Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han Rumları korkuttu

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han Rumları korkuttu

Kıbrıslı Rum lider, Türkiye’nin 4’şancı sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın yakında Kıbrıs sarihlerinde faaliyete başlayabileceği kaygısıyla Güvenlik Konseyi’ni topladı.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Mersin Taşucu limanında son bakımları yapılan Türkiye’nin 4’şancı sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın ilk misyon yerinin Kıbrıs sarihleri olacağı kaygısıyla Milli Güvenlik Konseyi’ni topladı. Anastasiadis, politik parti liderlerine Türkiye’nin Fransız Total ve İtalyan ENI’nin geçen ay sondaja başladığı, bir kısmı Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde kalan 6’ncı parsele girmesini beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han Rumları korkuttu

ANASTASİADİS’DERİ İTİRAF

AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasına çalıştıklarını ancak zafersiz olduklarını anlatan Rum lider, “AB ülkelerinin Türk ekonomisinde sahip oldukları çıkarlar, sektörlerinin bağımlılığı ve Türkiye’deki bankaların çıkarları yaptırım kararları alınmasını yasaklıyor” dedi. Rum lider AB Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Komiseri Josep Borrell’in kendisine, “Türkiye’ye müteveccih yaptırım uğraşlarından bir şey bekleme” yanıtı verdiğini de kaydetti. Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis’in Türkiye ile gerginliği artıracak söylemlerden sakındığını, AB ve NATO’nun da eş bir mücadele içinde olduğuna sözlerine ilave etti.