Türkiye güzelinden 263 itfaiyeciye büyük miras! Faizi 25 milyon lirayı buldu

Türkiye güzelinden 263 itfaiyeciye büyük miras! Faizi 25 milyon lirayı buldu

1936'da Türkiye hoşu seçilen ve hekim olan Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun can vermeden önce hazırladığı vasiyatnamede kendisini 2 defa yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi görevlilerine vazgeçtiği…

1909'da dünyaya gelen Mahmure Birsen Sakaoğlu, 4 yaşın­da evlerinde çıkan yangından Fatih İtfaiyesi ekiplerince kurtarıldı. 1936'da Türkiye hoşu seçilen Sakaoğlu, tıp eğitiminin ardından kendisi gibi hekim olan Mustafa Sakaoğlu ile evlendi. 7 sene Amerika Birleşik Devletlerinde çalışıp, Türkiye'ye dönen çiftin çocukları olmadı. 1999'da eşini kaybeden Sakaoğlu, Fatih'teki dairesinde yalnız yaşamaya başladı.

İlk yangından 83 sene sonra evinde çıkan yangında yeniden alevler arasında kalan Mahmure Sakaoğlu, bir defa daha Fatih İtfaiye ekiplerince kurtarıldı. Sakaoğlu, ölme­den önce hayat­ta kalan tek ya­kını kardeşi emekli albay Selahattin İzmirli'yi görmeye gitti. Ancak kardeşi görüşmek istemedi.

Sakaoğlu da 2000 yılında kendi el yazısıyla kaleme aldığı vasiyetnamesinde, bütün mülk varlığını kendisini 2 defa yangından kurtaran Fatih İtfaiye Teşkilatı'nda görevli itfaiye erlerine vazgeçti.

Vasiyetnamesinde; Fatih'teki dairesinin satılmayıp, kirası ile bankada mevcut dolar ve Türk lirası­nın 12 milyon TL sonsuza dek bankada kalmak koşuluyla faizlerinin her 3 ayda bir alınarak, Fatih itfaiye erleri­nin müdüründen kapıcısına kadar aynı ölçüde ödenme­sini istedi. Ayrıca manevi oğlu Mustafa Bakır'a enflasyona göre araba ile geçineceği para­nın toplanan faiz ve kiradan peşin verilmesini istedi. Mahmure Birsen Sakaoğlu, 2003 yılında, 94 yaşında hayata veda etti. Selahattin İzmirli ve 4 yeğen, vasiyetnameye itiraz etti. Bu sırada Fatih İtfaiyesi'nde çalışan çaycıdan müdüre 316 itfaiyeci vasiyetnamenin leh­tarı olmak için duruşmaya müracaat etti. Duruşma dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi 263 itfaiyeciyi lehtar saydı. İs­tanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'n­de açılan dava 18 sene sürdü. Bu süreçte davaya dahil olan şahıs sayısı 349'a erişti. Duruşma, vasiyetnamenin iptali dava­sını yalanladı. Yargıtay kararı onadı. Sakaoğlu'nun vasiyetnamesinde 'Bir kuruş bile vermeyin' dediği kardeş Selahattin İzmirli, dava sürerken hayatını kaybetti.

FAİZ 25 MİLYON LİRAYI BULDU

Sakaoğlu'nun, bankadaki parası ise, aradan geçen zamanda faiziyle beraber 37 milyon liraya erişti. Paranın faiz meblağı olan 25 milyon lira, 24 Haziran'da görülecek Tenfiz Davası'ndan çıkacak karar ile mirascı kabul edilecek adlara, belirlenecek oranlarla paylaştırılacak.

"DAVA 2002 YILINDA AÇILDI"

Bir kısım iitfaiye erinin avukatı Rukiye Pınar Aslan, "Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun kendi el yazısıyla hazırlamış olduğu vasiyetnamesinden dolayı bu dava açılmış oldu. Kendisi 2003 yılında vefat etti. Vefatının ardından servetinın açıklanmasını arz ettik. Ve vasiyetnamede tüm servetinı Fatih itfaiye erlerine, kapıcısından müdürüne kadar vazgeçtiğinı bildirmiş. Aynı zamanda vasiyetnamede manevi oğlu olarak beyan ettiği Mustafa Bakır ve avukatı zikredilmiştir. Vasiyetnamede kardeşinin servetten pay almamasına rızası olmadığını özellikle belirtmiş. Daha sonra legal servetçileri olan kardeşleri vasiyetnamenin iptali için dava açtı. Dava 2002 yılında açıldı. Ben o tarihte büyük oğluma hamileydim, oğlum şu an 18 yaşında. 18 yıldır devam eden bir davadan bahsediyoruz nihayet bu ay son mahkememiz olacak" dedi.

"5 SERVETÇİ İTFAİYE ERİ VEFAT ETTİ"

Aslan, "Birsen Sakaoğlu kardeşine vefat etmeden önce gittiğini, can vermeden önce son bir defa görmek istediğini ve evine almadıklarını vasiyetnamesinde belirtmiş. Mahmure Hanım'ın servetinı Fatih itfaiye erlerine bırakmasının nedeni de 2 defa yangından kurtarmış olmasıdır. Bu nedenle bir vefa, gönül borcu olarak düşünmüş ve tüm servetinı, gayrimenkullerde dahil olmak üzere itfaiye erlerine vazgeçtiğinı bildirmiş.Türkiye güzelinden 263 itfaiyeciye büyük miras Faizi 25 milyon lirayı bulduBelki bu davanın bu kadar dikkat çekmesinin nedeni bu. Dava açıldığında servetin çok ciddi bir tutar olduğunu öğrendik. Mahmure hanımın gelirinin nereden geldiği konuşuldu. İlk Türkiye güzellerinden olduğunu, eşinin de ünlü bir cerrah olduğunu öğrendik. Mahmure hanım tek başına yaşayan bir kadınmış. Manevi oğlunun kendisiyle ilgilendiğini söylüyor. Ne Yazık Ki tek başına da vefat ediyor. Şu an Fatih itfaiye erleri hem bir minnet borcu dinliyorlar hem de mutlular ama dava o kadar uzun sürdü ki davanın sonunu göremeyen müvekkillerimiz oldu. Dava devam ederken beş servetçi itfaiye eri vefat etti" ifadelerini kullandı.

"BİZ HER ZAMANKİ GİBİ SIRADAN BİR OLAY OLARAK ÖĞRENİYORDUK"

Mahmure Birsen Sakaoğlu'nu yangından kurtaran emekli itfaiye eri İlyas Kuşaklı da yaşananları şöyle anlattı:

"Santralden 'Yangın var' diye anons geldi. Olay yerine vardık. 'İçeride biri var' diye, heyecan içerisinde bize içeride birinin olduğunu söylediler. Biz hemen kurtarma timi olarak harekete geçtik. Yangın söndürme timi de değişik taraftan hareke geçti. Dördüncü katta yangın vardı. Olay yerine çıktık. Otomatik merdivenle yangın yerine eriştiğimde perdeler ve koltuklar yanıyordu. İçeride yoğun duman vardı. Sırçaları kırıp, içeriye girdim. Yoğun duman olduğu için ayakta durulmuyordu. Uzanarak olay yerindeki insana ulaşmaya çalıştım. Bir ses duydum, o tarafa doğru eriştim.Türkiye güzelinden 263 itfaiyeciye büyük miras Faizi 25 milyon lirayı buldu Yatakta yaşlı bir kadının olduğunu gördüm. Onu yataktan alarak, dairenin kapısına doğru çektim. Dışarıdan gelen dostlarla birlikte kurtardık. Ambulans bizimle her zaman göreve kazanç. Ambulansa verdik, kadın çok duman yutmuştu ve yorgundu. Hemen hava verilir. Biz söndürme işlemlerine başladık. Biz her zamanki gibi sıradan bir olay olarak öğreniyorduk. Ta ki 2004 yılına kadar. 2003 yılının sonlarında Mahmure ananın vefat ettiğini söylediler. 2004 yılının bahar ayında bize servet kaldığı söylendi. 'Nhakikat olur, kimdir' diye inceledik. Araştırmalarımıza göre bir baktık ki Mahmure Birsen Sakaoğlu, 2000 yılında itfaiye kurtarmış. 4 yaşındayken de yangından tulumbacılar kurtarmış. 1936 Türkiye hoşu, Amerika'da hekimlik yapmış ve çocukları olmayan bir aile. Mahmure anamızdan Allah razı olsun. Bir anamız vardı, bir tane daha oldu."Türkiye güzelinden 263 itfaiyeciye büyük miras Faizi 25 milyon lirayı buldu