Türkiye yeşil listeye girecek mi? Turizm için çok önemli gelişme...

Türkiye yeşil listeye girecek mi? Turizm için çok önemli gelişme...

İngiltere, Türkiye’yi seyahat için kırmızı listeden çıkarmadı ve Türkiye’den İngiltere’ye dönecek olan turistlerin 10 gün süresince otelde karantinada kalması koşulu devam ediyor. Bundan dolayı…

İngiltere, Covid-19'la çaba kapsamında seyahat kısıtlamalarının tanımlandığı listede Türkiye'yi kırmızı listede yakaladı. Buna göre Türkiye'den ülkeye gelenler 10 süresince kıymetini kendilerinin ödediği otellerde karantinada kalacak.

Britanya Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Engin Sertoğlu mevzuyu CNN Türk ekranlarını açıkladı. Sertoğlu, son dakika rezervasyonların Ağustos ayından sonra başlayabileceğini söyledi.

Türkiye yeşil listeye girecek mi Turizm için çok önemli gelişme...

Sertoğlu'nun değerlendirmesi şöyle:

İngiltere Biyolojik Güvenlik Müesseseyi 3 haftalık periyotlar halinde ülkeler arasında virüsün yayılımı, yapılan testler, testlerin oranlarına göre değerlendirmeler yapıyor. Buna göre ülkeleri gidilebilir, yeşil, sarı ve kırmızı seviyesine alıyor. Bu anlamda yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye ne yazık ki yeniden seyahat kısıtlaması olan kırmızı ülkeler arasına alındı. Dönüşte otel karantinası lüzumluluğu var. Bu da turizm hareketliliğini tamamen durdurdu.

Bunun nedeni olarak Türkiye’nin iletkenlikte, irtibatlı ülkeler bulunduğu konumu yönünde, transit hareketliliğin fazla olmasını gösteriyorlar. Bunun haricinde ülke içi oranların fazla olmasını gösteriyorlar. İngiltere’de aşılama çok fazla olmasına karşın Hindistan varyantı ciddi etkiliyor. İngiltere bu anlamda çok hassas etkiliyor. Temmuz Ağustos ayını kaybettik. İspanya adalarının yeşile geçmesiyle birlikte tatil rezervasyonlarını bugünden organize ediyorlar. Artık bizim işimiz Ağustos ayında açılabilirsek son dakika satışlara kalıyor.

Bir sonraki değerlendirmede sarıya geçersek ve İngiltere Ağustos ayı itibariyle bahsettiği çift aşı olan insanların dönüşte karantina uygulanması gerek olmayacağı söylemi hakikatleşirse Ağustos ayında son dakika satışlar anlamında yeniden bir şeyler yakalarız. Eylül, Ekim ayını kazanırız. Sezonun son kısmını kaybetmemek için bu ehemmiyetli.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın