Türkiye, NATO üyeliğine bu sebepten karşı çıkmıştı... İsveç'in başkentinde terör örgütü propagandası!

Türkiye, NATO üyeliğine bu sebepten karşı çıkmıştı... İsveç'in başkentinde terör örgütü propagandası!

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra İsveç ve Finlandiya, NATO’ya abonelik müracaatı yaptı ancak Türkiye, kendisine hasar veren terör örgütlerini destekleyen bu ülkelerin aboneliğine itiraz etti.

Terör örgütü PKK/YPG'ye verdiği destek sebebiyle Türkiye'nin NATO'ya dahil olmasına karşı çıktığı İsveç'te terör propagandası yapıldı. Başşehir Stockholm'de belediye binasına terör örgütünün güya sancağı ve elebaşı Öcalan'ın resimleri yansıtıldı.

Evvel köprüye terör örgütünün güya sancağını astılar, bu defa simge yapılarını terör propagandasına açtılar. NATO'ya katılmak için onay bekleyen İsveç'te terör yandaşları bir defa daha sahnede.

İsveç'in başşehri Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG'nin güya sancağı ve elebaşı Abdullah Öcalan'ın resimleri projeksiyon ile simge binalara yansıtıldı. Belediye binası ve kentin simge yapılarından Avicii Arena'ya yansıtılan 14 Haziran'da reelleştirilen terör şovunda teşkilatın sloganları da yer aldı.

Türkiye, son olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in İsveç ve Finlandiya'nın adaylık süreciyle alakalı üçlü görüşme arzlarını PKK ve FETÖ azalarını barındırdığı ve Suriye'nin kuzeyinde hali hazırda YPG'ye destek verdikleri bahane göstererek yalanlamıştı.

NATO'ya aza olmak isterken Türkiye'nin vetosuyla karşılaşan İsveç, terörle gayret kanununda farklılığa gitmişti. 349 sayfalık yasa, 1 Temmuz 2023'te ise yürürlüğe girecek.

Türkiye, NATO üyeliğine bu sebepten karşı çıkmıştı... İsveçin başkentinde terör örgütü propagandası

ÇAVUŞOĞLU: İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN YOLLADIKLARI BELGELER TEMENNİLERİ KARŞILAMAKTAN ÇOK UZAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 15 Haziran'da yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya'nın NATO aboneliği için Türkiye'ye yolladıkları belgelerin temennileri karşılamaktan çok uzak olduğunu kendilerine ve NATO'ya ilettiklerini söylemişti.

Türkiye'nin NATO'nun sarih kapı siyasetini en güçlü biçimde destekleyen ülkelerden biri olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Şimdi bu iki ülke bizim bu temennilerimizi nasıl karşılayacak, ne zaman karşılayacak, bu mevzuda bir uzlaşmaya varmamız gerekli." dedi.

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve NATO Genel Sekterliğinin de devrede olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün, kendisinin de dün Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptığını andırdırdı.

NATO’dan Türkiye'ye ortak bir uzlaşı belgesi sevk edildiğini, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson'un danışmanının da Ankara'ya belge ilettiğini aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydoldu:

"Bize sevk edilen bu belgelerin temennilerimizi karşılamaktan çok uzak olduğunu hem NATO’ya hem de bu ülkelere söyledik. Şimdi bunlara karşı bunları derleyip, toplayıp kendi cevabımızı yollayacağız. Şayet bir mülakat tabanı olacaksa bizim yolladığımız belge üzerinden olması gerektiğini dün de bugün de Genel Sekreter'e de Stoltenberg söyledik.

Ne zaman sualini yanıtlamak doğru olmaz. Zira bu ülkeler, ne zaman ve nasıl kaygılarımızı karşılayacaklar. Top şu anda onların tarafında. Onlardan da ayrıca bir mektup değil de yazılı biçimde yanıtları beklediğimizi bir defa daha anımsatmak isterim."