Türkiye'de çok nadir görülüyor! Tarakdiş, Konyaaltı sahilinde görüntülendi

Türkiye'de çok nadir görülüyor! Tarakdiş, Konyaaltı sahilinde görüntülendi

İngiltere ve İsveç gibi ülkelerde üreme yapan, Türkiye'de çok nadir görülen göçmen su kuşu tarakdiş, Konyaaltı sahili Boğaçay mevkiinde görüldü. Tek başına gün boyu sahilde gezinen tarakdişi…

Muhacir kuş türlerinin en ehemmiyetli rotaların olan Antalya'da, Türkiye'de ender görülen bir kuş türü belirledi. Hem Antalya hem de etraf şehirlerden bir hayli kuş gözlemcisi, nadir görülen tarakdiş kuşunu fotoğraflamak için Konyaaltı sahiline geldi. Öncelikle geçtiğimiz hafta cuma görülen tarakdişi görüntüleyen isimlerden kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, muhacir bir tür olan kuşun özel bir gagaya sahip olduğunu, gaganın tarak yapısında olması hasebiyle de ismini buradan aldığını kaydetti.

KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ ŞAŞIRTTI

Gaga yapısı sayesinde suyun altına dalıp balıkları çok kolay avlayabildiğini anlatan Coşkun, "Aslında İngiltere, İsveç gibi kuzey ülkelerinde üreme gösteriyor. Ancak göç rotası Türkiye üzerinden geçmekte. Az da olsa ülkemizde görülen ender türlerden biri. Görüldüğünde de genelde çok açıkta, uzak mevkilerde olmasına karşın kuş gözlemcilerini de şaşırtan bir şekilde Antalya Konyaaltı sahilinde ilk sefer kıyıya çok yakın bir şekilde gözlemlendi. Bu sayede bir hayli kuş gözlemcisinin de alakasını çekti. Etraf şehirlerden de bir hayli arkadaşımız gelip görüntülerini kaydetti" diye konuştu.

Türkiyede çok nadir görülüyor Tarakdiş, Konyaaltı sahilinde görüntülendi

SAHİLDE TEK BAŞINA

Yazın binlerce kişinin denize girdiği Konyaaltı sahilinin şu an onun dinlendiği, beslendiği hem de dalgaların üzerinde uyuduğu bir alan olduğunu belirten Coşkun, "Bu da bize mutluluk veriyor. Bu Antalya'mızın tabiatının, denizlerimizin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Tabii ki Antalya daha ılıman bir abuhavaya sahip olduğu için büyük olasılık burada dinlenecek, beslenecek, yağ depolarını bitirecek ve bundan sonra ilkbaharda göçe başlayacaktır. Şu an kuzeyde yoğun bir kış yaşanıyor. Antalya, dinlenmek için mola verdiği bir yer. Bu istikametten de değerli bir kayıt oldu. Etraf şehirlerden gelen arkadaşlarımız da güzel görüntüler çekme fırsatı buldu" dedi.

Türkiyede çok nadir görülüyor Tarakdiş, Konyaaltı sahilinde görüntülendi

SU ALTINDA 50 METRE YÜZEBİLİYOR

Su kuşlarının, balık tutanlar tarafından deniz ve sahilde bırakılan olta ve misina atıklarından zarar gördüğüne dikkati çeken Coşkun, balıkçılardan misina ve olta atıklarını bırakmamalarını ve toplamalarını rica etti. Konyaaltı sahilinde görülen tarakdişin ise sabah zamanları 100 metre kadar açıkta beslenmeyi ve dinlenmeyi seçenek ettiğini aktaran Coşkun, öğle saatleri ise kıyıya yaklaştığını belirterek, şunları söyledi:

"Hatta 1- 2 metre kadar kıyı kesiminde bulunduğunu gözlemledik. Resimlerini o şekilde çektik. Genel olarak beslenirken bütün Konyaaltı sahilini izliyor. Boğaçayı'ndan başlayıp falezlere kadar gün içerisinde gidip geliyor. Balığın nerede olduğunu hızlı şekilde tespit edebiliyor. Gördüğü vakit dalıyor ve 50 metre kadar su içerisinde yüzüp balığı kovalayabilme becerinine sahip. Bu yüzden daimi yer değiştiriyor."