Türkiye Binicilik Federasyonu'nda ‘dörtnala’ yolsuzluk! Her şeyi itiraf etti

Türkiye Binicilik Federasyonu'nda ‘dörtnala’ yolsuzluk! Her şeyi itiraf etti

Türkiye Binicilik Federasyonu TBF, müessese çalışanı bir bireyin karıştığı yolsuzluk vakayı ile çalkalanıyor. Duruşma, federasyon kasasından paraları zimmetine geçirmekle yargılanan Mali İşler…

Geçmişi 110 seneye sabreden Türkiye Binicilik Federasyonu’nda TBF yaşanan yolsuzluk vakayı bir zaman evvel ortaya çıktı.

Hürriyet’in edindiği bilgilere göre, 2013 senesinden bu yana TBF’de vazife yapan Meltem Y.’nin zimmetine para geçirdiği kuşkusu üzerine müessese idareyicileri harekete geçti. Mevzu ile alakalı yapılan müfettiş görevlendirmesi sonrası vaka gün suratına çıktı. İlk olarak, müessese yetkilileri Meltem Y.’nin karıştığı iddia edilen vaka ile alakalı soruşturma yaptı. Vaka ile alakalı ispatlara eriştiklerini belirten yetkililerin sualleri üzerine Meltem Y. kabahatini itiraf etti.

Türkiye Binicilik Federasyonunda ‘dörtnala’ yolsuzluk Her şeyi itiraf etti

Yolsuzluğa karışan Meltem Y.’nin tam malvarlığına el koyuldu.

DEKONTLARI GÖSTERDİ

Edinilen bilgilere göre Meltem Y., federasyon hesaplarından zimmetine para geçirdiğini kabul etti. Meltem Y.’nin müessese yetkililerine verdiği bir bilgi ise şoke etti. Meltem Y., “Daha evvel Federasyon’un Mali İşler Mesulü olarak çalışan Meltem D.’nin zorlaması ile bu işi yaptım. Bu şahıs, federasyon hesabından para almam için beni baskı altına aldı. Aldığım paranın bir kısmını da kendisine gönderdim” dedi. Meltem Y., müesseseden daha evvel bölen Meltem D.’ye yolladığı paraların dekontlarını da gösterdi.

Türkiye Binicilik Federasyonunda ‘dörtnala’ yolsuzluk Her şeyi itiraf etti

Federasyon Başkanı Bülent Bora, “Meltem Y. kabahatini kabul etti” dedi.

TEMKİN KARARI

Elde edilen bilgi ve dokümanlar üzerine TBF yönetimi ilk olarak Meltem Y.’nin müesseseyle ilişkisini kesti. Meltem Y. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘zimmet’, ‘güveni makûsa kullanma’ ve ‘dokümanda sahtecilik’ iddiası ile kabahat ilanında bulunuldu. Savcılık müracaatında, Meltem Y.’nin mülk varlığı için de temkin arz edildi. Arz güzergahında, İstanbul Barış Ceza Dominantlığı, Meltem Y.’nin banka hesaplarına ve taşınmazlarına temkin koydu.

‘MEĞERSE OYMUŞ’

Hürriyet’in vakaya ait sualleri üzerine mevzuya dair bilgi veren TBF Başkanı A. Bülent Bora “Federasyon olarak, vakayı fark eder etmez gereğini yaptık. Vaka yargıya geldirilmiş gidişatta. Kişi yaptıklarını ikrar da etti. Bu sebeple, mülk varlığına temkin konuldu. 10 karakter bir personelimiz var. Zaman zaman personele ücret ödemekte zorlandığımız oldu. Biz o güçlüğü sürüklerken meğerse paraları bu çalıyormuş” diye konuştu.

TBF Başkanı Bora, Meltem Y.’nin, kendisinden evvelki yarıyılda işe alındığını belirterek, “Kendisini denetleyince söylemek zorunda kaldı. Bir nevi itiraf etti her şeyi. Zimmetine geçirdiği paranın bir kısmını da daha önceki muhasebe mesulümüz Meltem D.’ye yollamış. Buna dair dekontları da gösterdi” diye konuştu.

YARGILANAN AD EMLAKÇILIK YAPIYOR

Meltem Y.’nin, paraların bir kısmını yolladığını söylediği Meltem D.’ye ise Hürriyet erişti. Meltem D. başlangıçta, Meltem Y.’yi tanımadığını söyledi. Meltem D., kendisine sevk edilen paralara ait dekontlara müteveccih sual üzerine ise “Konuşmak istemiyorum” diyerek görüşmeyi sonlandırdı. Meltem D.’nin, TBF’den parçaladıktan sonra müessesesel bir gayrimenkul firmasının bayiliğini aldığı anlaşıldı.