Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden biriydi... Buca Cezaevi kapatıldı

Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden biriydi... Buca Cezaevi kapatıldı

Geçen sene alana gelen 6,6 büyüklüğündeki zelzelenin ardından boşaltılan İzmir Kapalı ve Sarih Ceza İnfaz Müesseseyi, ‘Bakanlık Olur’u ile kapatıldı. Kamuoyunda Buca Cezaevi olarak öğrenilen…

Buca’da 80 dönümlük alana 16 blok halinde 1959 senesinde inşa edilen Buca Cezaevi, geçen sene 30 Ekim'deki 6,6 büyüklüğündeki zelzelede gördüğü zarar ve zelzeleye dayanıksız olduğu bahanesiyle Kasım 2020'de boşaltıldı. Cezaevindeki mahkumlar ise başka cezaevlerine nakledildi. Şehrin merkezinde kalması sebebiyle kapatılması için takribî 20 yıldır gayret verilen cezaevinin, 17 Mayıs 2021 tarihinde ‘Bakanlık oluru’ ile kapatılmasına karar verildi.

Türkiyenin en büyük cezaevlerinden biriydi... Buca Cezaevi kapatıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hafta içinde İzmir'de katıldığı programda Buca Cezaevi’ne değinerek “Bakanlık olarak İzmir’in arzını dikkate alıyoruz. Zelzeleye dayanıklılığı ve modern görünümden uzak bu cezaevi İzmir’e yakışmıyordu. Artık Buca Cezaevi’ni kapatma kararı aldık. Burası İzmir’imize yakışır biçimde, cezaevi olarak değil, en hoş biçimde değerlendirilecek. Oraya mahkum, tutuklu almıyoruz. İzmir’imiz için hayırlı olsun. İzmir’imizin şehir içinde kalan bu yapısı daha hoş biçimde değerlendirilmiş olacak" açıklamasıyla, cezaevinin kapatıldığını kamuoyuna duyurdu.

Zelzeleye dayanıklı bir binanın kuruluş edileceği söylenen alanla alakalı, henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Türkiyenin en büyük cezaevlerinden biriydi... Buca Cezaevi kapatıldı

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK CEZAEVİNDEN BİRİ

Kamuoyunda Buca Cezaevi olarak öğrenilen İzmir Kapalı ve Sarih Ceza İnfaz Müesseseyi, inşasına 1956 senesinde başlanıp 1959 senesinde hizmete açıldı. İnşa edildiği yarıyılda Bayrampaşa Cezaevi ile beraber Türkiye'nin en büyük 2 ceza infaz müessesesinden birisi olan Buca Cezaevi, hizmete girdiği yarıyılda mimari yapısı, içinde barındırabileceği kararlı ve tutuklu kapasitesi olarak had safhada yaşama geçirilmişti.

Cezaevinin faaliyete açıldığında kapasitesi bin 300 kararlı ve tutukluyu barındırılabilecek biçimde planlanmış, ilerleyen senelerde kapasitesi 3 bine yükseltilmişti. Buca Cezaevi, ilk yarıyıllar adli, terör, çocuk ve kadın gibi tüm kabahat grupları ve cinsiyetlerin bir arada değişik koğuşlarda barındırıldığı müessese olarak faaliyet gösterirken, 2000’li senelerden sonra kabahat grubu ve cinsiyetlere göre müstakil ceza infaz müesseseleri inşa edildiğinden, terör, kadın, çocuk kararlı ve tutuklular, kabahat grubu ve cinsiyetlerine uygun başka müesseselere nakledilmişti. Adli kabahat grupları kapsamındaki erişkin kararlı ve tutuklular Buca Cezaevinde barındırılmaya devam edilmişti.

Türkiyenin en büyük cezaevlerinden biriydi... Buca Cezaevi kapatıldı

62 SENEDE 600 BİN KARARLI

Yapılan istatistiki çalışmalarda; Buca Cezaevinin hizmete açıldığı 1959 senesinden 2021 senesine kadar takribî 600 bin kararlı ve tutukluyu bünyesinde barındırdığı tanımlandı. İnşa edildiği yarıyılda mesken alanlarının dışında, Buca’nın merkezi ile Şirinyer Kızılçullu arasında üzüm bağları ve tarım arazileri içerisinde konuşlandırılan Buca Cezaevi, geçen senelerde artan popülasyon ve bina rakamıyla beraber, şehir merkezi içerisinde kaldı. 62 senelik faaliyet süresi süresince, cezaevi içerisinde ünlü oyuncu ve oyuncuların rol aldığı bir hayli Yeşilçam filmi de çekilip, izleyiciyle buluştu.