Üç yıl önce tablolarını plajda 400 dolara satıyordu! Şimdi eseri 1,6 milyon dolara alıcı buldu...

Üç yıl önce tablolarını plajda 400 dolara satıyordu! Şimdi eseri 1,6 milyon dolara alıcı buldu...

27 yaşındaki Kanadalı ressam Anna Weyant'ın Instagram'ında sergilediği ve plajda 400 dolarak sattığı tablolarının bedeli üç sene sonunda 1,6 milyon dolara erişti. Peki ama dudak uçuklatan bu zafer nasıl

Kanadalı ressam Anna Weyant, New York’da bulunan Christie's Müzayede Evi'nde resimlerini ilk kere sergilediği gecede canlı yayına katılamayacak ve hatta müzayedeyi izleyemeyecek kadar gergindi. 27 yaşındaki genç kadın bunun yerine Manhattan'daki ufak dairesine kapandı ve bir dostu haber yollayana kadar telefonuna bile bakamadı.

Uluslararası modern sanat galerilerinden Gagosian tarafından temsil edilen ve yıldızı yeni yeni parlayan Weyant, hüneri ve resim piyasasındaki süratli yükselişiyle yakın zamanda tüm dikkatleri üzerine çekti.

Christie's’deki ilk müzayedesinde, iki sene evvel takribî 12 bin dolara sattığı “Summertime” ismini taşıyan tablosunun 1,6 milyon dolara satıldığını bildiğinde ise dinlediklerine inanamadı.

Genç sanatçı bu satışla beraber, modern sanat dünyasının zirvesine uçarcasına yükselmiş oldu. Takribî üç sene evvel Kanada’nın Calgary şehrinde mütevazı bir başlangıç yapan sanatçı için bu adım sanki bir peri masalını anımsıyordu.

Üç yıl önce tablolarını plajda 400 dolara satıyordu Şimdi eseri 1,6 milyon dolara alıcı buldu... Anna Weyant'ın iki sene evvel 12 bin dolara sattığı 'Summertime' isimli tablosu Christie's Müzayede Evi'nde tertip edilen müzayedetmede 1,6 milyon dolara satıldı. Resim: Christie's

TABLOLARI HAVADA KAPIŞILIYOR

Hollandalı ustaların eserlerinden esin alan ve genellikle kadın figürleri resmeden Weyant, üç sene evvel sanat eleştirmenleri ve galericilerin alakasini üzerine sürüklemişti.

Bugün takribî 50 tablodan oluşan eserleri şimdiden sanat koleksiyonerleri Glenn Fuhrman ve Stafford Broumand gibi isimlerin eline geçti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde bulunan County Sanat Müzesi ise kısa süre evvel Weyant’ın çalışmalarının yer aldığı bir sergi tertip etti. Eski Venedik Bienali küratörü Francesco Bonami de yakında Weyant’ın değişik Bienallerde yer alacağını ve bunun onun kariyeri için bir dönüm noktası olacağını açıkladı.

Peki ama 27 yaşındaki Weyant üç sene içinde böylesi bir yükselişe nasıl imzalaydı? İşte karşınızda, modern sanatın “yıldız” kızı Anna Weyant’ın pırıltılı yükselişi…

INSTAGRAMDA TANINDI, İLK RESMİNİ 400 DOLARA SATTI

Üç sene evvel Instagram hesabında yayınladığı resimleriyle tanınan ve sokakta ilk resmini 400 dolara satan 27 yaşındaki Anna Weyant birkaç eserinin müzayedelerde 1 milyon doları aşan satışlara erişeceğini ve hiç şüphesiz böylesi bir alakayla karşılaşacağını hipotez edemezdi.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Anna Weyant @annaweyant'in paylaştığı bir gönderi

1995 senesinde Kanada'nın Calgary şehrinde doğan Weyant, Amerika Birleşik Devletleri’deki Rhode Island School of Design'da resim eğitimi görmüş bir isim. 

Kanada’da tertip edilen müsabakada üçüncü olan Weyant, 2017’de mezun olduktan sonra rotasını Hangzhou'daki Çin Sanat Akademisi'ne kaydırdı. Çin geleneksel sanatlarıyla yakın bir ilişki kuran Weyant, pastelsi tonları çalışmalarına dahil etti.

O günden bugüne öyle bir noktaya erişti ki, onun tablolarını satın almayı bekleyen 200 birey sırada gün sayıyor.

‘YÜKSEK ORANLI SATIŞLAR ÜZERİMDEKİ BASKIYI DAHA DA ÇOĞALDIRDI!’

Fakat, her yükseliş içinde cinsli evhamları da barındırıyor. Öyle ki, galerilerin zaman geçtikse sürekli artan maliyetler için “alıcı” aramaları ve bir süre sonra artan maliyetler sebebiyle yeni müşteriler bulamaması bu seviyedeki bir sanatçı için büyük düşüş anlamına gelebilir.

Üç yıl önce tablolarını plajda 400 dolara satıyordu Şimdi eseri 1,6 milyon dolara alıcı buldu... Modern sanatın yeni yıldızı Anna Weyant.

Kısacası, müzayedelerde maliyetlerin “trajik” bir biçimde yükselmesi genç sanatçılar için büyük bir zafer olarak görülse de koleksiyonerler büyük maliyet çoğalışlarına ayak uyduramayabiliyor. Daha zengin koleksiyonerlerin öteki sanatçılara yönelmesi gidişatında ise bu çöküş süratleniyor.

Bu sebeple Weyant, tek vuruşta çöken “harika” bir sanatçı olmak istemediğinin altını çiziyor ve şunları ilave ediyor:

"İnsanlar beni tebrik etmeyi sürdürüyor ama bu satış beni gevşetmek bir yana üzerimdeki baskıyı daha da çoğaldırdı.”

‘SANAT DÜNYASI GENÇ KABİLİYETLERİ HARCAMAYI SEVER’

Geçtiğimiz aylarda, New York'da bulunan üç büyük müzayede evinin her biri Weyant’ın çalışmalarını yüksek ölçülere satışa çıkartmış, satışa çıkmadan evvel ise kolksiyonerlerin prim ödemeye hazır olduğu bile gündeme gelmişti.

“Yaradanlar katında” süren pazarlıklar ve rekabet devam ederken Weyant, Amerika Birleşik Devletlerindeki müzayede satışlarında sanatçılara telif hakkı tanınmaması sebebiyle rastgele bir hisse alamadığını söylüyor.

Aniden çalışmaları milyonlarca dolara akdikeni bulan genç sanatçı ileriye baktığını fakat tüm bu deliliğin gölgesinde resim yapmaya odaklandığını da belirtmeden geçemiyor.

Weyant'ın hayranlarından olan ve çalışmalarını büyük bir alaka ile takip eden sanat eleştirmeni Jerry Saltz ise “Sanat dünyası genç kabiliyetleri harcamayı sever. Satış sayıları ve temenniler sebebiyle kafanızın içinde oluşan seslerle resim yapmak oldukça güç olabilir. Ama belki de Weyan bununla başa çıkabilir” ifadesini kullandı.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Anna Weyant @annaweyant'in paylaştığı bir gönderi

BAŞARININ ARDINDA 77 YAŞINDAKİ GALERİ SAHİBİ Mİ VAR?

Bazılarına göre Weyant'ın süratli yükselişinin esasında güçlü bir “mentor” bulunuyor.

27 yaşındaki genç sanatçı son bir yıldır dünyanın tartışmasız en güçlü sanat galerisinin kurucusu 77 yaşındaki Larry Gagosian ile ilişki yaşıyor. Aradaki yaş farkı ile sanat etraflarında sıklıkla gündeme gelen ikilinin ilişkisi, Weyant’ın süratli yükselişinde ehemmiyetli bir faktör olabileceği üzerinde duruluyor.

Weyant'ın Rhode Island Tasarım Okulu'ndaki profesörü Martin Smick yaşanmakta olan gidişatı değerlendirdi. Yakın zamanda çalıştığı galerileri terk ederek erkek dostunun galerilerinde sergi açan Weyant'ı sanat camiasının “iğrenç” ithamlarına karşı savunduğunu söyleyen Smick, “Onu her fırsatta gözetiyorum” dedi.

Weyant'a üç sene evvel New York'taki ilk bireysel sergisini verdiği galeri 56 Henry’nin sahibi Ellie Rines ise sanatçının ilişkisi sebebiyle zaferli olduğu iddialarının esasında kadın husumetinin uyuduğunu belirtti.

Düz duvara bile tırmanıyorlar| Akrep mevsimi geldi... Sokarsa ne yapılmalı İşte doğru bilinen yanlışlarDüz duvara dahi tırmanıyorlar| Akrep mevsimi geldi... Sokarsa ne yapılmalı? İşte doğru öğrenilen yanlışlar!#AKREP SOKMASI#ZEHİRLİ AKREP

'ONU BÜYÜK MAKÛS KURTLARDAN GÖZETMEYE ÇALIŞIYORUM!'

Değişik ülkelerde toplamda 19 resim galerisi bulunan Gagosian ise ortaya çıkan iddialar karşısında suskun kalmayı seçim etse de, Weyant'ın kariyeri ile alakalı kavgada söz aldı.

Genç sanatçıya öteki sanatçılara nasıl davranıyorsa aynı biçimde davrandığını belirten Gagosian, “O çok uslu ve tedbir sahibi bir sanatçı. Onu büyük makûs kurtlardan gözetmeye çalışıyorum” diyerek haklarında çıkan iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

27 yaşındaki genç sanatçı, Gagosian’ın us öğretmenliğinden memnuniyet dinlediğini ve bunun kendisi için bir rahatlık yarattığını belirterek münakaşalara nokta koydu.

‘FOBİ VE EVHAMLARIMI RESİMLERİNİ YAPTIĞIM KADINLARA AKTARDIM’

Hiç şüphesiz Weyant’ın bu zafersı pek de görülen cinsten değil. Öyle ki, sanat dünyasıyla geç tanışan sosyal medya platformlarına yansıyan çalışmalarıyla alakayı bir anda üzerinde toplayan Weyant’ın Rhode Island School of Design'daki talebeliği yarıyılında oldukça zaferli olduğu anlaşılıyor.  

Here's #yyc teen Anna Weyant showing off some of her work - currently being shown at the National Gallery of Canada! pic.twitter.com/M42ARurXhK

— Calgary Eyeopener @CBCEyeopener August 18, 2014

Weyant, Kanada Ulusal Galerisi tarafından tertip edilen müsabakada...

Talebelik yarıyılında İngiliz ressam Lucian Freud'un impasto stilini üzerine çalışan Weyant, birinci sınıfın ardından katıldığı Kanada Ulusal Galerisi tarafından tertip edilen müsabakada ilk üçe girerek kendinden söz ettirmeye başlamıştı.

İkinci senesinde kadın ve genç kız figürlerinin bulunduğu kompozisyonlara yönelen Weyant, “Yeni bir ülkeye gitmek ve orada her şeye sıfırdan başlama fikri ilk başlarda fazlasıyla kafa karıştırıcıydı. Bununla beraber, konutumu özleyeceğimden korkuyordum. Tüm bu fobi ve kaygıları resimlerini yaptığım kadınlara aktarabilirsem, en azından benimle aynı tasaları taşıyan birisiyle sohbet edebilirim diye düşündüğümü anımsıyorum” diyerek ilk yola çıkışında yaşadığı sıkışmışlığa değindi.

‘ÇALIŞMALARINA BAKTIĞIMDA ONDAKİ BÜYÜK POTANSİYELİ ANLADIM’

Sanılanın aksine Weyant’ın ilk durağı Amerika Birleşik Devletleri olmadı; Hangzhou'daki Çin Sanat Akademisi'ne giderek, Asya sanatını analiz fırsatı tuttu. Burada geçirdiği yedi ayda, şehrin sepya tonları paletini de etkiledi. Kalın fırça darbeleri incelmeye, toplar ise daha da yumuşamaya başladı.

Artık Weyant’ın önünde rengarenk ve oldukça zengin bir sanat yaşamı bulunan New York vardı. 2018 senesinde ülkesine dönen ve kabiliyetlerini geliştiren genç sanatçıya ilk dayanak eli kendisi gibi ressam olan Cynthia Talmadge'dan geldi.

Weyant’ı tek ayağını havaya kaldırmış kadın tablosunu araştıran Talmadge, Weyant'ın çalışmalarından hemen etkilendi. Genç sanatçı çalışmalarını bireysel Instagram hesabından paylaşmaya başladı. Talmadge’ın desteği bununla da sınırlı kalmadı; onu sanat galerisi 56 Henry'nin sahibi Ellie Rines ile tanıştırdı.

Weyant’ın maharetinin farkında varan Rines, “Onun çalışmalarını araştırdığımda, büyük bir potansiyeli olduğunu kavradım” ifadesini kullanıyor.

İlk olarak karma sergilere katılan Weyant, 2019 senesinin yaz aylarında Hamptons sanat fuarında bir plaj havlusu üzerinde sergilediği tablolarını 400 dolara sattığında, suratında yaşamını sanatıyla kazanan bir genç ressamın mutluluğu vardı.

Üç yıl önce tablolarını plajda 400 dolara satıyordu Şimdi eseri 1,6 milyon dolara alıcı buldu...

‘ÇALIŞMALARININ NETLİĞİNİ VE HUZURSUZLUĞUNU SKONUTTUM’

Aynı yaz sanat eleştirmenlerinin alakasini yavaş yavaş üzerine sürüklemeye başlayan Weyant, New York’taki ilk bireysel sergisini “Dollhouse'a Güzel Geldiniz” ismiyle 56 Henry'de açtı. Çalışmalarında kasvetli genç kızları ve erken ergenliğin tüm acılarını yansıtmıştı.

Sergilediği tüm tablolar 2 ila 12 bin dolar arasında akdikeni bulunca sanki hayallerini hakikatleştirmişti. New York gibi sanat dünyasının kalbini temsil eden bir şehirde kendi ayakları üzerinde yükseliyordu.

Koleksiyonerler ve galeri sahipleri yükselen genç sanatçının çalışmalarına ulaşabilmek için yarışıyor, misalin özel bir danışman olan Joe Sheftel onun resimlerini toplamaya başlayan alıcıları için Weyant’ın tablolarının peşine düşüyordu.

Bütün bu sıralarda, Half Gallery'den Bill Powers, Weyant’ın çalışmalarını galeriler sahibi Gagosian'a sıcaklıklı bir biçimde anlatıyordu. Bir partide Weyant ile tanışan Gagosian’ın genç sanatçıya dair ilk fikri “İncelikli ve yaratıcıydı; çalışmalarındaki netliği ve huzursuzluğu skonuttum” ifadesini kullanmıştı.  

BİR WEYANT TABLOSU İSTİYORSAN SIRAYA GİRMEN GEREK!

Denebilir ki, ne Covid-19 ne de kapanmalar Weyant’ı durdurabilmişti. 2021 bahar ayında Weyant artık yükselişteydi.

Resimlerinin maliyetleri 50 bin dolara çıkmış, Los Angeles’da bulunan Blum & Poe galerisi, sadece onun çalışmalarına geniş yer ayırmaya başlamıştı. Weyant ve Gagosian’ın ilişiklileri de bu yarıyılda derinleşti.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Anna Weyant @annaweyant'in paylaştığı bir gönderi

Çok geçmeden, gazeteler çifti Paris ve Saint-Tropez'de görmeye başladı. Weyant sanki bir düşü yaşıyor, eserlerini piyasada bulmak giderek imkânsız hale geliyordu. Bu vaziyet bir noktadan sonra öyle bir hâl aldı ki, büyük koleksiyonerler bile Weyant’ın çalışmalarından birini almaya çalıştığında bekleme sırası olduğunu biliyordu.

Weyant, bu yarıyılda sanat camiasının çirkin suratıyla da karşı karşıya kaldı; Blum & Poe sanat galerisi genç sanatçıdan bireysel sergisi karşılığında üç tablosunu almıştı.

Bununla da sınırlı kalmayan galeri, ehemmiyetli koleksiyonculara sergideki tüm tabloların satıldığını söylese de sonrasında tabloları elinde tutuğu ortaya çıktı. Bu vaziyetten oldukça rahatsızlık dinlediğini söyleyen Weyant, Blum & Poe galerisi ile ilişkisini sonlandırdı.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Anna Weyant @annaweyant'in paylaştığı bir gönderi

‘ARTIK KENDİMİ BULDUĞUMU HİSSEDİYORUM!’

27 yaşında sanat dünyasının tüm hakikatliğini yakından gözlemleyen Weyant, son olarak Blum & Poe’e 15 bin dolara sattığı “Düşen kadın” tablosunun geçtiğimiz günlerde Sotheby's müzayede evinde 1,6 milyon dolara satıldığını öğrenmesi şok etkisi yarattı.

Geçmişi geride vazgeçtiğini ve sene sonunda hakikatleşecek bireysel sergisine hazırlandığını söyleyen genç sanatçı, evvelki tablolarına mevzu olan kadınların bir cins metamorfoza uğradığını söylüyor.

“Fobilerin belki de daha teatral bir şeye dönüşmeye başlıyor” diyen Weyant ardından şu sözü ilave ediyor:

“Artık kendimi bulduğumu hissediyorum."