Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi... 10 bin kişiye istihdam sağlayacak

Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi... 10 bin kişiye istihdam sağlayacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit yarıyılında hazırlanan ‘Anadolu’da Genel İmal Raporu’nda yer alan, Türkiye’nin 150 senelik hayali Filyos Limanı Projesi dün hizmete alındı. Filyos Sanayi…

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın kurduğu merkezden, doğalgaz arama faaliyetlerini sürdüren Fatih ve Kanuni Sondaj Gemisi’nin lojistik lüzumları da karşılanacak. Karadeniz’den çıkarılacak doğalgazın, 2023 senesinde Filyos Limanı’ndan karaya eriştirilmesi kastediliyor.

İçerisinde Filyos Limanı, Filyos Sanayi Bölgesi, Filyos Hür Bölgesi ve Hür Bölge Büyüme Alanının yer aldığı Filyos Vadisi Projesinde de süratle sona geliniyor. Türkiye’nin ilk mega sanayi bölgesi olması amaçlanan havzada,597 hektar alan içerisinde orta-yüksek ve yüksek teknolojiye sahip yatırımlar yer alacak. Filyos Vadisi havzası karayolu, havayolu, demiryolu ve Filyos limanının yer aldığı çok olanağına da sahip. Filyos vadisi aynı zamanda Türkiye’nin en büyük entegre yassı ve uzun mamul demir-çelik üreticilerinden olan Erdemir ve Kardemir fabrikalarına yakınlığıyla da dikkat topluyor.

SEÇENEK ULAŞIM AĞLARI

Filyos limanı ile deniz taşımacılığının öne çıkacağı projede demiryolu da bir başka seçenek olacak. Proje alanının hemen yanından Ankara’dan Zonguldak’a uzanan Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu bulunuyor. İhale süreçleri devam etmekte olan Adapazarı-Karasu-Ereğli-Bartın Demiryolu Projesi de Filyos’u Marmara Bölgesi’ne bağlayacak.Proje bölgesine 5 dakikalık mesafede beynelmilel uçuşların yapılabildiği Zonguldak Havalimanı bulunuyor. Proje alanı İstanbul-Ankara otobanına 100 kilometre mesafede yer alıyor.

‘İŞBİRLİĞİNİ VE HACMİ ARTTIRACAKTIR’

FİLYOS Limanı’nın, Karadeniz’de seçenek bir rota oluşturmak üzere faaliyete geçeceğini söyleyen Beynelmilel Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, limanların, her zaman bulunduğu bölgeye kazanımlar sağladığına dikkat çekti. Liman faaliyetlerindeki katma bedelli hizmetler ve limandan yurtdışına ve içine müteveccih yük akışlarının bölgeyi hareketlendirmesiyle, yeni iş olanaklarının oluşturulacağını dile getiren Uğur, “Filyos Limanı ile Karadeniz’de bulunan Romanya, Ukrayna, Rusya ve Gürcistan limanları arasında kurulacak kumpaslı gemi ve Ro-Ro hatları, bu limanlar arasındaki iş birliğini ve hacmini çoğaldıracaktır” diye konuştu.

'10 BİN ŞAHSA İSTİHDAM SAĞLAYACAK'

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Şirketleri Yönetimi Kısım Başkanı Dr. Öğretim Abonesi Ersin Kurnaz da Filyos Limanı’nın, Türkiye’nin artan dış ticaretini karşılamak ve bölgesel bir aktarma merkezi olmasını sağlamak için tasarlanmış yatırımlardan olduğunu söyledi. Cingöz, “Filyos Projesi, içinde barındırdığı limanıyla Türkiye’nin dış ticaretine ve bölgenin kalkınmasına ehemmiyetli katkı sağlayacaktır. Filyos Vadisi Projesi’yle doğrudan 8-10 bin, dolaylı olarak ise 20-25 bin şahsa varan yeni istihdam oluşturulması, eğitim, sağlık ve altyapı yatırımlarının yapılması ve 50-60 milyar dolar seviyesinde hasılat oluşturacak ticari altyapının bölgede oluşturulması ile cari sarihin eksiltilmesine katkıda bulunulması beklenmektedir” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara