Türkiye ve Yunanistan seyahat izni için anlaştı ama... Yunan Adası bilmecesi

Türkiye ve Yunanistan seyahat izni için anlaştı ama... Yunan Adası bilmecesi

Yunanistan ve Türkiye arasında karşılıklı seyahate izin verileceğinin açıklanmasının ardından özellikle Yunan adalarına gitmek isteyenlerden arzlar gelmeye başladı. Ancak turizm sektörü temsilcileri,…

Dünya 1 seneyi aşkın müddettir koronavirüs salgını ile gayret ediyor. Salgınla savaşta henüz bütün olarak galibiyet tutulmasa da aşılanan insan rakamının çoğalmasıyla beraber basmakalıplaşma süreçleri de sürat kazanmaya başladı. Bayağılaşmayı bekleyen sektörlerin başında da turizm geliyor.

Geçen seneden bu yana beynelmilel seyahatlerin neredeyse sıfırlanmasıyla başta oteller olmak üzere turizm sektöründe faaliyet gösteren bir hayli firma güç gidişatta kalırken, bu yaz için umutları çoğaldıracak büyümeler yaşanıyor. Henüz Türkiye’nin ana pazarları arasında yer alan Avrupa Birliği ülkelerinden ve Rusya’dan Türkiye’ye turistik seyahat izni çıkmasa da, ülkelerle yapılan karşılıklı uyuşmalar sektörde keyifle karşılandı.

Bu uyuşmalardan birinin ise Yunanistan ile yapıldığı, iki ülke arasında çift doz aşı olanların ve PCR testi olumsuz çıkanların seyahat edebileceği belirtildi. Biz de bu açıklamaların ardından turizm sektörünün temsilcileri ile konuştuk. Sektör temsilcileri, “Açıklamalar yapıldı ancak henüz resmiyet kazanan bir vaziyet yok. Tur işletmeleri hem Yunanistan’a hem de adalara tur satmaya başlasa da net bir vaziyet yok” dedi.

Türkiye ve Yunanistan seyahat izni için anlaştı ama... Yunan Adası bilmecesi

VAZİYET NET DEĞİL

Mevzuyla alakalı Hürriyet’e değerlendirmelerde bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Türkiye’den uçuşların olduğu her yere vizeniz de varsa gidebiliyorsunuz. Ancak muhtelif koşullara uyulması gerekiyor. Kimi PCR testi istiyor, kim karantina uyguluyor. Şayet seyahat mazeretiniz iş içinse karantina genelde uygulanmıyor. Turistik seyahatlerde daha fazla güçlük çıkarılıyor. Yunanistan için de eş bir vaziyet var. Yunanistan AB abonesi bir ülke. Ancak Türkiye ile uyuştuğu söylendi. Uyuşma olduğu söylense de resmiyet kazanmadı. Yunan konsolosluğunda da net bir bilgi yok. Kimi acenteler satışlara başlasa da, harcayıcıya temmuz ve sonrası için alternatif sunuyor. Bir an evvel bizler de gidişatın netleşmesini bekliyoruz” dedi.

TEMMUZ SONRASI İÇİN

Yunanistan ile seyahat mevzusunda uyuşmaya varıldığının açıklanmasının ardından kendilerine Yunan Adaları’na gitmek için arzlar gelmeye başladığını dile getiren Jolly Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, “İki bakan uyuştuklarını söyledi. Karşılıklı kabulün başlandığı ifade edildi. Bize de bu kapsamda arzlar gelmeye başladı. Ancak ‘hemen yarın gidelim’ derseniz böyle bir vaziyet yok. Henüz alınan kararın koşulları emin olmadığı için temmuz başından itibaren satışlar yapmaya başladık. Sonrasında da Kurban Bayramı geliyor. Bu bayram tatili için de arz alıyoruz. Bu yarıyıla kadar işleyişin netleşeceğini düşünüyoruz. Şayet vaziyet netleşirse geçmişteki kadar çok olmasa da Yunanistan’a ve Yunan Adaları’na arzın geleceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN’DAN 830 BİN ŞAHIS GELDİ

Komşu Yunanistan’dan 2019 senesinde koronavirüs evveli Türkiye’ye gelen turist rakamı takribî 850 bin seviyelerin-deydi. Evvelki senelerde de 600-650 bin şahıs bandına izliyordu. Ancak koronavirüs süreciyle beraber bu sayı bir hayli eksildi. Türkiye’-den de senede vasati 700 bin şahıs Yunanistan’a seyahat ediyordu. Türk tatilciler daha çok Yunan Adaları’nı seçim ediyordu. Ancak yükselen Euro kuru sebebiyle Yunan Adaları’na giden Türk tatilcilerin rakamında eksilme yaşandığı, koronavirüs süreci bitse bile Yunan Adaları’na giden Türk tatilci rakamında düşüş olacağı ifade ediliyor.

‘İŞLERİN AÇILMASINI BEKLİYORUZ’

Marmaris ve Bodrum çıkışlı olarak Yunan adalarına araba vapuru seferi yapan Yeşil Marmaris işletmesinin İşlem Müdürü Sertaç Erarslan da, şunları söyledi: “İki bakanın görüşmesinin ardından gelen kararı pozitif karşılıyoruz. Açıklamaların arından da bize de telefonlar gelmeye başladı. İnsanlar açılıp açılmadığını soruyorlar. Net bir yanıt veremiyoruz. Kararın bir an evvel net bir biçimde emin olmasını istiyoruz. Zira takribî 1.5 yıldır gemilerimiz ve çalışanlarımız bekliyor. Biz de bir an evvel işlerin açılmasını ve olası olduğunca sarihin kapanmasını istiyoruz. Henüz net bir karar olmadığı için ne yapacağımız da bütün olarak emin değil. Ayrıca karar çıksa dahi yüksek kurlar sebebiyle geçmişteki gibi Yunan Adaları’na çok büyük arz olacağını düşünmüyoruz. Şayet Kurban Bayramı’na kadar vaziyeti netleştirebilirlerse biz de mutlu olacağız.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara