Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü! İşte uzmanların görüşleri

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü! İşte uzmanların görüşleri

Türkiye ekonomisi güçlü gelişmesini bu sene de sürdürdü ve ilk çeyrekte yüzde 7'lik sayıya erişti. Temennilerin üzerinde gelişen ekonomiye ait olarak uzmanlar yorumda bulundu.

Türkiye ekonomisi küresel ekonomilerden pozitif ayrışarak senenin ilk çeyreğinde yüzde 7 oranında sihrime kaydoldu. Ekonomideki sihrime sanayi yapımından gelen destek ve harcayıcı arzı ile efor kazandı. Varsayımların üzerinde gelen sihrime bilgisine ait olarak Marbaş Menkul Araştırma Müdürü Yusuf Topçu "İkinci çeyrekte beynelmilel hipotezler aşılabilir" dedi.

Tera Menkul Başekonomisti Enver Erkan ise senenin ilk çeyreğindeki performansın devamını ikinci çeyrekte aşılama ve olağanlaşma sürecinin tanımlayacağını söyledi.

İşte uzman görüşleri:

Enver Erkan - Tera Menkul Kıymetler Başekonomisti


Türkiye ekonomisi, yüksek kredi genişlemesinin 1Ç21’e devreden arkasıcı tesirleri, harcayıcı arzı ve sanayi yapımının dayanağıyla geçen senenin aynı çeyreğine göre %7’lik sihrime performansı kaydolmuştur. 3Ç20’de kaydolunan yüksek kredi gelişmesinin teşvik edilmesiyle kaydolunan gelişmenin yan tesirleri, para ünitesinde kararsızlık ve enflasyon olarak geri dönerken; 1Ç21 yarıyılının sonundan itibaren yeniden TRY’de kararsızlığa yol açan faktörlerin tesirlerinin çoğalması tehlikesiyle karşı karşıyayız. Ekonominin enflasyon içinde sihrime kaydolduğu bir etrafta, faizlerdeki bilinmezlik ve bir cinsli düşürülemeyen enflasyon; dolayısıyla bir cinsli düşürülemeyen faiz sihrime üzerinde de alt doğrultulu tehlike teşkil edebilecektir. 

Ekonominin yarıyılsal olarak da %1,7 geliştiği 4Ç20-1Ç21 yarıyılları arasında, kredi gelişmesinin dengelenmesi ve enflasyonun dizginlenmesi ismine sıkılaştırıcı para siyasetine geçilerek faizler yükseltilmiş, para otoritesi güçlü bir bağlantı içerisine girmişti. Bu kapsamda, yatırım civarı kısmi de olsa azıcık iyileşmiş, portföy girişleri pozitif bir meyil göstermiş ve ülke tehlike primi de gerilemişti. Ancak, 1Ç21 sonu itibariyle, para siyasetinin bu güçlü manipülasyonunun terk edilmesi ve para ünitesinin yine bedelsizleşmesi; makroekonomik balansların korunması, enflasyonun önlenmesi ve faizlerin olağanlaştırılması noktasında zorlayıcı bir vaziyet oluşmasına neden olmuştur. 

2Ç21 yarıyılının da geçen senenin güçlü baz tesiriyle bu senenin gelişmesini reel yukarıya sürükleyecek tesiri yapmasını bekleriz. Sayılar, geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseli olduğundan pandeminin anormal tesirleri bu baz tesirine temel oluşturacaktır. 1Ç21’deki güçlü sihrime tesiri pozitif. 2Ç21 ve sonrasına ait aşılama ve olağanlaşma ajandası tanımlayıcı olacak etmenler. Yapım bandı ve ihracat süratli bir biçimde ilerleyip gelişmeye pozitif katkı verirken, özellikle hizmetler sektöründe kapanmalar kaynaklı faaliyet kısıtlanması yarıyılsal yavaşlamada tesirli olabilir. Aynı zamanda artan yapım maliyetleriyle birlikte çıktı maliyetlerinin de çoğalış istikametinde etkilenmesi, enflasyon baskısını artırmaktadır.

İKİNCİ ÇEYREKTE BEYNELMİLEL HİPOTEZLER AŞILABİLİR

Yusuf Topçu - Marbaş Menkul Araştırma Müdürü

Türkiye ekonomisi 2021 senesinin ilk çeyreğinde geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 7,0 gelişti. Bu sayı yüzde 6,6 olan temenni ortalamasının bir ölçü üzerinde. 2020 seneyi başlarında tesirini artıran pandemi dolayısıyla kısmen baz tesiri olsa da reel baz tesirini ikinci çeyrek bilgisinde göreceğiz. 2020 seneyi ikinci çeyreğinde GSYH yüzde 9,9 daralmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde yaşanacak bir atlama ile 2021 senesinin tamamında bir hayli beynelmilel müessesenin yüzde 5 olan varsayımından da yüksek olan IMF hipotezi yüzde 6 dahi aşılabilir gibi bir tablo oluştu.

Bu hafta ile beraber makro bilgilerde pozitif sürprizlerle karşılaşılacağı temennimiz vardı. GSYH buradaki ilk basamak. Perşembe günkü enflasyon bilgisinde de temenni üstü gelecek bir bilgi, hafta başında 8,50 TL’nin altına gerileyen dolar/TL kurunu da destekleyebilir. Senenin ilk yarısında aralıksız yükselen enflasyonda gerilemenin başlaması döviz kurlarına, yükseliş ivmesi gevşeyen döviz kurları da Borsa İstanbul’a katkı sağlar.

Son yarıyılda BIST-100 endeksinde 1420 puan seviyelerinde yatay bir görünüm oluşmuştu. Bugün başlayan güçlü makro bilgiler, önümüzdeki günlerde kısıtlamaların kalkmaya başlaması ve yaz sezonuna bütün girişle beraber piyasalarda yeni bir yarıyıla doğru ilerliyoruz.

"İSTİHDAMA YANSIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Prof. Dr. Sefer Şener - İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Sefer Şener, CNN TÜRK canlı yayınında sihrime rakamlarını açıkladı.

Temenninin üzerinde. Temenni yüzde 6,5-6,7 etrafındaydı. Hatta sayın bakan da açıklamıştı. Yüzde 6,5 temenniyle alakalı. Son derece neşelendirici. İstihdama yansıyacağını düşünüyoruz. İhracatın, sanayinin, hizmet sektörünün istihdamın gelişmesi demek. Geçen yıl pandemi yarıyılıydı. Oradan buraya geçişte bu biçimde bir yansıma ekonominin de tüm dünyada yine harekete geçtiğini gösteriyor.

Kalemlere bakıyoruz... Ayrıntılarına bakıyoruz... Hangi sektörler gelişmeye katkı sağlamış? Çin'den sonra 2. ülkeydi Türkiye gelişmede geçen yıl. Bu kereki gelişmede şu farkı gördük. Makine ekipman yatırımlarının yüzde 30 katkısı olduğunu gördük.

Şirketler işletmeler yeni yatırım yapıyor demek. Kapasiteleri, imali çoğaldırıyoruz. Şirketlerin temennileri de ihracatın çoğalmasına müteveccih olduğundan makine teçhizatını çoğalıyor olması istihdama yansımasını bekliyoruz.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara