Türkiye'ye akın etmeye devam ediyorlar! Peki durum orada nasıl?

Türkiye'ye akın etmeye devam ediyorlar! Peki durum orada nasıl?

Pandemiyle beraber bir hayli ülke kapılarını açmaya başladı. Ancak ülkeden ülkeye turist ağırlama kaideleri değişebiliyor. Ukrayna'dan Türkiye'ye turist yağarken, ülkede vaziyet ne inceledik.

Geçtiğimiz aylarda Ukraynalı turistler Türkiye'ye gelmeye başladı. "Burada kendimizi güvende seziyoruz" diyen Ukraynalılar Türkiye'ye kazançken, ülkelerinde vaziyet nasıl tahlil uğrumuz oldu.

Turist açısından şu an pek arz olmayan Ukrayna'ya gidiş uçağı genelde Antalya, Muğla gibi tatil bölgelerinden transferle gelen Ukraynalılarla dolu. Türkiye'ye dönüş ise çok daha kalabalık. Kalabalığın yüzde 80'ninden aşırısının hala gelmekte olan Ukraynalı turistlerin olduğunu söylemekte fayda var.

Türkiyeye akın etmeye devam ediyorlar Peki durum orada nasıl

SARİH ALANLARDA MASKE GEREKLİ DEĞİL

Ukrayna'da şu an sarih alanlarda maske lüzumluluğu yok. Natürel bu tamamen şahısların da tercihine vazgeçiliyor. Kafe ve lokantaların sarih olduğu ülkede kapalı alana girerken özellikle AVM, market, otel ve banka gibi yerlerde maske takma lüzumluluğu devam ediyor.

Özellikle kalabalık mekanlarda maske takma lüzumluluk olmasa da herkes maske takıyor. Pazarlar buna misal olarak verilebilir. Sarih alanda kurulan pazara girerken, gerekli olmasa da gördüğüm herkesin maskesini takmış olmasıydı.

SABAHA KADAR SARİH YERLER VAR

Ukrayna'da bir hayli lokanta gece yarısı kepenklerini indirse de sabaha kadar çalışan çok yer var. Akşam saat 8'den sonra azıcık daha hayat yavaşlasa da 10.00'a kadar lokanta ve kafelerde yoğunluk sürüyor.

Türkiyeye akın etmeye devam ediyorlar Peki durum orada nasıl

Bazı kafe ve lokanta sahipleri isteğe bağlı akşam 10.00'da kapılarını kapatsa da geneli gece yarısını görmeden kepenk indirmiyor.

LOKANTALAR KISMEN DOLU, HAVALİMANI BOŞ

Lokantalar bütün anlamıyla kalabalık değildi. Ancak gece kulüpleri oldukça kalabalıktı. Buralarda bir noktadan sonra maske kullanımına dikkat edilmiyor. Gerekli olmasa da insanların sıkıntılı olmaması hayret verici.

Türkiyeye akın etmeye devam ediyorlar Peki durum orada nasıl
Yasak olmasa da lokantalar çok kalabalık değil 

Lviv'in en yoğun sokaklarından Virmenska Caddesi'nde bir pizzacıda garsonluk yapan Anna, pandeminin tesirlerinin çok olmadığını belirterek şunları söyledi: "Pandemi tesiri çok yüksek olmasa da yoğun bir sokakta olmamızın tesiri var. Salgın evveli elbette çok daha hareketli bir sokaktı ve oldukça kalabalık gruplar ağırlıyorduk. Ancak şimdi ne yazık kı öyle değil" dedi.

Öte yandan havalimanı Free Shop'ta konuştuğumuz eşi Türk olan Anastasia, "Hiçbir şey daha öncekisi gibi değil. Daha Öncekinden satışlarımız çok iyiydi. Burası çok kalabalıktı. Ancak pandemi ve birliktesi vaziyet çok değişti" ifadelerinde bulundu.

Türkiyeye akın etmeye devam ediyorlar Peki durum orada nasıl
Armağanlık eşya satıcıları da sakinlikten davacı 

COVID SİGORTASINA DİKKAT

Ukrayna'ya girişte PCR testi lüzumluluğu bulunuyor. Son 72 saatte olumsuz PCR testi gösterenler ülkeye giriş yapabiliyor. PCR testlerini telefon ya da çıktıyla hakimiyet eden yetkililer, PCR'ı olmayan ya da ülke giriş kaidelerine uymayanlarıysa geri yolluyor.

Natürel öteki bir ehemmiyetli ayrıntı seyahat sigortası. Bir Hayli insan yurt dışına giderken seyahat sigortası gerekli ya da gerekli olmasa da yaptırıyor. Ancak Ukrayna'ya giderken yaptırılan seyahat sigortasının Covid'i de içermesi gerekiyor. İngilizce dilinde Coronavirüs testi ve Covid rehabilitasyonunu içeren seyahat sağlık sigortası gerekiyor. İçericiliği içinde COVID yoksa ülkeye girişiniz muhtemel olmuyor.

Bunun dışında ülkenin ekstra istediği rastgele bir şey yok. Sadece ülkeye giriş kaideleri işleniyor.

Türkiyeye akın etmeye devam ediyorlar Peki durum orada nasıl

HEM VİZESİZ HEM UCUZ

Türkiye yurttaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Ukrayna'ya vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bunun dışında 2011 senesinde vizelerin kalktığı Ukrayna'da 90 gün üzerinde kalmak isteyen Türk yurttaşları vize çıkarmaya tabi.

Yalnızca kimlikle de girebileceğiniz Ukrayna'da Türk Lirası da kıymetli. 1 Türk Lirası'nın 3,23 olduğu ülkede bir hayli birey turistlerden Türkçe de bilmiş.

Popüler şehirleri arasında Kiev, Odessa, Lviv ve Kharkiv yer alıyor. Şehir içi erişim sağlayacağınız toplu taşıma oldukça daha önceki duruyor. Aynı zamanda taksiler de çok yaygın.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara