Türkiye'yi yasa boğan olayda 'Pes' dedirten görüntüler! İnsafsızlar bunu da yaptılar

Türkiye'yi yasa boğan olayda 'Pes' dedirten görüntüler! İnsafsızlar bunu da yaptılar

İzmir'de geçen sene 30 Ekim’de yaşanan devirici zelzelenin ardından yurttaşların boşalttığı zararlı konutlar, hırsızların amacı haline geldi. İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneği Başkanı Haydar…

Seferihisar sarihlerinde 30 Ekim'de alana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzele, imhaya yol açtı. Çok rakamda bireyin hayatını yitirdiği zelzelede, onlarca bina da hasar gördü. Devrilen binaların yanı gizeme bir çok binada 'hafif, orta ve ağır' seviyede zarar oluştu. Konutları zarar görenlerin kimileri kiraya çıkarken, kimileri de eşyalarını zararlı binalarda vazgeçerek, yakınlarının yanına taşındı. Depremzedeler şimdi de hırsızlar sebebiyle güç günler geçiriyor. Son yarıyılda çoğalan hırsızlık hadiseleri sebebiyle bazı yurttaşlar eşyalarını taşımaya başladı. Hırsızlık kuşkulularının bir binadan ellerinde torbalarla çıktıkları anları ise, güvenlik kamerası görüntüledi.

İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneği Başkanı Haydar Özkan, son 1 ayda 10 konuttan hırsızlık hadiseyi yaşandığını belirterek, "30 Ekim 2020 zelzelesinden sonra Sancaklı bölgesindeki 'ağır' ve 'orta' zararlı binalar anında boşaltıldı. Şu an ağır zararlı binaların önlerinde emniyet birimleri bulunuyor. Onlarda pek kasvet olmuyor. Ancak orta ve hafif zararlı konutlarda hırsızlık hadiseleri arkasıydı. Zira konut durgunlarının evlerine girememesiyle konutlara hırsızlar girmeye başladı" dedi.

Evi zelzelede zarar gören İlker Cengiz 42, "Zararlı binalar zorunlu olarak boşaltılınca konutlara hırsızlar dadandı. Üst katımızdaki konutun kapısını kırıp, eşyalarını götürmeye kalktılar. Hatta çamaşır cihazı ve buzdolabını tabana kadar indirmişler. Korkup, vazgeçmişler. Konutumdaki eşyalarımı boşaltıyorum" diye konuştu.

Kamu personeli Ayhan Erkan 50 da "Biz zelzeleden mağdur olan şahıslarız. Orta zararlı konutlarımıza şu an giremiyoruz. Elektrik ve sularımız kesildi. Devletimiz haklı olarak oturmaya izin vermiyor. Bir Hayli dostumuz kiraya çıktı. Eşyalarımızın bir kısmını alamadık. Etrafta hırsızlıklar olmaya başladı. Konutumuza hırsız girdi. Bir kısım eşyalarımızı alıp, götürdüler. Bahçemizdeki demirleri dahi çalmaya başladılar. Çok mağduruz" dedi.

Emekli memur İsmail Ateş 58 ise “Binamız orta zararlı olduğu için konutlarımıza giremiyoruz. Konutlarımıza hırsızlar giriyor. Bina dışında kameramız var. Bunların kabloları bile çalınıyor. Ben üçüncü defa kablo bağlattım. Bizim sitede kapıları kırıp, 2 konuta girdiler” dedi.

Hırsızlıkların kimilerinin girişim evresinde kaldığını söyleyen Ateş, "Etraf binalarda da oluyor. Tabi polis dostlarımız var. Ancak onların görmeyeceği yerden rahatlıkla girebiliyorlar. Güvenliğin azıcık daha artırılmasını istiyoruz. Bu mevzuda çok mağduruz" ifadelerini kullandı.