeden evvel Türkiye’yle bütün görüş birliği içinde son hazırlıkları yaptıklarını ve masaya Rumlarla federasyon yerine ‘iki ayrı hakimlikte iki devletin işbirliğini öngören bir çözüm modeli’ koyacaklarını belirtti. Tatar, “Rum-Yunan ikilisinin federasyon tuzağına asla düşmeyeceğiz. Bir 50 sene daha aynı şeyleri konuşarak geçirmeyeceğiz. Cenevre’de uzlaşma olmazsa, yolumuza devletimizle, hakimliğimizle devam edeceğiz” dedi.

FEDERASYONDA ISRAR

Rum yönetimi ve Yunanistan, doruğa ‘federasyon esasında devam’ siyasetiyle gidiyor. Rum lider Nikos Anastasiadis, Cenevre uçağına binmeden Rum ve Yunan medyasına yaptığı açıklamada, iki devletli bir çözümü kabul etmeyeceklerini ve federasyon tezinde ısrar edeceklerini söyledi.

LONDRA ORTA YOL ARIYOR

Garantör ülkelerden İngiltere, her iki tarafın görüşlerine köprü oluşturabilecek bir öneri sunmaya hazırlanıyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, geçen ay Kıbrıs ziyaretinde Tatar ve Anastasiadis’e, Türk tarafının iki ayrı hakimlik arzını karşılayacak, Belçika modelinden esinlenilen ‘cemiyetsel hakimlik’ esasında, kurucu devletlerin geniş yetkilere sahip olacağı bir model önerdi. Modelin ismini, ‘federasyon’ olarak niteleyen İngiltere, Rumları da tatmin etmeye çalıştı.

ERDOĞAN’DAN BÜTÜN TAKVİYE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs mevzulu konferans evvelinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı kabul etti. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşmesine ait kabine buluşmasının ardından açıklama yapan Erdoğan, “Sayın Tatar, Cenerve’de hakim denkliğe dayalı iki devletli çözüm vizyonunu gündeme getirecek. Türkiye olarak biz de bu vizyona bütün desteklediyeceğiz. Kıbrıs’ı çözümsüzlüğe mahkum etmek isteyen anlayışa hoşgörü göstermeyeceğiz. Buluşmanın neticeyi ne olursa olsun Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz” dedi. Doruk evvelinde son değerlendirmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapan Ersin Tatar da “Türkiye’nin bütün yardımıyla Kıbrıs’ta iki ayrı devlet reelini dünyaya duyuracağız” açıklamasında bulundu. ANKARA

Türk tarafı ‘2 devletli’ çözüm için masada

İNGİLTERE BASINI YAZDI: İNGİLİZ HÜKÜMETİ KKTC’Yİ RESMEN TANIMAYI TARTIŞIYOR

İngiltere’nin yüksek tirajlı Daily Express gazetesi, Başbakan Boris Johnson hükümetinin KKTC’yi resmen tanımayı tartıştığını ve İngiltere’nin Kıbrıs meselesine çözüm getirebileceğini ileri sürdü. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşme yapan gazete, Türk liderin Boris Johnson’a “Kıbrıs’ta iki devletli çözümü takviyeyle” çağrısı yaptığını belirtti. Hükümet kaynaklarına direnerek, “KKTC’nin tanınmasının gündemde olduğunu” öne süren gazete, “Tanıma olursa, Londra-Lefkoşa hattında doğrudan uçuşlar da başlar ve İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türkleriyle, Kıbrıs’taki İngilizler daha rahat seyahat eder” yorumunda bulundu.