Türk uzmandan ‘şeker’ gibi keşif: Diyabette yeni tedavi imkânı sağlayacak

Türk uzmandan ‘şeker’ gibi keşif: Diyabette yeni tedavi imkânı sağlayacak

Amerika Birleşik Devletleri San Diego’da diyabet üzerine araştırma yapan Türk uzman Gencer Sancar, kan şekerini tertip edici yeni bir hormon keşfetti. Araştırması Amerika Birleşik Devletleri’nin pek

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego şehrindeki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde hekime sonrası araştırma misyonlusu olarak çalışmalarda bulunan Gencer Sancar, kan şekerini tertip edici yeni bir hormon keşfederek diyabet rehabilitasyonunda çığır kalemtıraş bir buluşa imzalaydı. Bioworld bilim mecmuasında çıkan haberde, Tip 2 diyabetli farelere dışarıdan verilen FGF1 hormonunun, kan şekerini saatler içinde düşürerek haftalarca düşük seviyelerde yakalayabildiği kaydolundu. Kan glikoz seviyelerini insülinden bağımsız olarak tertip eden bu hormonun bulgusunun, yeni diyabet rehabilitasyonlarının geliştirilmesine yol açabileceği belirtildi.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRDÜ

Gencer Sancar, Hürriyet’e yaptığı açıklamada kan şekerini tertip edici ‘Fibroblast Growth Factor 1 FGF1’ hormonunu şöyle anlattı: “İnsülin, yağ hücrelerindeki yağ yakımı ve yağ asidi salınımını yavaşlatır. Böylece karaciğere gidecek ve şeker üretiminde kullanılacak yağ asitlerin ölçüyü eksilmiş, kan şekeri hakimiyet altına alınmış olur. Tip 2 diyabet hastalarda, insülin yeteri kadar iyi çalışamadığı ve yağ asidi salınımını baskılayamadığı için karaciğer bol ölçüde şeker üretir. Bu çalışmamızda FGF1 hormonunun aynı insülin gibi yağ yakımını hakimiyet ederek kan şekerini düşürebildiğini gösterdik.”

İNSÜLİNE SEÇENEK Mİ?

Bu mekanizmanın hoş tarafının, insülin gibi yağ asitlerini hakimiyet etse de kullandığı sinyal molekülleri değişik olduğu için, insülinin çalışmadığı vaziyetlerde dahi çalışabildiğini belirten Dr. Sancar, “Çalışmalarımız gösterdi ki PDE4D molekülünü, Tip 2 diyabetli farelerin yalnızca yağ hücrelerinde genetik olarak modifiye edilmis virüs kullanarak ürettirdiğimizde, farelerdeki kan şekerini haftalarca düşük seviyede yakalayabildik ve insülin mukavemetini kırabildik. Bu deney, diyabet hastaları için ileride geliştirilebilecek rehabilitasyon usullerinde ehemmiyetli bir rol oynayacak” dedi. 

ODTÜ MEZUNU

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ODTÜ moleküler biyoloji öğrenimi aldıktan sonra doktorasını Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nde yapan Gencer Sancar, San Diego’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde hekime sonrası araştırma misyonlusu olarak çalışıyor.