Türkiye 2 dev projeye hazırlanıyor! Ay sonu hizmete alınacak...

Türkiye 2 dev projeye hazırlanıyor! Ay sonu hizmete alınacak...

Türkiye'de haziran ayı içerisinde iki ehemmiyetli projenin coşkuyu yaşanacak. Bu çerçevede, Kanal İstanbul Projesi kapsamında yapılacak 6 köprüden ilkinin esası ay sonunda atılacak, 3 Mayıs'ta…

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türksat 5A uydusu, 8 Ocak'ta zaferli bir biçimde Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Uydu, 3 Mayıs'ta, hizmet vereceği 31 derece doğu yörüngesine erişti.

Takribî bir ay süren test çalışmalarının ardından Türksat 5A'nın bu ay hizmet vermeye başlaması kastediliyor.

Elektrikli itki sistemi sayesinde 30 seneyi aşkın vakitle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet verecek Türksat 5A, televizyon yayıncılığıyla bilgi haberleşme hizmetinde Türkiye'yi dünyada yeni "Ku-Band" kullanan lider ülkeler ligine taşıyacak.

500 BİN BİREYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de açıkladığı ve kamuoyunda "deli proje" olarak öğrenilen Kanal İstanbul Projesi kapsamında 6 köprü inşa edilecek. Mevzubahisi köprülerden ilkinin esası da haziran ayı sonunda atılacak.

Takribî maliyeti 15 milyar dolar olan Kanal İstanbul Projesi kapsamındaki yapılacak 6 köprünün maliyeti ise 1,4 milyar dolar olacak.

Etrafına iki şehrin inşa edileceği kanalın imali sırasında 500 bin bireye istihdam sağlanacak.

Takribî 200'e yakın bilim insanıyla hazırlanan ve en az 5 sene sürmesi beklenen projede, hiçbir yeşil alan hasar görmeyecek.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara