‘Türkiye’ye F-16 silahları için onay verin’

‘Türkiye’ye F-16 silahları için onay verin’

Amerikan Wall Street Journal gazetesine göre Biden yönetimi gayriresmi olarak Amerika Birleşik Devletleri Kurultayı’ne müracaat eterek Türk F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş silah ve öbür ekipmanların

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Kurultay liderlerinden Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş silah ve öbür ekipmanların satışına onay verilmesini istedi.

GAYRİ FOTOĞRAFI BAŞVURU

Wall Street Journal Gazetesi’ndeki habere göre, Ankara’nın Ukrayna savaşında oynadığı rol, Washington ile eskiyen bağların onarılmasına takviyeci olurken ileride F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını da muhtemel hale getirebilir. Amerika Birleşik Devletleri’li yetkililer, Ankara’ya savaş uçağı satma mevzusunda Kurultay azaları ile temaslarını sürdürürken, Biden idaresinin Kurultay liderlerine gayriresmi müracaatta bulunarak Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarının yenilenmesi için gelişmiş silah ve ekipmanın satışına onay arz ettiği belirtildi.

‘Türkiye’ye F-16 silahları için onay verin’

GELİŞMİŞ EKİPMANLAR

Silah satışının, Türk F-16’ları için füzeler, radar ve elektronik sistemleri içerdiği ifade edildi. Mevzuyla alakalı adı açıklanmayan bir yetkiliye sabrederek verilen bilgiye göre, silah satışı uyuşmasında AIM-9 Sidewinder füzelerinin AIM-120 Amraam füzelerinin yanı gizeme radar ve öbür teçhizatların satışının Türkiye’ye 400 milyon dolardan aşırıya mülk olması bekleniyor.Amerika Birleşik Devletleri idaresinin Türkiye’ye füze satışıyla alakalı arzıyla aynı zamanda Ankara’ya mümkün 40 adet F-16 savaş uçağı satışıyla alakalı da nabız yoklamaya çalıştığı kaydolundu. Kurultay’den pozitif bir dönüş olması halinde Biden idaresinin füze satışı için Kurultay’den resmen onay arz etmesi bekleniyor.