Twitter, 'Notes' adındaki yeni özelliğini test ediyor: 2 bin 500 kelimelik metinler paylaşılabilecek

Twitter, 'Notes' adındaki yeni özelliğini test ediyor: 2 bin 500 kelimelik metinler paylaşılabilecek

Sosyal medya platformu Twitter, "Notes" Anekdotlar ismi verilen yeni özelliği test ettiğini duyurdu. Bu özellikle beraber kullanıcılar 2 bin 500 kelime uzunluğundaki metinleri paylaşabilecek.

Twitter şu anda gönderiler 280 kişilikle hudutlu. Platform, kullanıcılarının daha uzun bültenlerde görsel kullandıklarını ve de başka sitelerdeki haber ilanlarını seçim ettiklerini gördükleri için böylesi bir saldırı yaptığını açıkladı.

Mevzubahisi sınamalar iki ay süresince Kanada, Gana, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletlerinde yürütülecek. Yeni özellik, kullanıcıları Twitter ekosisteminde tutmayı hedefliyor.

Özelliğin kullanılarak yapıldığı bültende işletme, "Yazarlar, Twitter'ın ilk günlerinden beri, çalışmalarını paylaşmak, fark edilmek, okunmak, sohbet oluşturmak - gerçeğinde yazıları dışında her şey için - Twitter'a güvendiler. Şimdi 'Anekdotlar' ile güdülen emel ise bu yetersiz parçayı bitirmek" ifadelerine yer verdi.

Twitter, geçtiğimiz sene Hollandalı bir haber ilanı teşebbüsü olan Revue'yi de satın almıştı. Kullanıcılar anekdotlarını yayımladıktan sonra da tertip edebilecek. Bu gidişatta ise metnin başına "düzenlendi" ibaresi ilave edilmiş olacak.

Yeni özellikte uzun metnin içerisine görsel ve video da ilave edilebilecek.

'EMEL KULLANICIYI İÇERİDE YAKALAMAK'

Sosyal medya uzmanı Dr. Laura Toogood, sınamanın Twitter için ehemmiyetli bir adım olduğunu söyledi. Dr. Toogood, özelliğin insanları, uzun içerikleri öbür web sitelerinden okumak yerine, platformun içinde kalmaya teşvik edeceğini ifade etti.

BBC'ye yaptığı değerlendirmede Toogood, "Bununla beraber, Twitter' artık bazı popüler blog platformlarıyla rekabet edebilecek; yeni ve değişik bir kullanıcı cinsini sürükleyebilecek bir konuma gelebilecek" dedi.

Twitter, 2017 senesinde de 140 kişilikle hudutlu olan gönderilerdeki uzunluk hududunu 280 kişiliğe çıkarmıştı. Yeni özellik haberi, Elon Musk'ın işletmeyi satın almak üzere yaptığı detaylı tahliller esnasında geldi.

Firmada büyük bir pay satın aldığını açıklamasından kısa bir vakit Musk, paylaşımlarda "tertip etme" butonu olması doğrultusundaki teklifinin ardından işletme bunun üzerinde çalışıldığını duyurmuştu. Twitter bunların birbirinden ilgisiz gidişatlar olduğunu belirtti.

Ayrıca Musk, insanların platformu kullanmak için ödeme yapacakları bir azalık modelinde potansiyel gördüğünü söyledi.

Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign'de gazetecilik profesörü olan Dr Nikki Usher, Twitter'ın kârlılık sebebiyle mi, yoksa platformu iyileştirmeye çalışmak için mi yeni formatlar sınadığını öğrenmenin güç olduğu değerlendirmesini yaptı.

BBC'ye konuşan Dr. Usher, "Bu gidişatta, bildiğimiz şeylerden biri, insanların internet sitelerinde uzun metinleri okumaktan sevmedikleri" dedi ve şöyle devam etti:

"İnsanlara 2 bin 500 sözcüklük bir alan tanımanın dijital dünyada fark yaratıp yaratmaması, bence pek mümkün değil. Peki bu, firmadaki büyük farklılıklar evvelinde manşetleri ele geçirmek mi? Netlikle öyle."