Türkiye’yi toplantıda Çavuşoğlu temsil edecek

Türkiye’yi toplantıda Çavuşoğlu temsil edecek

Kıbrıs meselesine çözüm bulmak emeliyle bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayacak gayriresmi buluşmada Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir kurul temsil edecek.

Birleşmiş Milletler’in konut sahipliğinde garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile KKTC ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin katılımıyla “5+BM” formatında hakikatleşecek olan gayriresmi buluşmada, taraflar bağlayıcılığı olmayacak biçimde görüşlerini ortaya koyarak, fikir-alışverişinde bulunacak. Çavuşoğlu iki hafta evvel KKTC’ye yaptığı ziyarette de, “Egemen denkliğin mülakat edilmesi, iki devletli çözümün olması gerekiyor. Federasyon sorunu netice getirmiyor. Rum lider ‘Ben bir şey paylaşmak istemiyorum’ diyor. Federasyon modeli ile alakalı artık görüşme yapmayacağız. Bu zaman kaybıdır. 20-30 yıl daha mülakat etsek netice çıkmayacak. 53 yıl mülakat ettik, netice çıkmadı. İmkânsızı zorlamanın hiçbir anlamı yok” demişti.

AVRUPA BİRLİĞİ DAVET EDİLMEDİ

Cenevre’de BM binasında üç gün sürecek dorukta, Rum ve Yunan tarafının arzına karşın Avrupa Birliği AB yer almayacak. Türkiye ve KKTC’nin ‘tarafsız değil’ itirazına İngiltere de destekledi, BM evvelki doruklara ‘gözlemci’ statüsüyle katılan AB’ye davet yollamadı. Taraflar, zorunlu görmeleri halinde, Cenevre’de bulunan iki alt seviye AB yetkilisiyle konferans dışında konuşabilecek. Buluşmanın programı şöyle:

Zirve, bu akşam Genel Sekreter Antonio Guterres’in KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ve Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis’le görüşmesiyle başlayacak. Guterres, katılımcılarla akşam yemeğinde buluşacak.

Garantör ülkeler ve Kıbrıs’ta iki taraf yarın kurullarıyla beraber tek masa çevresinde bir araya gelecek. Taraflar, Kıbrıs meselesinin nasıl çözülmesini istediklerini anlatan sunuş konuşmaları yapacak, ardından Guterres garantör ülke dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı görüşecek.

Genel Sekreter, taraflar arasında ortak taban görmesi vaziyetinde doruğu bir gün daha uzatabilecek.