'Türkiye'de 8'den büyük deprem olur mu?' sorusuna Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan yanıt

'Türkiye'de 8'den büyük deprem olur mu?' sorusuna Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan yanıt

Zelzele ve tsunami mevzulu oturumda konuşan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Türkiye hudutları içerisinde 8'den büyük zelzele olmaz, olanaksız. Yalnızca Güneybatı Anadolu'da, Yunan Adaları, Girit ve Rodos'un

Fatih'te Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde 'İstanbul'da Zelzele ve Tsunami Riski' mevzulu oturum tertip etti. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı ve Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Ersoy, zelzele ve tsunami hakkında bilgiler paylaştı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Türkiye'de pek çok fay zonu var, bu fay zonları da büyük zelzeleler oluşturabiliyor. Tarihsel yarıyılda oluşturmuş, gelecek yarıyılda da oluşturabilecek. Dolayısıyla fay zonlarını çok iyi tanıdığımız için nerelerde stres var, nasıl zelzele olacak, takribî ne aralıklarda olacak bunu yer bilimciler öğreniyor. Bizim öğrenemediğimiz bütün zamanı, bütün büyüklüğü ne olacak bunlar mevzusunda bilgimiz yok. Marmara'da yakın gelecekte 7'den büyük zelzele olacak diyoruz ama hangi gün olacak öğrenmiyoruz. Bunu da dünyada hiç kimse öğrenmiyor" dedi.

"ZELZELELERİ SAĞLAM BİNALARDA YAŞAMAMIZ GEREKİYOR"

Zelzeleyle alakalı zorunlu tedbirlerin alınmadığını ifade eden Prof. Dr. Ersoy, "Kentsel değişim dediğimiz çok ehemmiyetli bir proje var bunu henüz her yerde faaliyete geçmiş, bitmiş değil. Yapılarımızı zelzeleye karşı kuvvetlendirmezsek nasıl mukavemetli şehirler elde edeceğiz? Zelzeleleri sağlam yapılarda yaşamamız gerekiyor. Sağlam yapıları bir an evvel hazırlamalıyız ki tahripler ve can kayıpları yaşanmasın. Bu gidişatlarda hakemlik misyonu devlete düşmektedir" diye konuştu.

"7.7 ZELZELE POTANSİYELİ MARMARA'DA VAR"

Türkiye'nin yüzde 100'ünün zelzele bölgesi olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, "Marmara'da geçmiş tarihte büyük zelzeleler var. En büyük zelzele de ufak kıyamet denilen 1509 zelzeleyi. İmhaları ve ölü rakamları fazla dolayısıyla bu zelzele bir daha yinelenirse, bu zelzelenin 7.7 olduğu düşünülüyor. 7.7 ise Kocaeli zelzeleyi gibi 2.8 kat daha büyük bir zelzele demektir. O surattan 7.7 çok devirici olabilir. Bir zelzele geçmişte olmuşsa gelecekte de olabildiğini gösterir. Böyle bir potansiyel Marmara'da var. Güzergah atımlı fayların verebileceği maksimum büyüklük 8 büyüklüğüdür" dedi.

"İZMİT KÖRFEZİ ÇIKIŞIYLA TEKİRDAĞ AÇIKLARINDA OLACAK"

Prof. Dr. Şensoy, “Marmara Denizi'nin içerisinde gelecekte büyük bir zelzele bekleniyor. Bu İzmit Körfezi'nin çıkışıyla Tekirdağ sarihleri arasındaki bir bölgede olacak. Belki tek parça, belki de birkaç parçalı bir fay kırılması, bir zelzele yaşanabilir. Marmara zelzeleyi çok ehemmiyetli zira popülasyon potansiyeli, yapı stoğu ve ekonominin kalbinin burada atması… Ehemmiyetli bir para girdisi var. Dolayısıyla buradaki tedarik zinciri kırıldığı zaman Türkiye bundan çok etkilenir. Kıtalararası bir mesele olabilir. Bu surattan Marmara zelzelesine bir ulusal güvenlik meseleyi gibi bakmak ve hazırlanmak gerekli" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ersoy, "Türkiye hudutları içerisinde 8'den büyük zelzele olmaz, olanaksız. Yalnızca Güneybatı Anadolu'da, Yunan Adaları, Girit ve Rodos'un oralarda 9'dan büyük ya da yakın zelzele olabilir. Bu da bizi etkileyebilir" dedi.

"GELECEK ZELZELELER KÜLTÜREL YAPILARI DA ETKİLEYECEK"

Türkiye'de 5.5'ten büyük zelzele oluşturabilir fay rakamının 500'e yakın olduğunu anımsatan Prof. Dr. Ersoy, "İstanbul uygarlıklar şehri. Pek çok eser vazgeçmişler. İstanbul surları, Ayasofya, Fatih Camii ve buna eş pek çok kültürel yapılar var. Bu yapılar İstanbul'un etrafındaki her zelzeleden etkilenmişler. Gelecekte de bu yapılar etkilenebilir" diye konuştu.

Prof. Dr. Ersoy, "İstanbul şimdiye kadar yaşadığı zelzeleleri merkezi kesimde yaşadı. Türkiye'nin en sağlam kayaçları üzerindeki yapı stoğunda zelzeleler yaşandı. En son 1894'te zelzele olmuştu. Şimdi gelecekte zelzele bekliyoruz ama yapı stoğu daha önceki yerinde değil. Artık genişledi daha geniş alanlara dağıldı. Aynı zamanda tabanlar da değişti. Daha çürük tabanlar üzerinde yapı stokları var. Bu surattan İstanbul geçmişte yaşadığı zelzelelerden daha devirici zelzeleleri görecektir dediğimizde bir kahinlik olmaz" ifadelerini kullandı.