Türkiye'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne sert tepki

Türkiye'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne sert tepki

Dışişleri Bakanlığı’nca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından mekteplerde okutulan bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’nam anlatıldığı sayfanın yırtılması istikametinde verilen direktife tepki

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde GKRY Eğitim Bakanlığının, orta eğitim hocalarından, "Oxford Discover Futures 3 Workbook" adlı kitabı talebelere dağıtmadan evvel Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile alakalı kısmın yer aldığı 36'ncı sayfasını "yırtmaları" istikametinde direktif kapsayan genelge yolladığı ortaya çıkmıştı

Dışişleri Bakanlığı skandal genelgeye tepki göstererek "Rum İdaresinin ülkemize ve KKTC’ye karşı eğri anlayışının eriştiği radikal seviyeyi ortaya koymaktadır. GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tavrını şiddetle ayıplıyoruz."  açıklamasında bulundu.

EĞRİ ANLAYIŞIN ERİŞTİĞİ NOKTA

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY tarafından, mekteplerde okutulan bir ders kitabından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’nam anlatıldığı sayfanın yırtılması istikametinde verilen direktif, Rum İdaresinin ülkemize ve KKTC’ye karşı eğri anlayışının eriştiği radikal seviyeyi ortaya koymaktadır. GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tavrını şiddetle ayıplıyoruz.

: İlginize Sürükleyebilir Yarına dikkat: Bölge bölge sıralandı... Güçlü olacak1980'lere mi dönüyoruz? O günün şahitlerine sorduk...Türkiye'den skandala sert tepki!

Kıbrıs sorununu senelerdir çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son eylemi, Ada’da Kıbrıs Türkleriyle yalnızca iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, beraber yaşamaya bile tahammüllerinin olmadığını göstermektedir."

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: KABACA YAKLAŞIM

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşımla vakaya ait yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'nam anlatıldığı sayfanın yırtılması direktifini vermesi, Rum kesimi yoneticilerinin Atatürk’nam temsil ettiği kıymetlerimize husumetinin ifadesidir.

- Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Atatürk'e ve Atatürk nezdinde Türk halkına yapılan bu hürmetsizliği ayıplıyoruz. Bu düşmanca davranış, Atatürk'nam temsil ettiği "yurtta barış, kâinatta barış" yaklaşımına karşı çağdışı bir yaklaşımdır.

- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin bu kabaca yaklaşımı Kıbrıs Türkleri ile beraber hayata istemi noktasındaki tahammülsüz yaklaşımlarının da sarih göstergesidir.

- Savaşta yenik düşen Yunanistan lideri Venizelos'un 1934'te savaşın galibi Mustafa Kemal Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesi tarihi bir asıldır. Yunan ve Rum liderlere bu tarihi serveti anımsatıyor ve yüzleşmeye davet ediyoruz."