Üçüncü dalga durmuyor... Rusya oksijen stokluyor

Üçüncü dalga durmuyor... Rusya oksijen stokluyor

Haziran ayı itibariyle koronavirüs salgınında üçüncü dalgayı yaşayan Rusya, Hindistan gibi olmamak için oksijen seferberliği duyuru etti.

Ülke içinde tüm oksijen yapım kuruluşları bütün kapasite çalıştırılırken, suratlarca ton oksijen de Kazakistan ile Finlandiya’dan ithal edilmeye başlandı. Rusya’da üçüncü dalganın ağır hasta rakamı bakımından ciddi ebatlara eriştiği ise Rusya hükümetinin mevzubahisi oksijen açıklamasıyla ortaya çıktı.

SEFERBERLİK AÇIKLAMASI

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, ‘tıbbı oksijen seferberliği’ duyuru ettiklerini söyleyerek, “Metalürji sektörü için teknik oksijen yapımı yapan tüm fabrikalar tıbbı oksijene yönlendirildi. Tüm fabrikalar yüzde 90 oranında tıbbi oksijen lüzumumuzu karşılamak için çalışıyor. Sağlık sistemimizin oksijen eksikliğiyle karşılaşmasını yasaklamak için ithalat kanallarını da açtık. Kazakistan’dan 100, Finlandiya’dan 20 ton tıbbi oksijen ithal ettik. Öteki ülkelerden oksijen alımı için irtibat kanallarını da açıyoruz” dedi. Rusya’da son bilgilere göre bir günde 25 bin 116 yeni olay tespit edilirken, 787 hasta da yaşamını kaybetti.