Türkiye günlerce sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırıyı konuşmuştu! Cezası belli oldu...

Türkiye günlerce sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırıyı konuşmuştu! Cezası belli oldu...

Ankara'da, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sıhhat çalışanlarına yönelik saldırıya ait tutuksuz 5 maznunun yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, 2 maznunun 'konutu ayrılmama' adli…

Geçen sene 21 Eylül'de silahlı dövüşte kardeşi Fırat ile beraber yaralanan Ahmet Özel, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doktorların müdahalesine karşın yaşamını yitirdi. Hastanede Fırat Özel ve Ahmet Özel’i görmek isteyen yakınları, sağlık kurumu çalışanlarına saldırdı. Sıhhat çalışanları kapıyı kapatıp, arkasında barikat kurarak savunmaya çalıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan tahkikat dahilinde gözaltına alınan 5 kişiden Soykan Kamay ve Muhammed Devran Özel gözaltına alınırken, Fırat Öztaş, Yasin Özel ve Mehmet Sadık Özel adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

TUTUKLU MAZNUNLAR İLK CELSEDE SALIVERİLDİ

Savcının hazırladığı iddia belgesi ile 5 kişi ile ilgili 'görevi yaptırmamak için direnme' ve 'kamu malına zarar vermek' suçlarından 9 yıla kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 34’ncü Asliye Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın ilk celsesinde maznunlar Soykan Kamay ile Muhammed Devran Özel 'konutu ayrılmama' adli kontrol koşuluyla salıverildi. Davanın bugün görülen 2’nci celsesine tutuksuz maznunlar, Muhammed Devran Özel, Soykan Kamay, Yasin Özel ile Fırat Öztaş katılırken, maznun Mehmet Sadık Özel, sıhhat problemlerini gerekçe göstererek katılmadı.

ZARAR 2 BİN LİRA

Mahkeme, Sağlık Bakanlığı vekilinin olaylar esnasında hastanede olan hasarın 2 bin TL olduğu istikametinde dosyaya rapor sunduğunu belirtti. Söz alan sanık ve avukatları zararı karşılayacaklarını belirtti. Dosyaya giren evrakların okunmasının hemen peşinden tekrar söz verilen sanıklar Soykan Kamay ile Muhammed Devran Özel, parasal vaziyetlerinin iyi olmadığını, 'konutu ayrılmama' adli kontrol koşulu sebebiyle çalışamadıklarını, zararı karşılayabilmek için çalışmaları gerektiğine belirterek, adli kontrol koşulunun kaldırılmasını istedi. Sanık avukatları da zararı karşılayacaklarını beyan ettiklerini, bu yüzden suç niteliğinin değiştiğini belirterek, tüm sanıklar istikametinde adli kontrol kararlarının kaldırılması gerektiğini belirtti.

HASTANEYE YAKLAŞMAMA ADLİ KONTROLÜ

Ara kararını izah eden mahkeme, maznunlar Soykan Kamay ile Muhammet Devran Özel’in 'konutu ayrılmama' adli kontrol koşulunu 'haftada bir gün imzalama', diğer 3 maznunun 'haftada bir gün imzalama' adli kontrol koşulunu da 'Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi etrafına 100 metreden fazla yaklaşmama' adli kontrol koşuluna çevirerek, duruşmayı erteledi.