Türkler Ukrayna’ya geri dönüyor

Türkler Ukrayna’ya geri dönüyor

Ukrayna savaşının üçüncü ayında çatışmalar ülkenin doğu ve güneyine kayarken, başşehir ve batı bölgelerde yaşamın bayağılaşmasına müteveccih adımlar atılıyor. Türkler dahil yabancı yatırımcılar Ukrayna’ya

İşgalin ilk günü böldüğü Kiev’e dönen Türk Ukrayna İşadamları Derneği TUİD Başkanı Burak Pehlivan, Hürriyet’in sorularını cevapladı. Derneğin Lviv ve Kiev bürolarının açıldığını söyleyen Pehlivan, “Savaş devam ediyor ama bir de ekonomik cephe var. Tam popülasyonu insani yardımlarla besleyemezsiniz. Ukrayna’nın günlük 12 bin ton, başka bir deyişle 600 TIR takviye malzemesine lüzumu var. Fakat günde yalnızca 150 TIR gümrüklerden geçebiliyor” dedi.

PANDEMİ YASAKLARI GİBİ

Ukrayna idaresinin ekonomik faaliyetlerin devam etmesi ve işletmelerin tehlikesiz şehirlere taşınmasına çalıştığını belirten Pehlivan, henüz barış sağlanmış olmasa da ülkenin yine imarı için tasarılar oluşturulduğunu anlattı. Lviv’de işyerlerinin tamamına yakınının açıldığını kaydolan Pehlivan, “Kiev’de bunların ancak yarıdan azı sarih. Akşam saat 10.00’da caddeye çıkma yasağı başlıyor. Burası büyük bir şehir ve insanların konutlarına gitmesi zaman alıyor. Başka Bir Deyişle işyerleri akşam 06.00 gibi kapanıyor. Başşehirde manzara pandeminin ilk günleri gibi” dedi.

İSTİHDAM YARIYA DÜŞTÜ

Pehlivan savaşın ekonomik tesirlerine dair şunları söyledi: “Mart ayında ülkedeki tüm işletmelerin yüzde 32’si faaliyetlerini durdurmuştu. Şu an bu yüzde 17 etrafında. Ciro kayıplarıysa yüzde 65 seviyesinde. Türkler dahil yabancı yatırımcıların kayıpları daha büyük zira ithalat kısıtlaması var. Savaş evveli Türk iş dünyasının 4.5 milyar dolarlık yatırımı vardı. Bugün Türk şirketlerinin yüzde 10’u kapalı. Türk firmaları savaş evveli 30 bin Ukraynalıyı istihdam ediyordu, bu da yarı yarıya eksildi.”

Türkler Ukrayna’ya geri dönüyor

YÜZDE 10’U İŞGAL BÖLGESİNDE

Derneğin Zaporojya, Herson, Odessa ve Harkiv şubelerinin kapandığını belirten Pehlivan, Türk işletmelerinin ülke çapına dağılmış olması sebebiyle kimilerinin işgal altındaki topraklarda kaldığına dikkat çekti. Pehlivan, “Ancak bu sayı toplamın yüzde 10’u kadardır. Yeniden rakamları çok olmasa da bomba düşmesi neticeyi ambarı, mahsulleri yanan işletmelerimiz var. Hasarların tespitini yapıp Ukrayna makamlarına bildirmeye başladılar” dedi.

TÜM DÜNYA TEHDİT ALTINDA

Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına ulaşımının kritik ehemmiyette olduğunu kaydolan TUİD Başkanı Burak Pehlivan, “Geçen sene 145 milyon ton mülk bu limanlardan sevk edildi. Dünya ayçiçek yağı ihracatının yüzde 52’si, buğday ihracatının yüzde 12’sini Ukrayna hakikatleştiriyor. Mısır ihracatında dünya dördüncüsü. Limanlara müteveccih kuşatma kalkmazsa bu, 7 milyar insanı tehdit eder. Özellikle Mısır, Tunus, Pakistan gibi hububat ithalatçısı ülkelerde rejim farklılıklarına varacak krizler görülebilir. Ukrayna dış ticaretinin yüzde 60’ını limanlar üzerinden yapıyordu. Bunun çok azı karayoluyla ikame edilebilir” diye konuştu.

POLONYA’YA SEFERLER ARTMALI

Ukrayna’nın tümüne müteveccih hava hamleleri durmadan sivil havacılık faaliyetlerine başlanmasını beklemediğini ifade eden Pehlivan, Türk yatırımcının ülkeye kolay ulaşımı için Polonya’ya seferlerin çoğaldırılması gerektiğini söyledi. Pehlivan, “Polonya, Ukrayna’nın dışarıya açılan kapısı konumunda. Varşova ve özellikle doğudaki Rzeszow şehirlerine ek uçuşlar konulmalı” dedi.