‘Türkiye yangın uçağını Rusya’dan alacak’ iddiası

 ‘Türkiye yangın uçağını Rusya’dan alacak’ iddiası

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin evvelki gün CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılarak Türkiye’nin önümüzdeki sene stokuna 5 yeni itfaiye uçağı ilave edeceğini

Rus diplomatik kaynaklar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eylül ayı sonunda Rusya’ya asıllaştırması beklenen çalışma ziyareti sırasında, mevkidaşı Vladimir Putin ile bu uçakların alımı mevzusunu görüşeceğini belirtti.

TÜRKİYE İKİ MODEL ARASINDA KALDI

Rusya’nın havadan yangın söndürmede kullandığı iki model uçağı bulunuyor. İlki, yalnızca itfaiye uçağı olarak kullanılabilen “BE-200” amfibi uçağı. İkincisi, itfaiye uçağına dönüştürülebilen IL-76 nakliye uçağı. BE-200, göl ve deniz sathından ikmal yapma özelliğine sahip olmasına karşın, tek seferde yalnızca 14 ton su alabiliyor. IL-76 ise su ambarı havalimanında doldurulmasına karşın, tek seferde 42 ton su alma kapasitesine sahip. Dolayısıyla IL-76’nın yapacağı bir sorti, BE-200’nam neredeyse sortisine bedel.

SON YANGINLARDA KULLANILDI

Hürriyet’e konuşan Rusya’daki havacılık sektörü uzmanları da, Türkiye’nin “IL-76” olarak öğrenilen “İlyuşin” marka uçakların son modeli olan “IL-76MD-90A”ya yönelmesini öneri ediyor. Türkiye’de son orman yangınlarının söndürülmesi için Rusya Korunma Bakanlığı’nın yolladığı “IL-76MD” tipi uçaklar bir daha önceki model olmasına karşın misyonlarını galibiyetle yapmıştı.