Turkovac'a yoğun ilgi! Yüz binlerce kişi başvurdu

Turkovac'a yoğun ilgi! Yüz binlerce kişi başvurdu

Yerli inaktif Kovid-19 aşısı "TURKOVAC"ın Faz 3 çalışmasında tanımlanan koşulları taşıyan 40 bin 800 gönüllü aşılanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Turkovac'a kısa müddet içerisinde çok rakamda…

Türkiye'de devam eden 18 yerli aşı çalışması içerisinde ileri evredeki, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı TÜSEB iş birliğiyle geliştirilen "TURKOVAC"ta Faz 3 çalışması evresine geçildi. Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığının e-Nabız'a ilave ettiği "Aşı Çalışması İçin Gönüllü Ol" butonu üzerinden bugüne kadar 846 bin 451 müracaat alındı. Tanımlanan tıbbi kriterleri sağlayan aday gönüllü rakamı ise 40 bin 822 oldu.

GÖNÜLLÜLER 18-55 YAŞ ARALIĞINDA

Yerli aşı "TURKOVAC"ta Faz 3 çalışması için gönüllüler 18-55 yaş aralığında, Kovid-19 geçirmemiş, PCR testi pozitif olmayan, daha evvel Kovid-19 aşısı yaptırmamış, ayrıca Toraks bilgisayarlı tomografisi BT testi veya antikoru pozitif olmayan şahıslar arasından seçildi.
Ayrıca bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıklardan "kelebek hastalığı" olarak da adlandırılan Sistemik veya Kutanöz Lupus Eritematozus, otoimmün hastalıklar, Romatoid Artrit, Guillain-Barre Belirtiyi, Sjögren Belirtiyi, Glomerülonefrit, Haşimato hastalığı, HIV ve dev hücreli arterit hastalıklarını taşıyanlar da çalışma dışına vazgeçildi.

Tanımlanan şartları sağlayan aday gönüllüler ayrıca e-Nabız üzerinden karşılarına çıkan, toplu taşıma vasıtalarını kullanıp kullanmadığı, çalışıp çalışmadığı, çalışıyorsa insanlara yakın, ulusa sarih bir civarda mı görev yaptığı suallerinin yer aldığı ankete cevap verdi.
Bu kapsamda müracaatlar arasından gereken koşulları sağlayan yurt içi ve dışındaki 40 bin 800 gönüllünün yerli aşının Faz 3 çalışmasına katılması uygun bulundu. İlk yerli aşının geliştirilmesiyle beraber Türkiye, dünyada kendi aşısını geliştiren ilk 10 ülke arasındaki yerini alacak.

TURKOVAC'A YOĞUN ALAKA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Turkovac'a kısa müddet içerisinde çok rakamda müracaat olduğunu belirterek, "Turkovac’ın 3. faz çalışmalarında ilk doz uygulandı. 40 Bin 800 gönüllünün takviyesine lüzum dinlendiği halde, E-Nabız üzerinden kısa müddette 846 Bin 451 müracaat oldu. Neticeye inancımız bütün. Yakında kendi aşısını üreten ve aşısı dünyada kullanılan rakamlı ülkelerden biri olacağız" ifadelerini kullandı