Türkiye'den BM Güvenlik Konseyi'nde Taliban mesajı: 'Kademeli angajman doğru yaklaşım'

Türkiye'den BM Güvenlik Konseyi'nde Taliban mesajı: 'Kademeli angajman doğru yaklaşım'

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Taliban ile “Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri lafları yerine getirip getirmeyeceklerini görmek

BM Güvenlik Konseyi'nin Afganistan oturumuna Türkiye de davet edildi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, seansta yaptığı konuşmada, Afganistan'ın ehemmiyetli bir yol ayrımında olduğunu söyledi.

Afganistan'da uzun vadede karar için içerici ve temsili bir hükümet gerektiğine dikkati sürükleyen Sinirlioğlu, Taliban ile “Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri lafları yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için onlarla irtibat kurmamız gerek. Taliban'ın Laflarını eyleme dökerek güvenimizi kazanması gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

Taliban'ın söylemeleriyle değil eylemleriyle dikkate alınacağını belirten Sinirlioğlu, Afgan ulusunun ise her zamankinden daha fazla destek ve dayanışmaya lüzum dinlediğini ifade etti.

Beynelmilel cemiyetin önceliklerinden birinin ise temel hizmetlerinin devam edebilmesi için Kabil'deki havalimanının aralıksız faaliyet göstermesini sağlamak olduğunu söyleyen Sinirlioğlu, son haftalarda Türkiye'nin Katar ile bu doğrultuda attığı mücadeleleri anlattı.

Afganistan'da makûsa giden beşeri gidişata da dikkati sürükleyen ve beynelmilel cemiyete yardımını artırması çağrısı yapan Sinirlioğlu, “Hemen harekete geçmezsek bölge ve ötesinde daha büyük beşeri neticeler ve güvenlik meseleleri ile karşı karşıya kalacağız.” dedi.

Sinirlioğlu, “Afganistan'daki geçici hükümet, insan hakları ihlallerini özellikle de kadın ve kız çocuklarının haklarını ihlal ettiği takdirde hesap vereceğinin gayet farkında. Büyümeleri de bu bağlamda çok yakından izlemeliyiz.” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletlerinin BM Daimi Temsilci Dayanakçısı Jeffrey DeLaurentis de “Taliban beynelmilel meşruiyet ve destek arıyor. İletimiz net; Meşruiyet ve takviyeyi kazanması gerekecek.” iletiyi verdi.

Çin'in BM Daimi Temsilci Dayanakçısı Geng Shuang ise Afganistan'ın dondurulan mülk varlıklarının hür vazgeçilmesi gerektiğini belirterek “Bu varlıklar Afganistan'a ait ve Afganistan için kullanılmalı, baskı vasıtayı olarak değil.” ifadesini kullandı.

Rusya da Afganistan'ın dondurulan varlıklarının hür vazgeçilmesi çağrısına destek verdi.

Afganistan'ın BM Daimi Temsilcisi Ghulam Isaczai ise BM Güvenlik Konseyi'ne içerici olmayan bir hükümeti tanımaması çağrısı yaptı.