Türkiye'nin beşinci büyük gölüydü! Akşehir Gölü, gölete döndü

Türkiye'nin beşinci büyük gölüydü! Akşehir Gölü, gölete döndü

Konya'da 354 kmlik surat ölçümüne sahip Akşehir Gölü, senelerdir süren kuraklık neticeyi gölet haline geldi. Gölşan orta kısmındaki su bulunan kısmına etrafındaki sazlık ve bataklık sebebiyle…

​Konya ve Afyonkarahisar hudutları içinde yer alan, 354 kilometrekarelik alana sahip Akşehir Gölü, senelerdir devam eden kuraklık ve şuursuz zirai sulama sebebiyle müesseseye noktasında geldi.

Akşehir Gölü'nün sığ olduğunu andırdıran Belediye Başkanı Akkaya, ''İklim farklılığından gölümüzde kısmetini almış oldu. Akşehir ilçesi, Konya’nın olağan zamanlarda en fazla yağış alan ilçesidir. Senelik 650-700 milimetrelik yağış alırken, şu an 400- 450 milimetreye kadar düştü. Vaziyet böyle olunca gölü besleme eksildi. Sıcaklık ve buğulaşmayla gölümüz can ve kan kaybetti. Akşehir Gölü, yalnızca balıkçılar ve kamışçılar için değil coğrafi işaret patentli Akşehir kirazı içinde çok ehemmiyetli. Akşehir kirazının niteliğini artıran ve kirazın ihracat yapılım İngiliz krallık ailesinin masasına kadar eriştiren Akşehir Gölü'ydü. Akşehir Gölü, kiraz bahçelerinin kuzeyinde yer alıyor. Güneyinde ise Sultan Dağları yer alıyor. Gölden dolayı kesintisiz nem oluştuğu için bizim kirazımız, çok daha berrak, gevrek, sulu, nitelikli ve uzun yola dayanıklı oluyor. Bu da kiraza olan seçimi artırıyor. Göl, gerçekten kiraz için çok ehemmiyetliydi" dedi.

Türkiyenin beşinci büyük gölüydü Akşehir Gölü, gölete döndü'GÖLET HALİNE GELDİ'

Gölşan şu an tamamen kuramadığını ancak su eksildiği için gölete dönüştüğünü kaydolan Başkan Akkaya, ''Şu anda 'Tamamıyla her şey kurudu' diyemiyoruz ancak içerisinde ufak bir gölet halinde kaldı. 2000'li senelerde Çay ilçesindeki zelzelede Akşehir’de etkilendi ve bazı rivayetler oluştu; Akşehir Gölü’nün altında çatlaklar alana geldiği doğrultusunda. Biz de bu efsaneyi inceleyeceğiz. Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği ile bir çalışma yapacağız. Gölde firari var mı, besleme gidişatı ne olabilir; ciddi bir biçimde çalışmaya başlayacağız. Ayrıca gölümüzün komşu havzalardan beslenmesi için Devlet Su İşleri ile görüşüyoruz. Akşehir içerisinde atık su arıtma kuruluşları kurduk. 2017 senesinde faaliyete geçti. Gölü lekelemekten ziyade atık suları alarak gölü besler hale gelmişti. Senelik vasati 172 milisaniye su arıtmadan gölü besliyordu. Tabi ki bununla da gülü doldurmak olası değil. Bunun için komşu belleklerden su çalışması için fizibilite çalışmalarımız devam ediyor ama temel mevzu ümit ve dua edelim ki yağışlarımız daha önceki olağan zamanına geri dönsün. Senelik toplama baktığımız zaman hem kar hem de yağmur yağışı daha önceki zamanlar kadar değil. Yağmur yağışı özellikte neredeyse yarı yarıya düştü'' diye konuştu.

Türkiyenin beşinci büyük gölüydü Akşehir Gölü, gölete döndü

'1935'TE TAMAMEN KURUDU'

Başkan Akkaya, gölşan 1935 ve 2008 senesinde tamamen kuruduğunu da anımsatarak, ''Tarihe yolculuk yaptığımızda 1935 senesinde Akşehir Gölü'müz tamamıyla kurumuş, üzerinden vasıtalarla geçilir hale gelmişti. Bugün de 'Tamamı o kadar kurumuş' diyemeyiz ancak bir ölçü ortada su var. 1960 ve 1979'lu senelerde ise göl taşmış, göl kenarındaki bazı köylerimiz başka yerleri nakledilmiş. Şu an da kumaşçılık devam ediyor ancak balıkçılık tamamıyla bitmiş gidişatta'' dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Amerika Birleşik Devletlerinde akılalmaz hadise... Korkuyu yaşadılar!DSÖ’den Türkiye açıklaması… Tehlikesiz bayram için madde madde yöntem verdilerDünyanın gözü kulağı bu ziyarette... 2 müjde 5 senaryo