Türkiye'deki havalimanlarında UV ışınlı hijyen dönemi

Türkiye'deki havalimanlarında UV ışınlı hijyen dönemi

Havalimanı terminallerinin fiziki şartları ve yolcu istatistiksel bilgileri dikkate alınarak Erzurum, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Çanakkale ve Trabzon'daki havalimanlarında ultraviyole ışınlarıyla…

Havalimanı terminallerinde ultraviyole UV ışınlarıyla sterilizasyon sağlayan aygıtlar, 6 şehirde uygulamaya alındı.

Anadolu Ajansı muhabirinin aldığı bilgiye göre, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Alanları Şirketi Genel Müdürlüğü DHMİ, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla çaba kapsamında uyguladığı aktif temkinlere bir yenisini daha ilave etti.

Havalimanlarında x-ray aygıtlarından geçen yolcu valizleri ve yürüyen merdiven el yakalama bantlarının sterilizasyonunu sağlayan makinelerin kullanımına başlandı. TÜBİTAK'ın Ar-Ge çalışmaları kapsamında geliştirilen aygıtlar, DHMİ tarafından işletilen havalimanı terminallerinin fiziki şartları ve yolcu istatistiksel bilgileri dikkate alınarak, Erzurum, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Çanakkale ve Trabzon'da hizmete alındı. Bu havalimanlarında, 20 tünel tipi ve 27 yürüyen merdiven-bant ultraviyole sterilizasyon makineyi heyetti.

Salgınla çaba açısından beynelmilel havalimanlarındaki ilk uygulamalardan biri olan sistemi oluşturan makinelerin testleri, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında yapıldı.