Türkmenistan'dan flaş hamle: 'Cehennem Kapısı' kapanacak!

Türkmenistan'dan flaş hamle: 'Cehennem Kapısı' kapanacak!

Türkmenistan’ın Derveze bölgesindeki doğalgaz krateri, 51 yıldır gece gündüz, alev alev yanıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ‘Cehennem Kapısı’ olarak öğrenilen bu kraterdeki

Türkmenistan'ın başşehir Aşkabat'a takribî 250 km uzaklıktaki Merkez Karakum Çölü'nde yer alan doğalgaz kraterinin derinliği takribî 50 metre, genişliği ise 100 metrenin üzerinde. Türkmenlerin "Cehennem Kapısı" olarak adlandırdıkları krater, şanı ülke dışına dağıldıktan sonra dünya tarafından tanınmış ve bölgeye çok rakamda turist sürüklemişti.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 50 seneden fazladır yanan krateri söndürmek ve Cehennem Kapısı'nı kapatmak için bir grup uzmana yönerge verdi ve bu ihtimalsiz gibi görünen misyonu muvaffak olmanın bir yolunu bulmalarını istedi.

Dün akşam saatlerinde Türkmenistan devlet televizyonuna çıkarak bir konuşma yapan Berdymukhamedov, mevzuyla alakalı hem ekonomik hem de etrafsal meseleleri dile getirerek bilim insanlarından kraterin söndürülmesini istediğini ulusla paylaştı. 

Berdymukhamedov, 2010 senesinde de uzmanlara alevleri söndürmeleri için yönerge vermişti. Doğalgaz krateri 1971 senesinde, Sovyetler Birliği yarıyılında yapılan sondaj çalışmaları sırasında yanmaya başlamıştı ve yangın o tarihten beri sönmedi.

Gözden Kaçmasın‘Cehennem Kapısı’ olarak biliniyor Birçok kişi hayatını kaybetti, şimdi ise...‘Cehennem Kapısı’ olarak öğreniliyor! Bir Hayli birey yaşamını kaybetti, şimdi ise...Haberi Görüntüle

Sondaj çalışmaları sırasında insan yanılgısı suratından oluşan ve yanmaya başlayan krater hem etrafa hem de bölgeye yakın yerlerde yaşayan milletin sıhhatine hasar vermeye devam ediyor.

Türkmenistandan flaş hamle: Cehennem Kapısı kapanacak

Devlet Başkanı Berdimuhamedov aynı zamanda Derveze’de ‘ülkeye ehemmiyetli kazanç getirebilecek bir doğalgaz kaynağının heba olduğunu’ ifade ederken hükümete, bilim insanlarını bir araya getirerek ve hatta gerekirse yabancı uzmanlardan da destek alarak yangını söndürmek için yollar arama direktifini verdi.

Türkmen lider devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, "Ehemmiyetli hasılatlar elde edebileceğimiz ve milletimizin refahını iyileştirmek için kullanabileceğimiz bedelli natürel kaynakları kaybediyoruz" ifadesini kullandı.

 

 

Türkmenistandan flaş hamle: Cehennem Kapısı kapanacak

CEHENNEM KAPISI NASIL AÇILDI?

Krater, 1971 senesinde doğalgaz sondajının çökmesi neticeyi alana geldi. Türkmen jeologlar, kraterin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı eşi madenlerin suyla teması neticeyi erimesiyle alana geldiğine inanıyor.

Bazı kaynaklar ise sondajın yeraltı mağarası üzerinde yapıldığını korunuyor. Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu cins yerlerin kapatılamadığını, kapatılsa bile zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini ifade ediyordu.

Bu nedenle kraterin ne biçimde kapatılacağı ya da bunun işe yarayıp yaramayacağı da hala bir sual işareti. Çünkü krateri söndürmek için daha evvel yapılan çalışmalar galibiyetsizlikle sonuçlanmıştı.

Gözden KaçmasınSon dakika Türkmenistanda tarihi gün İmzalar atıldı... Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş mesajlarSon dakika! Türkmenistan'da tarihi gün! İmzalar atıldı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş mesajlarHaberi Görüntüle

Türkmenistandan flaş hamle: Cehennem Kapısı kapanacak