Türkiye'nin en büyüğü olacak... Dev proje uzaydan görülebilecek!

Türkiye'nin en büyüğü olacak... Dev proje uzaydan görülebilecek!

Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulan Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin temeli Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Etraf…

Konya Karapınar Güneş Enerji Santrali SCADA Merkezi Temel Atma Töreni'nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye'nin tek çölü olan bu bölgenin hem etrafa hem de ekonomiye katkısı olacak. Mimari projenin ismi de vaha. Ben bu projeyi hazırlayan takıma teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıl 42 ton altın üretildi. Biz Atatürk'ün partisiyiz diyenler bir kazma vurup altın aramamışlar. Altın şirketçiliği yapmamışlar. Biz altın şirketçiliğini galibiyetle yürütüyoruz. Değişik alanlarda da vizyonsuzluk misallerini arttırmak muhtemel. Sayın Cumhurbaşkanımız gibi güçlü istem bizim yollarımızı açıyor" açıklamasında bulundu. 

Türkiyenin en büyüğü olacak... Dev proje uzaydan görülebilecek

UZAYDAN GÖRÜLÜYOR

Bakan Varank konuşmasının devamında "Değişik bakanlıklarımızla koordine halinde yenilenebilir enerjide adımlar atıyoruz. Kalyon YEKA GES projesi bütüncül bakış açısıyla dünyada ehemmiyetli misallerden. Bu santral uzaydan görülebilen santrallerden biri. Ülkemizin tek hakikat gündemi yatırım, istihdam, imal. Kalyon Holding'i bu vesileyle tebrik ediyorum. Bu yatırımlar gelişmenin göstergesi" ifadesinde bulundu. 

Türkiyenin en büyüğü olacak... Dev proje uzaydan görülebilecek

İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, "2022 sonunda tüm proje biterek hayata geçecek ve ehemmiyetli katkıları olacak. 2600 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Yüzde 30'u bitirilmiş gidişatta. Tüm alan güneş enerjisiyle dolacak. Fosil yakıt kullanımı yasaklanmış olacak. Konyamıza istihdam sağlayacak. Hem belediye hem de kaymakamlığımız geziler tertip edecek. Yurttaşlarımız bilgilendirilecek. Başta gençlerimiz ve ulusumuz için hayırlı olmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.

Bakan Müessese, "Bu yatırım Konya'yı küresel yarışta öne çıkaracak. Bugün böyle bir kuruluşu baba ocağımıza Karapınar'a yapılmasının onurunu yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız devletle ulusun çocuklarını birleştirdi. Hizmeti görüyorsunuz. Allah neden olanlardan razı olsun" dedi. 

Türkiyenin en büyüğü olacak... Dev proje uzaydan görülebilecek

YERLİLİK ORANI YÜZDE 70'İN ÜZERİNDE

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Dün altın madeni için temel attık. Bugün burada güneş enerjisi santralimizin temelini atıyoruz. Daha fazla yerli ve yenilebilir enerji diyoruz. Türkiye'nin en büyüğü olacak projede ehemmiyetli aşamaya tanıklık edeceğiz. YEKA müsabakasına Konya'da başlamıştık. Burası bizim ilk göz ağrımız. Ufak ve orta ölçekli yatırımcıları da daha çok dahil etmek istiyoruz. Senenin son çeyreğinde yeni bir YEKA RES yapmayı düşünüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Kore'den daha çok güneş oturumu üretiyoruz. Oturumların yerlilik oranı yüzde 70'lerin üzerinde. Enerji sistemlerinde merkez ülke Türkiye diye attığımız adımın en hoş misali" ifadesinde bulundu. 

BİRİNCİ FAZ TAMAMLANDI

Kalyon Holding İdare Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu , "Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji atılımı açısından tarihi bir günü yaşıyoruz. Türkiye enerji alanında yeni bir sayfa açmış oldu" dedi. Kalyoncu, "Santralimizin birinci fazını tamamladık. Santralimizin Türkiye'nin şu anda en büyük güneş enerjisi imal merkezi olduğunu ifade etmek istiyorum. Tamamı devreye girdiğinde Avrupa'nın en büyük dünyanın ise en büyük 5 santralinden biri olacak." ifadelerini kullandı. Cemal Kalyoncu, "19 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Ankara'da Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikamızı açtık. AR-GE dahil güneş oturumu imalinin tüm evrelerini tek çatı altında toplayan ve bu özelliğiyle dünyada ilk ve tek olan fabrikamız yalnızca oturumları üretmek için değil bu alanda Türkiye'yi ileriye taşıyacak teknolojiyi geliştirmek için de faaliyete başladı." dedi.

Türkiyenin en büyüğü olacak... Dev proje uzaydan görülebilecek

1,5 MİLYON TON FOSİL YAKIT VE KARBONDİOKSİT SALIMI DA YASAKLANMIŞ OLACAK

Her ay takribî 104 bin oturum montajının amaçlandığı santral, bitirildiğinde senelik 2 milyon bireyin elektrik lüzumunu karşılayacak.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nda üretilen ve yüzde 22 yüksek yararlılık oranına sahip oturumlar, güneşi doğuşundan batışına kadar takip edecek. Böylece yüzde 12 daha fazla elektrik üretecek.

İki suratından da elektrik üretme yeteneğine sahip oturumlar, yüzde 5 etrafında bir elektrik çoğalışı daha sağlayacak.

Santral faaliyete geçtiğinde her sene 1,5 milyon ton fosil yakıt ve karbondioksit salımı da yasaklanmış olacak.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara